Data publikacji:

Darmowe audiobooki – gdzie słuchać?

Każdego roku audiobooki zyskują na popularności, głównie dzięki temu, że w codziennym pośpiechu ciężko znaleźć chwilę na łóżko, kawę i ulubioną książkę. W przypadku audiobooków problem rozwiązuje się sam – można posłuchać ulubionej książki w aucie, na rowerze, w trakcie gotowania. Gdzie można słuchać darmowych audiobooków w wersji mp3?
darmowe audiobooki

Jakie są zalety korzystania z audiobooka?

Jeśli wciąż istnieją osoby zastanawiające się, czy korzystanie z audiobooków niesie ze sobą jakiekolwiek zalety – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak już wcześniej zostało wspomniane, jest to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych. Kto z nas nie spędza godzin w samochodach, tramwajach czy na rowerze w drodze do pracy, szkoły lub na zakupy? Ten czas można spożytkować poprzez słuchanie ulubionej muzyki, naukę języków obcych lub wsłuchanie się w słowa ulubionej lub zupełnie nowej książki. 
Audiobooki to świetne rozwiązanie dla słuchowców, a także osób, które mają problemy z zachowaniem koncentracji. Pozwala to uniknąć ciągłych powrotów do wcześniejszych rozdziałów lub czytania kilka razy tej samej strony. To też ogromna pomoc dla osób niewidomych lub słabowidzących.
Inną zaletą korzystania z audiobooków (a także w tym wypadku e-booków) jest niedostateczna ilość miejsca w domu na przechowywanie tradycyjnych książek. Wbrew pozorom przez kilka lat regularnego czytania można dorobić się całkiem niezłej biblioteczki. Nie można także nie wspomnieć o osobach, które po prostu nie lubią czytać – audiobooki to przyjemna forma obcowania z kulturą i poznawania kultowych tytułów.

Co jest potrzebne do słuchania audiobooków?

Odpowiedź jest prosta, choć nie dla wszystkich oczywista. Tak naprawdę potrzebne są trzy rzeczy: smartfon, słuchawki (polecamy najlepsze słuchawki bezprzewodowe, umożliwiają one słuchanie książki np. podczas gotowania lub sprzątania, bez denerwującego kabla i wypadających słuchawek) oraz audiobooka. Zatrzymajmy się chwilę przy tym ostatnim. W jaki sposób zdobyć interesującego nas audiobooka? Po pierwsze – w sposób legalny! Wszelkie pobieranie książek z nielegalnych źródeł to po prostu kradzież.
Słuchacz przede wszystkim powinien zorientować się, czy audiobook, który go interesuje jest w formie płatnej, czy darmowej. Internet oferuje tysiące darmowych audiobooków, które można pozyskać w sposób legalny.

Gdzie można zdobyć darmowe audiobooki?

Internet oferuje setki tysięcy audiobooków w różnych wersjach językowych, problem w tym, że nie wszystkie są dostępne w pełnej wersji, co ostatecznie, i tak zmusza czytelnika do kupna interesującego tytułu. Istnieją jednak miejsca oferujące pełne wersje książek. 

YouTube

Obecnie numerem jeden wydaje się być YouTube. Jest to serwis proponujący szeroki wachlarz tytułów, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w polskiej wersji językowej. Co ważne, na kanałach oferujących darmowe audiobooki, dodawane są nie tylko kultowe powieści sprzed lat, ale także nowości, dzięki czemu w prosty sposób słuchacz pozostaje na bieżąco z najnowocześniejszą literaturą. Dodatkowo wydawnictwa dbają o ciekawych lektorów i jakość nagrań, co jeszcze bardziej zachęca, szczególnie najmłodszych, do wysłuchania opowieści.
Jakie kanały na YouTubie oferują darmowe audiobooki w pełnej wersji? Są to między innymi:
  • publio.pl 
  • słuchaj za darmo
  • virtualo.pl
  • audioteka
  • bajkowisko.pl 
  • Biblioteki

    Niewiele osób jest świadomych szerokiej oferty audiobooków w wybranych bibliotekach w Polsce. Warto sprawdzić, czy nie znajduje się w okolicy właśnie taka, która oferuje pełne wersje książek do wysłuchania.

    wolnelektury.pl 

    Serwis przeznaczony głównie dla dzieci, ale nie tylko. W swojej cyfrowej bibliotece posiada kilka tysięcy darmowych audiobooków po polsku, w pełnej wersji. Słuchacz ma do wyboru szkolne lektury, a także literaturę klasyczną. Co ważne, biblioteka jest sumiennie wzbogacana o nowe tytuły, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

    Spotify

    Spotify to nie tylko dostęp do muzyki, ale także do audiobooków. Niestety, zwykle są to obszerne fragmenty książek, jednak zdarzają się także pełne wersje z polskim lektorem – warto sprawdzić, czy to właśnie tam nie znajduje się tytuł, który interesuje słuchacza. Spotify to też dobra opcja dla osób, które wahają się, czy wybrany tytuł ich zainteresuje – aplikacja umożliwia wysłuchanie długiego fragmentu i podjęcie decyzji dotyczącej kupna audiobooka, książki tradycyjnej bądź e-booka.

    openculture.com 

    Osobom, które pragną szlifować język angielski, poleca się Open Culture. Słuchacz znajdzie tutaj wiele popularnych tytułów w pełnej wersji z angielskim lektorem.

    Sklep Google

    Sklep Google Play ma w swojej ofercie szeroki wachlarz audiobooków w pełnych wersjach po polsku, ale także w innych językach. Część z nich jest płatna, jednak warto szukać, bowiem można tam znaleźć także darmowe tytuły.

    Chmura czytania

    Serwis oferujący darmowe audiobooki dla wielbicieli prozy, eseistyki oraz poezji, polskich oraz zagranicznych twórców. Co ciekawe, strona umożliwia pobieranie książek w różnych formatach oraz na różne urządzenia – słowem, każdy znajdzie coś dla siebie. 

    bajkowytata.com

    Bajkowy Tata udostępnia za darmo audiobooki w formie bajek, rymowanek, a także słuchowiska, mające na celu naukę języków obcych – i to bez konieczności zakładania specjalnego konta. To serwis szczególnie polecany najmłodszym słuchaczom. 
    Jak łatwo zauważyć, poszerzanie horyzontów poprzez obcowanie z literaturą nie musi się odbywać w tradycyjny sposób z papierową książką w ręku. Dzięki audiobookom każdy ma szansę zapoznania się z kultowymi tytułami i nowościami, nawet kiedy doba wydaje się zbyt krótka. Mimo że internet oferuje miliony darmowych audiobooków, warto pamiętać o twórcach i od czasu do czasu zapłacić za tytuły, które szczególnie przypadły słuchaczowi do gustu – w ten sposób wspierając i doceniając autora.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.