Data publikacji:

Co stosować na wypadanie włosów?

Gęste i zdrowe włosy to marzenie niemal każdego z nas. Niestety czasami w wyniku różnych sytuacji ich kondycja bardzo spada i zaczynają wypadać. Chociaż nierzadko warto zasięgnąć pomocy specjalistów, istnieje wiele domowych sposobów ograniczających przerzedzanie się fryzury. Co stosować na wypadanie włosów? Na jakie produkty warto zwrócić uwagę i dlaczego?
co stosowac na wypadanie wlosow

Co na wypadanie włosów? Wcierki na porost włosów

Wcierka to nic innego jak płyn bogaty w wiele substancji odżywczych, który powinno się delikatnie wmasować w skórę głowy. Systematyczne stosowanie (codziennie przez co najmniej kilka tygodni, najlepiej trzy miesiące) znacznie poprawi kondycję włosów i sprawi, że będą rosły silniejsze i zdrowsze.

Jaka będzie najlepsza wcierka na porost włosów. Jedną z najskuteczniejszych wcierek jest ta przygotowana z kozieradki, ze względu na obecność w niej m.in. krzemu i żelaza. Jej minusem jest jednak dość specyficzny zapach, przypominający rosół. Popularnym dodatkiem do wcierki są… krople żołądkowe. Można je rozcieńczyć w wodzie lub dodać do gotowego produktu i taką mieszankę wmasować w skalp.

Co stosować na wypadanie włosów? Olejowanie!

Olejowanie włosów to zabieg znany już w starożytności. Chodzi o to, aby składniki odżywcze, w które bogate są naturalne oleje, wnikały w strukturę włosa, tym samym pozytywnie wpływając na ich kondycję.

Jak wykonać taki zabieg? Wystarczy nałożyć łyżkę wybranego oleju na włosy do ramion (dla dłuższych lub krótszych odpowiednio zmienić proporcje) i dobrze go po nich rozprowadzić. Następnie nałożyć na głowę turban i trzymać go co najmniej dwie godziny, a najlepiej całą noc. Po wszystkim należy dokładnie umyć włosy.

Popularnymi olejami wykorzystywanymi do olejowania są: olej kokosowy, lniany, macadamia i arganowy. Warto sprawdzić kilka różnych olejów i dopiero zdecydować się na jeden konkretny, ponieważ nie każdy może się sprawdzić (nawet jeśli koleżanka jakiś zachwalała). W połączeniu z najlepszą odżywką do włosów wypadających olejowanie przyniesie znakomite efekty.

Odpowiedni szampon podstawą kuracji przeciw wypadaniu włosów

Włosy i skórę głowy należy myć dobrym szamponem. Tylko co to właściwie oznacza? Dobry szampon to taki, który ma przyjazny i w miarę możliwości naturalny skład pozbawiony zbędnych substancji. Należy przede wszystkim unikać takich składników jak SLS i SLES, czyli silnych detergentów silnie działających na skórę głowy i same włosy. Sprawiają one, że szampon lepiej się pieni, a włosy po myciu są pełne objętości, jednak regularnie stosowane mają destrukcyjny wpływ na czuprynę.

Szampon z SLS, jeśli już koniecznie ma być stosowany, to najlepiej nie częściej niż raz na jeden lub dwa tygodnie. Unikaj również PEG i PPG, czyli substancji myjących, które na dłuższą metę mogą powodować świąd. Warto natomiast zainteresować się szamponem z wyciągiem ze skrzypu polnego, czarnej rzepy czy pokrzywy.

Co stosować na wypadanie włosów? Odpowiednia dieta

Wpływ codziennej diety na kondycję włosów jest ogromny. Pamiętaj, że wszystkie mikro i makroelementy, które dostarczasz wraz z pożywieniem, w pierwszej kolejności „zasilają” narządy. Włosy w tej układance są na samym końcu, dlatego po nich najszybciej widać niedobór witamin i minerałów, co w konsekwencji może prowadzić do nadmiernego ich wypadania.

Co zatem jeść, aby włosy były w odpowiedniej kondycji? Przede wszystkim produkty bogate w witaminy z grupy B, czyli pełnoziarnisty makaron, ryż, pieczywo i wszelkiego rodzaju kasze. Sporo jest ich również m.in. w czerwonym mięsie, nabiale, brokułach, bananach, w jajach i rybach.

Witaminy z grupy B przyspieszają wzrost włosów, chronią przed niekorzystnym wpływem środowiska na włosy, a także zapobiegają łupieżowi. Istotna jest przede wszystkim witamina B7, czyli inaczej witamina H lub po prostu biotyna. Na szczęście całkiem łatwo dostarczyć ją wraz z dietą, wystarczy tylko zadbać o zbilansowane i zróżnicowane posiłki, wśród których nie zabranie np.: pomidorów, szpinaku, buraków, kalafiora, żółtek jaj, mleka i orzechów włoskich.

Nie można zapominać także o witaminie D, której niedobór sprawia, że włosy nadmiernie wypadają. Otrzymujemy ją przede wszystkim podczas ekspozycji na słońce. W związku z tym, w naszym klimacie wiele osób cierpi na jej niedobór, dlatego rekomendowana jest jej suplementacja od października do kwietnia. Najlepiej jest wybrać witaminę D3.

Inne istotne witaminy to:

  • witamina E, zawarta m.in. w migdałach i jajach, której niedobór sprawia, że czupryna staje się matowa,
  • witamina C, obecna m.in. w papryce i malinach, której niedobór prowadzi do pogorszenia działania cebulek,
  • witamina A, występująca m.in. w dyni i wątróbce, której niedobór sprawia, że włosy stają się bardziej łamliwe.

Wśród minerałów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na cynk, miedź i żelazo, ponieważ ich niedobór może prowadzić nawet do łysienia. Aby dostarczyć poszczególne składniki, warto często spożywać: pestki dyni, ziarna sezamu (cynk), kakao, kaszę gryczaną (miedź), buraki, szpinak (żelazo).

Leki i suplementy

Niestety, często zdarza się tak, że mimo zróżnicowanej i zbilansowanej diety można mieć niedobory niezbędnych składników odżywczych – wystarczy intensywnie ćwiczyć, żyć w ciągłym stresie lub nie dbać o odpowiednią regenerację organizmu. W takich sytuacjach warto rozważyć suplementację specyfikami, które uzupełnią niedobory i pozytywnie wpłyną na kondycję włosów. Często zawierają one wspomniane wyżej cynk, miedź oraz żelazo, a także witaminy z grupy B.

Przeczytaj także: Witamina B complex. Jaka będzie najlepsza? Ranking

Popularnym składnikiem suplementów jest skrzyp polny, zawierający dużą ilość krzemu, co pozytywnie wpływa na stan czupryny. Nie brakuje w niej innych składników mineralnych i kwasów organicznych. Suplementy ze skrzypem polnym wzmacniają włosy, ograniczają ich wypadanie, a także dodają im blasku. Podobne działanie ma wyciąg z pokrzywy.

Autorka: Agnieszka Ragus-Suszczyńska