Data publikacji:

Co zamiast drzwi do kuchni?

Projektowanie wnętrz i kuchni na wymiar to prawdziwe wyzwanie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niewielkimi pomieszczeniami. Jedną z kwestii, którą należy rozważyć, jest projekt wejścia do kuchni. Klasyczne drzwi? A jeśli nie one, to co? Przesłona, harmonijka, wejście barowe? Czym można zastąpić tradycyjne rozwiązanie w przypadku wejścia do kuchni?
co zamiast drzwi

Kuchnia bez drzwi - czy warto?

Wejście do kuchni w formie innej niż klasyczne skrzydło drzwiowe najczęściej stosowane jest w niewielkich wnętrzach. W małej przestrzeni drzwi mogą zawadzać, „straszyć kantem” i przytłaczać. Dodatkowo bywają niepraktyczne - utrudniają optymalne wykorzystanie przestrzeni i wygodne ustawienie mebli. Mogą też po prostu przeszkadzać w sprawnym poruszaniu się w kuchni (szczególnie jeśli otwierają się do wnętrza pomieszczenia) i ciągach komunikacyjnych.
Oczywiście wejście do kuchni pozbawione drzwi również jest rozwiązaniem posiadającym pewne wady:
  • zapachy kuchenne szybciej przedostają się do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu, 
  • dźwięki pracujących w kuchni urządzeń, takich jak zmywarka czy miksery, nie są izolowane i mogą być uciążliwe dla domowników, 
  • nie wszystkie rozwiązania stosowane zamiast drzwi do kuchni zapewniają pełne ukrycie wnętrza i znajdującego się w niej ewentualnego bałaganu, na przykład podczas spotkań, w trakcie których przygotowywane są potrawy.
  • Z drugiej strony w przypadku niewielkich przestrzeni pozwalają one zaoszczędzić dużo miejsca, a w niektórych sytuacjach także optycznie powiększyć przestrzeń dzięki jej otwarciu. Co zamiast drzwi w kuchni sprawdza się najlepiej?

    Systemy przesuwne (drzwi przesuwne)

    Systemy przesuwne najczęściej spotyka się w garderobach oraz umieszczanych w ciągach komunikacyjnych szafach. Okazuje się jednak, że mogą być bardzo praktycznym rozwiązaniem w kuchni.
    Do ich zalet należy możliwość szybkiego zamknięcia i całkowitego oddzielenia pomieszczenia od reszty mieszkania. Dzięki temu hałasy i kuchenne zapachy nie rozprzestrzeniają się po całej jego powierzchni.
    Dodatkowo łatwo się otwierają, bez ryzyka uderzenia mebla lub przechodzącej osoby.
    Ciekawym rozwiązaniem tego rodzaju są przesuwne drzwi ukrywane w ścianie. Wymagają one specjalnego montażu, ale pozwalają oszczędzić jeszcze więcej miejsca.
    Opcją wartą rozważenia w sytuacji, w której zależy nam na oddzieleniu zapachów i dźwięków dochodzących z kuchni od innych pomieszczeń, są drzwi przesuwne w formie transparentnych ekranów. W przeciwieństwie do typowych drzwi nie utrudniają one dostępu do światła - dlatego doskonale sprawdzą się w kuchniach z niewielkim oknem lub całkowicie go pozbawionych.
    Przeszklone drzwi rozjaśniają i optycznie powiększają pomieszczenie, podobnie jak całkowity ich brak, tworząc przy tym bardzo ciekawy, nowoczesny efekt.

    Drzwi harmonijkowe

    Praktycznym rozwiązaniem, które można zastosować zamiast drzwi w kuchni, jest wejście harmonijkowe. Dużą zaletą drzwi harmonijkowych jest łatwość montażu. Większość modeli nie wymaga specjalnego przygotowywania otworu drzwiowego; wystarczy standardowa futryna.

    Wejście barowe

    W wielu kuchniach, zarówno nowoczesnych, jak i inspirowanych np. wnętrzami amerykańskimi, dobrze sprawdzą się tak zwane wejścia barowe. Polegają one na zamontowaniu niewielkich dwuskrzydłowych drzwiczek, które zostają przymocowane do ościeżnicy za pomocą zawiasów. W ten sposób wejście imituje klasyczne drzwiczki barowe.
    Stosując tego typu rozwiązanie, należy zadbać o to, by drzwiczki sprawnie się otwierały, umożliwiając sprawne przechodzenie z kuchni do innych pomieszczeń również wtedy, gdy w rękach niesiemy gorące posiłki.

    Przesłony materiałowe zamiast drzwi

    Zadając sobie pytanie, co zamiast drzwi w kuchni będzie wygodne i estetyczne, często rozważamy materiałowe zasłony (dawniej określane mianem portier). Z pewnością stwarzają one duże możliwości aranżacyjne. Dostępność różnych motywów, faktur i wzorów sprawia, że tkanina, z której będą stworzone, może być idealnie dopasowana do wnętrza.
    Wadą takiego rozwiązania jest to, że jest ono niezbyt praktyczne. Tkaniny szybko wchłaniają zapachy, tłuszcz oraz wilgoć. To sprawia, że trzeba pamiętać o ich częstym praniu.
    Dodatkowo styl, w którym urządzona jest kuchnia, może nie do końca korespondować z przestrzenią na zewnątrz. Ten problem można rozwiązać, stosując dwuwarstwową zasłonę, która na każdej stronie będzie mieć wzór pasujący do wnętrza, którego częścią ma się stać.
    Materiałowe przesłony dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach z dwoma wejściami. Jedno z nich mogą stanowić klasyczne drzwi, a drugie może być przesłonięte tkaniną.

    Przesłony z tworzywa

    Odmianą zasłony mogą być przesłony z tworzyw sztucznych lub elementów dekoracyjnych (takich jak znane z rustykalnych wnętrz drewniane koraliki, spotykane w starszych kuchniach). Przesłony tego rodzaju można zamontować na klasycznym karniszu.
    Warto pamiętać, że im bardziej zależy nam na izolacji mieszkania od zapachów i odgłosów mogących wydobywać się z kuchni, tym grubsza powinna być zastosowana przesłona.

    Ażurowe panele

    Nowoczesnym i niebanalnym rozwiązaniem są stosowane zamiast drzwi w kuchni ażurowe panele. Nie tylko oddzielają one kuchnię od innych pomieszczeń, ale i mogą nadawać wnętrzu styl i stanowić stylową ozdobę.
    Panele najczęściej wykonane są z płyt MDF; bywają zdobione ażurowymi wzorami, wstawkami przypominającymi koronkę lub kratkami. Wadą takiego rozwiązania jest słabe zapobieganie przedostawaniu się zapachów z kuchni do innych pomieszczeń. Można jednak temu zapobiec, wypełniając pustą przestrzeń, wykorzystując w tym celu np. szkło lub plexi.
    Odpowiedź na pytanie „co zamiast drzwi w kuchni sprawdzi się najlepiej?” nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór rozwiązań aranżacyjnych. Dzięki temu można łatwo dobrać opcję najlepszą dla danego wnętrza, zapewniając nie tylko funkcjonalność, ale i doskonały styl.
    Autorka: Katarzyna Łukaszewska