Data modyfikacji:

Witamina B complex. Jaka będzie najlepsza? Ranking

Witaminy z grupy B regulują jedne z najważniejszych procesów zachodzących w ludzkim organizmie, warunkując tym samym dobre samopoczucie. Chcesz wprowadzić suplementację witaminy B complex? Zobacz, jaka będzie najlepsza.

Witamina B complex: kiedy zażywać?

Przyjmowanie suplementów wciąż bywa kontrowersyjne. Zwolennicy dostarczania witamin za pomocą zbilansowanej diety negują konieczność przyjmowania ich w postaci tabletek. Warto jednak realnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w pędzie życia codziennego, naprawdę dbamy o zdrowe, zbilansowane posiłki. Dzisiejszy styl życia często przyczynia się do znacznych niedoborów witamin.

Dodatkowo dobrej jakości witamina B complex z rankingu zawiera witaminy w formie aktywnej, łatwo przyswajalnej dla organizmu, co usprawnia ich metabolizm. W przypadku witamin z grupy B, ich nadmiar jest usuwany z organizmu, zatem nie trzeba się martwić o ewentualną kumulację.

Jak długo stosować B complex? Tak długo jak zaleci to specjalista, zwykle jest to do momentu uzupełnienia niedoborów oraz poprawy samopoczucia.

Kto szczególnie powinien suplementować witaminę B complex z rankingu?

Podobnie jak inne suplementy, chociażby najlepszy kwas foliowy, witamina B complex ma swoje wskazania do użycia. Suplementacje witaminami z grupy B zaleca się szczególnie osobom:

 • z oznaczonym laboratoryjnie niedoborem 
 • z chorobami takimi jak: celiakia, anoreksja, niedoczynność tarczyc
 • z mutacją MTHFR (należy przyjmować aktywne formy witamin)
 • po antybiotykoterapii
 • z wysokim poziomem homocysteiny i cholesterolu 
 • przed oraz w trakcie ciąży 
 • z zaburzeniami wchłaniania w jelitach
 • z nerwicą 
 • w podeszłym wieku
 • uprawiającym sport
 • z niedokrwistością 
 • wegetarianom oraz weganom

Witamina B complex: jaka najlepsza?

B complex to zbiorcza nazwa dla witamin z grupy B, do których należą między innymi:

 • B1 i B2 - odpowiedzialne za prawidłową pracę serca oraz gospodarkę energetyczną organizmu.
 • B6 - koenzym wielu enzymów, regulujący przebieg ważnych procesów w organizmie, jak np. metabolizmu aminokwasów, stężenia glukozy we krwi, pracy układu immunologicznego oraz prawidłowego przebiegu ciąży, dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 1,6 mg.
 • B9 - nazywana popularnie kwasem foliowym, niezbędna do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej płodu, bierze udział w procesach krwiotwórczych oraz neurologicznych, zapobiega powstaniu wybranych nowotworów, dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 300 µg, w przypadku kobiet w ciąży zaleca się ok. 500 µg.
 • B7 - reguluje procesy odpowiedzialne za krzepliwość krwi, prawidłowe stężenie glukozy, bierze udział w metabolizmie aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych, pozytywnie wpływa na kondycję włosów, paznokci oraz skóry, dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 30 µg.
 • B12 - witamina mająca istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, reguluje procesy zachodzące w metabolizmie białek, węglowodanów oraz tłuszczów, dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 2,5 µg.

Przeczytaj, jak wybrać najlepszy tran

B complex: skutki uboczne

Witaminy z grupy B są wydalane z moczem, dlatego ich nadmiar w organizmie rzadko się zdarza, jednak nie jest to niemożliwe. Do skutków ubocznych przyjmowania B complex zaliczyć można:

 • wymioty
 • uszkodzenie wątroby
 • niewydolność nerek 
 • uszkodzenie układu nerwowego
 • zmiany skórne
 • skoki stężenia cukru we krwi
 • nadwrażliwość na światło
 • zmiana barwy moczu

B complex: przeciwwskazania 

Przed suplemetacją witaminy B complex nie tylko to, jaka jest najlepsza ma znaczenie. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy powinno się w ogóle po nią sięgnąć.

Przeciwwskazaniem do suplementacji witaminami B complex jest przyjmowanie leków stosowanych w leczeniu Parkinsona, ze względu na krzyżową reakcję witaminy B6 z lewodopą, która niweluje jej działanie. Należy także zachować szczególną ostrożność podczas suplementacji B complex w przypadku występowania u pacjenta chorób nerek oraz hiperkalcemii.

B complex a mutacja genu MTHFR

Statystycznie w Polsce mutację genu MTHFR może mieć nawet 30% populacji (ok. 50% kobiet). Oznacza to, że gen MTHFR regulujący wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie nie funkcjonuje prawidłowo, w tym także przekształcanie i metabolizowanie niektórych witamin z grupy B, w wyniku czego ich poziom w organizmie mimo suplementacji jest niski (ma to znaczenie np. podczas ciąży, w trakcie przyjmowania kwasu foliowego) oraz przyczynia się do zbyt wysokiego poziomu homocysteiny, która odpowiada za występowanie problemów sercowo - naczyniowych oraz Alzheimera.

Witaminy B6 oraz B12 zapobiegają nagromadzeniu tego aminokwasu w organizmie, jednak u osób z mutacją MTHFR ich poziom może okazać się zdecydowanie za niski. Rozwiązaniem tego problemu jest przyjmowanie wybranych witamin grupy B w formie aktywnej, tzw. zmetylowanej, która jest łatwo przyswajalna dla organizmu i nie wymaga prawidłowej pracy genu MTHFR. 

Witamina B complex: ranking

Jak wybrać witaminę b complex? Jaka będzie najlepsza? Skorzystaj z naszego rankingu polecanych suplementów.

Naturell Witamina B Complex Forte

Suplement diety zawierający syntetyczne witaminy: B1, B2, które znacznie wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz serca, a także B5, B6, B7, B9 oraz B12 w dawkach odpowiadających 300% referencyjnej wartości spożycia.

Formeds Biocaps B Complex

Wysokiej jakości witamina B complex z rankingu zawiera wysoce przyswajalne, aktywne formy witamin z grupy B, zalecane osobom z mutacją genu MTHFR. Kompleks zawiera witaminy B1, B2, B3,  B4, B5, B6, B7, B8,  B9, B10, B12 w wysokich dawkach referencyjnej wartości spożycia. Tak bogaty skład w połączeniu z naturalną kapsułką, bez sztucznych wypełniaczy to idealny wybór aby wspomóc organizm. Produkt jest odpowiedni dla wegan.

Domowa Apteczka Witamina B Complex 

Kompleks z nieco niższej półki cenowej, zawierający w swoim składzie syntetyczne witaminy takie jak: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 w dawkach odpowiadających 100% referencyjnej wartości spożycia. Preparat idealny do uzupełnienia niewielkich niedoborów witamin w organizmie. 

Aliness Witamina B Complex B-50 Methyl

Kolejna witamina B complex z rankingu zalecana jest dla osób z mutacją genu MTHFR, bogata w aktywne, łatwo przyswajalne formy witamin. Bogaty, dobrej jakości kompleks zawiera witaminy takie jak: B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12 w wysokich dawkach referencyjnej wartości spożycia. Produkt ten jest naturalny, wolny od szkodliwych wypełniaczy. 

Aura Herbals Witamina B Complex w aerozolu 30ml

Produkt idealny dla zwolenników suplementów w aerozolu lub mających problem z połknięciem tabletek. Suplement można rozpylić do jamy ustnej, soku lub wody. Kompleks zawiera syntetyczne witaminy: B1,B2, B3, B5, B6, B7, B9 oraz B12 w dawce 100% referencyjnej wartości spożycia. 

Autor: Bartłomiej Mazurek