Data modyfikacji:

Czarna glinka. Właściwości i efekty stosowania

Czarna glinka kosmetyczna to produkt o wspaniałych właściwościach oczyszczających. Ma działanie przeciwzapalne i regenerujące, doskonale wpływa na stan skóry twarzy i ciała oraz włosów. Jakimi jeszcze właściwościami wyróżnia się glinka czarna? Jak ją stosować? Sprawdź w artykule!

czarna glinka

Czarna glinka – co to jest?

Glinki kosmetyczne (m.in. różowa glinka) są sproszkowanymi minerałami o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych. Zawierają wiele cennych substancji, takich jak tlenki żelaza, ditlenek krzemu, fosforany, związki wapnia czy też manganu.

Istnieje wiele rodzajów glinek, które różnią się od siebie składem, właściwościami oraz kolorem. Glinka czerwona, zielona, żółta, fioletowa, niebieska… Jest ich naprawdę sporo. Jedną z nich jest glinka czarna o głębokim kolorze i oczyszczających właściwościach.

Czarną glinką można tak naprawdę nazywać kilka produktów, np.:

  • czarna glinka kaolin,
  • czarna glinka z węglem aktywnym,
  • czarna glinka ghassoul,
  • czarna glinka wulkaniczna,
  • czarna glinka z Morza Martwego.

Glinka czarna wyróżnia się nie tylko wspaniałymi właściwościami, lecz także oryginalnym, głębokim kolorem. Dzięki temu jest świetnym dodatkiem do mydeł, szamponów, kąpieli czy nawet kosmetyków do makijażu.

Właściwości czaranej glinki

Jakie właściwości ma czarna glinka? Produkt ten wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza pory i wspomaga walkę z niedoskonałościami. Właściwości silnie oczyszczające ma zwłaszcza glinka czarna z dodatkiem węgla aktywnego. Pochłania ona wszelkie zanieczyszczenia ze skóry i niweluje zaskórniki.

Glinka czarna ma także właściwości odżywiające i regenerujące. Pięknie wygładza cerę i poprawia jej koloryt. Sprawia, że skóra staje się napięta i bardziej elastyczna, a także zmniejsza widoczność porów. Dzięki obecności licznych minerałów czarna glinka wzmacnia naskórek, reguluje stopień nawilżenia cery i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję skóry twarzy, lecz także całego ciała, a nawet włosów.

Zastosowania czarnej glinki

Glinka czarna znalazła zastosowanie w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. To doskonały surowiec do tworzenia maseczek o działaniu oczyszczającym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wypryski. Możesz przyrządzić maskę samodzielnie lub sięgnąć po gotowy kosmetyk zawierający czarną glinkę.

Szukasz kosmetyku do cery dojrzałej, który odżywi, wygładzi i zregeneruje skórę? Czarna glinka z pewnością zda egzamin. Wymieszaj ją z olejem arganowym lub kokosowym, dodaj kroplę witaminy A i nałóż maseczkę na twarz.

Czarna glinka ma także działanie kojące i pielęgnujące, dlatego warto stosować ją również w przypadku cery wrażliwej i problematycznej. Koi stany zapalne wywołane różnymi schorzeniami skóry i dostarcza jej cennych minerałów.

Czarną glinkę można stosować także na całe ciało. Ma właściwości ujędrniające, wygładzające i regenerujące. Warto dodawać ją do kąpieli, ulubionego żelu pod prysznic czy też peelingu. Doskonale sprawdzi się również do włosów. Glinka czarna oczyszcza pasma oraz skalp, pobudza krążenie w skórze głowy i wspomaga leczenie łupieżu.

Jak stosować czarną glinkę?

Glinkę czarną można stosować na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich jest maseczka oczyszczająca, która doskonale sprawdzi się u posiadaczek cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Aby ją przyrządzić, zmieszaj glinkę z wodą w proporcjach 1:1 (np. 1 łyżeczka glinki i 1 łyżeczka wody).

Zamiast wody możesz użyć ulubionego hydrolatu, np. różanego, herbacianego czy też oczarowego. Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie – glinka nie może zaschnąć na twarzy. Maseczkę należy trzymać na skórze ok. 10-15 minut, jednak gdy tylko zacznie zasychać, spryskuj ją wodą lub hydrolatem. W przeciwnym razie zabieg może podrażnić i uszkodzić twoją cerę.

Czarna glinka świetnie sprawdzi się również w formie dodatku do innych maseczek. Możesz zmieszać ją z glinką białą, różową czy też żółtą, aby otrzymać kosmetyk do cery wrażliwej, naczynkowej bądź normalnej. Do maski z glinek możesz także dodać kroplę witaminy A oraz E, a także nieco oleju. Dzięki temu jej działanie będzie jeszcze skuteczniejsze.

Świetną opcją są także okłady z czarnej glinki na całe ciało. Taki zabieg ujędrnia, odżywia i wygładza skórę. Połącz glinkę z wodą i zaaplikuj na ciało pod prysznicem. Zmyj maskę po 10 minutach, a w trakcie zabiegu spryskuj skórę wodą, aby glinka nie wysychała.

Jeszcze innym sposobem jest przyrządzenie naturalnego peelingu do ciała z użyciem czarnej glinki, soli lub cukru i ulubionego oleju. Taka mieszanka skutecznie złuszcza martwy naskórek, pięknie wygładza ciało i przywraca mu zdrowy wygląd.

Czarną glinkę możesz również dodać do kąpieli. Wsyp nieco proszku do ciepłej wody i dokładnie wymieszaj, a następnie zanurz się w wannie. To doskonały sposób na odżywienie, wygładzenie i regenerację skóry. Dla lepszego efektu możesz dodać do wody nieco oleju kokosowego lub ulubionego płynu do kąpieli o pięknym zapachu.

Glinka czarna doskonale sprawdzi się także w roli maski do włosów. Możesz dodać nieco produktu do ulubionego szamponu lub wymieszać glinkę z wodą i zaaplikować na skalp i pasma. Najlepsza maska do włosów działa silnie oczyszczająco, odżywia pasma i oczyszcza skórę głowy. Dla wzmocnienia efektu możesz wymieszać ją z ulubionym hydrolatem i olejkiem. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać glinkę z głowy.

Czarna glinka to wielofunkcyjny produkt, który można stosować zarówno na twarz, jak i na ciało oraz włosy. Wypróbuj powyższe sposoby i przekonaj się, czy jej działanie odpowiada potrzebom twojej skóry!

Najlepsza czarna glinka - ranking

Autorka: Olga Wacholc