Data modyfikacji:

Czym szybko i łatwo nabłyszczyć panele?

Świeżo położone panele prezentują się bardzo atrakcyjnie. Tak też jest zazwyczaj po roku czy dwóch latach użytkowania, jednak z biegiem czasu tracą swój blask. Jak temu zapobiec i jakich środków używać, aby zawsze wyglądały atrakcyjnie?

nabłyszczanie paneli

Co rozbić, aby panele błyszczały?

Matowe panele to bolączka wielu osób, które borykają się z problemem matowej podłogi. Wcale mnie musisz się godzić na matowe panele. Jak nabłyszczyć je, aby znów wyglądały estetycznie i jakie środki pielęgnacyjne stosować? Nawet po myciu dobrej jakości mopem i nałożeniu na nie preparatów pielęgnacyjnych panele nie odzyskują swojego dawnego blasku. Przyczyn może być wiele, ale najpewniej chodzi o dwie najważniejsze, przez które nie możesz uzyskać wymarzonego efektu. Po pierwsze, zwróć uwagę podczas mopowania paneli na ilość wody, która zostaje na podłodze. Jeśli nie odsączysz wystarczająco dobrze mopa, wtedy pozostanie na podłodze nadmiar wilgoci. Druga sprawa dotyczy sposobu nakładania detergentów. Nie można ich rozprowadzać bezpośrednio na panele, ale przygotować roztwór na bazie wody, zachowując odpowiednie proporcje.

Dobry detergent i sprawdzone akcesoria

Jeśli nie wiesz, czym nabłyszczyć panele, nie podejmuj pochopnych decyzji w doborze preparatów, Zanim weźmiesz z półki pierwszy lepszy detergent do nabłyszczania paneli lub wciśniesz ikonkę wirtualnego koszyka w sklepie internetowym, przeczytaj skład produktu. Zapoznaj się z opiniami na jego temat lub popytaj znajomych. Jeśli wybierzesz odpowiedni preparat, nie powinno być żadnych problemów w utrzymaniu paneli w idealnym stanie.

Wielokrotnie pojawiają się problemy z nabłyszczaniem paneli, ponieważ ich porowata powierzchnia jest podatna na gromadzenie zanieczyszczeń. Jeśli nie zostaną dobrze oczyszczone, wtedy twoje zabiegi nabłyszczania pójdą na marne. Dopiero na perfekcyjnie przygotowaną powierzchnię nałóż dobry detergent przeznaczony do drewna lub paneli. Takie środki nie pozostawiają na podłodze smug, i co ważne, budują na powierzchni warstwę ochronną. Do ich nakładania używaj koniecznie płaskiego, odpowiednio odsączonego mopa.

Kolejny krok to nabłyszczanie za pomocą środków, które nie tylko przywracają blask podłodze, ale też konserwują. Dzięki takim preparatom podłoga będzie wyglądała świeżo i stanie się bardziej odporna na nowe zabrudzenia. Są to specjalistyczne nabłyszczacze, które zawierają polimery akrylowe i poliuretanowe. To właśnie dzięki tym składnikom, które wnikają w porowatą powierzchnię paneli, podłoga lśni i wygląda jak nowa. Panele lśnią jak delikatna tafla szkła i co ważne, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości środki nabłyszczające zapewnią ci również bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Po nałożeniu na podłogę tworzą warstwę antypoślizgową.

A może kilka domowych sposobów na piękne panele?

Od czasu do czasu można wypróbować domowe sposoby na przywracanie blasku podłodze z paneli. Jak nabłyszczyć panele, aby wyglądały estetycznie i elegancko? Pierwszy sposób polega na zmieszaniu wody z octem i umyciu tak przyrządzonym roztworem podłogi. Na pięć litrów płynu należy dodać dwie łyżki octu i dokładnie wymieszać. Kolejny domowy sposób na uzyskanie efektu lśniących paneli to spryskanie ich roztworem składającym się z dwóch szklanek wody, pół szklanki octu i łyżki oliwy z oliwek.

Nabłyszczanie paneli wcale nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać. Pamiętaj, że podczas stosowania specjalistycznych nabłyszczy, należy rozprowadzać je na suchej, dobrze oczyszczonej podłodze. Po tej czynności nie można chodzić po panelach przez około pół godziny, aby osiągnąć zamierzony efekt. Takie środki chronią podłogę i dają lśniący efekt od razu, a kolejne nabłyszczanie możesz wykonać dopiero po trzech miesiącach.

Autor: Anna Nowakowska