Data modyfikacji:

Ranking polecanych cyrkulatorów powietrza

Cyrkulatory powietrza przydają się nie tylko podczas największych upałów, ale mogą także skutecznie wspomóc system ogrzewania w domu. Jaka jest różnica między cyrkulatorem a wentylatorem? Zadaniem cyrkulatora jest wprawienie w obieg powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza pozbawionym okien lub właściwie działającej wentylacji. Podczas wyboru urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na moc, prędkość, poziom hałasu oraz rozmiar. Przedstawiamy ranking cyrkulatorów powietrza.

cyrkulator powietrza ranking

Czym jest cyrkulator powietrza? Cyrkulator a wentylator

Choć system klimatyzacji stał się standardem w większości biur oraz obiektów użyteczności publicznej, rzadko kiedy korzystamy z niego w domach. Kiedy na zewnątrz robi się nieznośnie ciepło, sięgamy więc po różnego rodzaju wentylatory i wiatraki, np. polecane w rankingu wentylatorów pokojowych. Z powodu zewnętrznego podobieństwa z tymi urządzeniami nieodmiennie mylone są również tzw. cyrkulatory powietrza.

Sprzęt tego typu odznacza się zazwyczaj nieco wyższą ceną, w parze z którą idzie także znacznie szersze zastosowanie. Przyda się on bowiem nie tylko podczas upałów, ale również w zimie.

W przeciwieństwie do wentylatorów, głównym zadaniem cyrkulatora jest wprawienie w obieg powietrza w pomieszczeniu. Przydaje się on zwłaszcza w miejscach pozbawionych okien lub poprawnej wentylacji. Przebywanie w takich niewietrzonych miejscach wpływa bowiem negatywnie na samopoczucie i w dłuższej perspektywie prowadzi do przewlekłego bólu głowy, mięśni i stawów, a także senności i problemów z drogami oddechowymi.

W porównaniu do wentylatorów, cyrkulatory znacznie skuteczniej i szybciej wyrównują poziom temperatury w pomieszczeniu. Jest to funkcja przydatna zwłaszcza zimą, kiedy korzystamy z różnego rodzaju systemów ogrzewania. Kaloryfer ustawiony w kącie pokoju skuteczniej ogrzeje pomieszczenie, jeżeli będzie współpracował równocześnie z wydajnym cyrkulatorem.

Sprzęt sprawdzi się także w klimatyzowanych pomieszczeniach, jeżeli ustawimy go w pobliżu nawiewu bardzo szybko rozprowadza pożądaną chłodną bryzę. Wielkość oraz moc przerobową cyrkulatora dopasowujemy do kubatury pomieszczenia, w sprzedaży znajdziemy cyrkulatory podłogowe, jak i kompaktowe modele biurkowe.

Jaki cyrkulator powietrza wybrać?

Podczas wyboru cyrkulatora powietrza z rankingu zwracamy uwagę na kilka podstawowych cech tego urządzenia.

Rozmiar

Jak już zaznaczyliśmy, rozmiar cyrkulatora powinien zależeć od wielkości pomieszczania, w jakim ma działać. W pokojach do 20 metrów kwadratowych bez problemu sprawdzą się małe modele biurkowe. Przy większej kubaturze zaleca się stosowanie urządzeń stawianych bezpośrednio na podłodze.

Moc cyrkulatora powietrza

Parametr określa zużycie prądu oraz moc silnika wprawiającego wiatrak w ruch. W pomieszczeniach do 20 metrów kwadratowych wystarczą urządzenia o mocy 20 W, na większych powierzchniach zalecane są cyrkulatory o mocy 60 W lub wyższej.

Prędkość

Chodzi tu o maksymalną szybkość obrotu głowicy wentylatora, która powiązana jest z jego mocą. Im jest ona większa, tym sprzęt lepiej poradzi sobie z dużymi pomieszczeniami. Przy zakupie warto również sprawdzić, czy wybrany model posiada kilkustopniową regulację prędkości.

Poziom hałasu

Głośność pracy cyrkulatora podawana jest w decybelach. Jeżeli planujemy zostawiać urządzenie włączone na noc, wybierzmy jak najcichszy model. Sytuacja jest podobna, gdy mamy zamiar pracować przez dłuższy czas w jego najbliższym otoczeniu.

Wykonanie

Zwracamy uwagę na solidność wykonania modelu, im więcej jego elementów wykonanych jest z metalu, tym lepiej.

Cyrkulator powietrza – ranking polecanych modeli

Stadler Form Tim

Wysokiej jakości kompaktowy biurkowy cyrkulator powietrza o mocy 10 W, który dostępny jest w wersji z czarną lub białą obudową. Urządzenie ma kilka ustawień prędkości i może być zasilane ze zwykłego gniazda USB. Pierścień wentylatora z kratką ochronną można obracać i przechylać pod dowolnym kątem.

Stadler Form Q

Designerski cyrkulator powietrza z rankingu przeznaczony do pomieszczeń do 40 m2. Sprzęt waży 4 kilogramy i jest wykonany z nierdzewnej stali i aluminium. Silnik o mocy 40 W oferuje trzy zakresy prędkości. Głośność pracy to 41-58 decybeli.

Zelmer ZFF0450

Podłogowy cyrkulator powietrza firmy Zelmer z silnikiem o mocy 120 W, który posiada trzy prędkości pracy. Solidna konstrukcja modelu, ważąca 4,5 kilograma, wykonana została z metalu. Jej zaletą jest antypoślizgowa podstawa oraz uchwyt ułatwiający przenoszenie.

HB AC 2320 S

Cyrkulator powietrza o mocy 20 W, z regulacją położenia głowicy w zakresie 360 stopni. Zaletą urządzenia jest wysokoobrotowy silniku (1450 obr./min) z dwustopniową regulacją prędkości. Konstrukcja modelu wykonana została z wytrzymałego chromowanego metalu z uchwytem ułatwiającym przenoszenie.

Volteno VO00035

Podłogowy cyrkulator powietrza z silnikiem o mocy 65 W i aluminiowym wentylatorem o średnicy 40 centymetrów. Obudowa sprzętu wykonana jest z chromowanego metalu. Producent przewidział trzystopniową regulację prędkości pracy.

Honeywell HT900E

Biurkowy cyrkulator powietrza o kompaktowych rozmiarach (średnica wentylatora to 27 centymetrów) i silnikiem o mocy 30 W. Model posiada trójstopniową regulację prędkości pracy oraz głowicę z obrotem w obrębie 90 stopni. Przy najwyższych obrotach cyrkulator wydaje z siebie dźwięk jedynie na poziomie 39 decybeli. Dodatkowym atutem sprzętu jest możliwość jego instalacji na ścianie.

Autor: Michał Kułakowski