Data publikacji:

Jaki będzie najlepszy tran?

Tran to popularny suplement diety, zawierający przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Oprócz nich w składach dostępnych na rynku preparatów znajdziesz również witaminy, w tym przede wszystkim A, D i E. Jaki będzie najlepszy tran, jakie ma właściwości i czy ma jakieś przeciwwskazania? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule!

tran

Tran – właściwości

Tran zawdzięcza swoją popularność cennym właściwościom zdrowotnym. Dobry suplement diety ma wielokierunkowe działanie, za które odpowiada wysoka zawartość NNKT i witamin. Dlaczego tak chętnie go wybieramy? Dobry tran działa przede wszystkim na odporność – wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, jednocześnie pomagając w utrzymaniu optymalnego stanu błon śluzowych.

Tran ma także właściwości antynowotworowe. Zawarte w nim kwasy omega-3 pomagają w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwory. Dodatkowo wykazuje pozytywny wpływ na działanie układu sercowo-naczyniowego – może obniżać poziom trójglicerydów i ciśnienie tętnicze krwi.

Tran jest również jednym z najlepszych suplementów wspierających pracę mózgu. Dzięki zawartości kwasów DHA wpływa pozytywnie na proces uczenia się i zapamiętywania, a do tego sprawdza się świetnie w profilaktyce chorób oczu.

Dobry tran to również znakomity pomysł na zadbanie o kondycję włosów, skóry i paznokci. Suplement zawiera witaminę A, czyli antyoksydant, który chroni ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Dawkowanie tranu

Najlepiej jest dawkować tran zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Wszystko zależy od stężenia kwasów zawartych w wybranym wyrobie. Pamiętaj również, aby nie przekraczać dziennej dawki i zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu.

Przeczytaj również: Berberyna: jaka najlepsza? Działanie, dawkowanie i właściwości

Tran – przeciwskazania

Choć tran w tabletkach czy płynie wydaje się być suplementem bez przeciwwskazań, to w rzeczywistości jest inaczej. Kto powinien zrezygnować z jego stosowania? Na liście znalazły się osoby:

  • przyjmujące leki o działaniu przeciwzakrzepowym,
  • u których zdiagnozowano kamienicę nerkową,
  • z hiperkalcemią.

Podczas przyjmowania tranu należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania innych preparatów zawierających witaminę A i D. Co więcej, jeśli przyjmujesz tran, ale lekarz przepisał antybiotykoterapię, to należy natychmiast odstawić suplement diety i wrócić do niego po zakończeniu kuracji.

Jaki jest najlepszy tran?

Jak wybrać najlepszy tran? Przede wszystkim warto dopasować postać suplementu do wieku. U dorosłych sprawdzą się świetnie kapsułki, podczas gdy dla młodszych i starszych członków rodziny łatwiejsze będzie przyjmowanie tranu w płynie, żelu lub syropie.

Najlepszy tran – dobre suplementy diety

Jaki będzie najlepszy tran? Poniżej znajdziesz dwa popularne suplementy diety.

Mollers Omega-3 Epa Dha 250 ml

To tran norweski w płynie o aromacie owocowym, który sprawdzi się doskonale w przypadku dzieci powyżej 3. roku życia. Suplement diety bazuje na oleju z wątroby dorsza, który został wzbogacony o witaminę A, D i E.

Holland & Barrett Cod Liver Oil 1000 mg 120 kaps

Jeden z najlepszych tranów w kapsułkach. Preparat jest wolny od cukru, laktozy, glutenu, sztucznych barwników, aromatów, skrobi, soi czy drożdży. Polecany suplement zawiera za to olej z wątroby dorsza i witaminy oraz jest przeznaczony dla dorosłych.

Autorka: Katarzyna Wendzonka