Data modyfikacji:

Co to jest wiatromierz i do czego służy?

Chcesz zmierzyć prędkość wiatru, ale nie wiesz, jak to zrobić? Potrzebujesz wiatromierza – to urządzenie, które w kilka chwil pozwoli ci zmierzyć prędkość wiatru. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest wiatromierz.
wiatromierz

Wiatromierz – co to jest?

Wiatromierz (inaczej anemometr) jest to przyrząd używany do mierzenia prędkości gazów w zamkniętym obiegu, takim jak przepływ powietrza w kanale, lub przepływach nieorganicznych, takich jak wiatr atmosferyczny. Aby określić prędkość wiatru, anemometr wykrywa zmianę niektórych właściwości fizycznych urządzenia lub wpływ wiatru na urządzenie.

Rodzaje wiatromierzy

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów wiatromierzy, które różnią się budową i sposobem działania. Najpopularniejszy wiatromierz ręczny ma trzy lub cztery „miseczki” przymocowane do pionowego pręta. Gdy wieje wiatr, miseczki obracają się – im silniejszy wiatr, tym szybciej obraca się też pręt. Anemometr zlicza liczbę obrotów, które są wykorzystywane do obliczania prędkości wiatru. Ponieważ prędkości wiatru nie są stałe, jego szybkość jest zwykle uśredniana w krótkim okresie czasu.
Wśród wiatromierzy stacjonarnych popularny jest ten z gorącym drutem. Taki rodzaj urządzenia wykorzystuje fakt, że przepływające powietrze ogrzewa drut. W wiatromierzu tego typu na wietrze umieszczony jest cienki drut ogrzewany elektrycznie. Ilość mocy potrzebna do utrzymania stałej temperatury drutu jest wykorzystywana do obliczania prędkości wiatru. Im większa prędkość wiatru, tym więcej mocy potrzeba, aby utrzymać stałą temperaturę drutu.

Z kolei wiatromierz ogrodowy często wykorzystuje technologię ciśnieniową. Prędkość wiatru można też określić, badając ciśnienie samego powietrza, przy czym ciśnienie powietrza mierzone jest barometrem. Wiatromierz rurkowy wykorzystuje ciśnienie powietrza do określania prędkości wiatru. Jest to możliwe dzięki szklanej rurce, która jest zamknięta z jednej strony. Wiatromierz porównuje ciśnienie powietrza wewnątrz rury z ciśnieniem powietrza na zewnątrz rury, dzięki czemu jest w stanie obliczyć prędkość wiatru. W sklepach znajdziesz też wiatromierze wykorzystujące wiązkę lasera lub prędkość fal dźwiękowych.

Wiatromierz – zalety i wady

Można wymienić wiele zalet stosowania wiatromierza. Przede wszystkim urządzenie tego typu wyróżnia naprawdę niskie zużycie energii. Wiatromierze są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz urządzenie odpowiednie dla ciebie. Jednak należy pamiętać, że wiatromierz nie zawsze podaje precyzyjne wyniki. Jest to spowodowane naturą wiatru, który nie ma stałej prędkości. Z tego powodu wyniki często są uśrednione. Dodatkowo delikatne urządzenie może ulec uszkodzeniu z powodu silnego wiatru.

Wiatromierz – zastosowanie

Wiatromierz to urządzenie o niezwykle szerokim zastosowaniu. Oczywiście wykorzystywany jest we wszystkich stacjach meteorologicznych – prędkość wiatru może wskazać zmianę wzorców pogodowych, takich jak zbliżające się burze. Innym zastosowaniem wiatromierza jest lotnictwo. Prędkość wiatru to kluczowa informacja dla pilotów dronów i samolotów – wiatromierz pozwala na weryfikację warunków pogodowych przed startem. W sporcie wiatromierz najczęściej wykorzystywany jest w zawodach skoków narciarskich i imprezach biegowych na świeżym powietrzu. Z wiatromierzy korzystają również strzelcy dalekiego zasięgu.
Autorka: Patrycja Hendzel