Data publikacji:

Ranking top 10 tanich i dobrych odkurzaczy workowych i bezworkowych

Poszukiwania dobrego odkurzacza, szczególnie taniego, bywają trudne, ponieważ nierzadko okazuje się, że kupujemy za niewielką sumę pieniędzy niezbyt funkcjonalne urządzenie i, tak czy inaczej, w dłuższej perspektywie czasowej zachodzi konieczność zakupu innego modelu. Żeby uniknąć takich sytuacji, skonstruowaliśmy ranking tanich i dobrych odkurzaczy do 500 złotych, które z pewnością spełnią oczekiwania większości użytkowników. Dowiedz się, jakie dobre i tanie odkurzacze warto kupić.
dobre i tanie odkurzacze

1. Gotze & Jensen VC200

Gotze & Jensen VC200 to tani odkurzacz workowy, który z pewnością posłuży Ci przez lata. Ma konstrukcję tradycyjnego odkurzacza i zasięg na poziomie 7,5 m, co pozwoli posprzątać każdy pokój w mieszkaniu bez wielokrotnego przepinania źródła zasilania. Pojemność worka na kurz w tym modelu to 1,5 l, natomiast emitowany hałas wynosi 78 dB.
Moc maksymalna tego urządzenia to 800 W. Wewnątrz znajdziemy mikrofiltr antyalergiczny (EPA E10). Całość waży zaledwie 2,4 kg. Odkurzacz posiada klasę A w zakresie czyszczenia podłóg twardych oraz B odnośnie do czyszczenia dywanów. W zestawie wraz z nim otrzymujemy dwie szczotki – dywanowo-podłogową oraz ssawkę szczelinową. Dobrze nada się do małych i średnich metraży. Model sprawdzi się jako odkurzacz do dywanów i do paneli.

2. Electrolux EasyGo EEG41IW

Ten odkurzacz dostępny jest w wersji szarej i białej. Działa w systemie workowym – posiada wskaźnik zapełnienia, a także zmywalny filtr, zatem jest bardzo wygodny w użytkowaniu i z pewnością nie zrobi Ci niespodzianki w najmniej oczekiwanym momencie. Pojemność worka to aż 3 l, natomiast zasięg pracy 7,5 m.
Emitowany hałas wynosi 80 dB. Maksymalna moc jego silnika wynosi 650 W, a do tego posiada wbudowany zwijacz przewodu. Dzięki miękkim kółkom można transportować go po cichu, a podłogi będą zabezpieczone przed zarysowaniem. W obudowie ma praktyczny schowek na akcesoria.

3. MPM GreenGo 3.0 MOD-28

To stosunkowo cichy odkurzacz workowy z filtrem tekstylnym. Generuje hałas na poziomie 73 dB. Jego moc maksymalna to 750 W, natomiast pojemność worka na kurz – 4,5 l. Ma większy zasięg pracy niż konkurencja, który wynosi aż 11 m. Oprócz tego można liczyć na funkcje spotykane w większości odkurzaczy takie jak regulacja mocy ssania czy obecność turboszczotki i zwijacza przewodu. Odkurzacz jest dedykowany rodzinom. Jest też opcją na odkurzacz do sierści.
Posiada filtr HEPA 13, który jest idealny dla alergików, ponieważ ma aż 4-stopniowy system filtracji. O tym, kiedy wymienić worek lub wyczyścić filtr, informują diody. Na uchwycie zamontowany został panel sterowania, co nie wymaga od użytkownika schylania się, gdy chce zmienić ustawienia. Wraz z urządzeniem otrzymujemy szereg przydatnych akcesoriów – szczotkę parkietową, turboszczotkę, małą szczotkę wielofunkcyjną, podłogowo-dywanową, obrotową, szczelinową.

4. Bosch BGLS2BA1

Modele BGLS2BA1 marki Bosch to tanie odkurzacze w cenie poniżej 400 złotych, jednak sprawdzą się w domu każdego nienadmiernie wymagającego użytkownika. Moc maksymalna tego modelu wynosi 600 W, poziom hałasu to 80 dB, pojemność worka to 3,5 l, natomiast zasięg pracy to 8 m.
Odkurzacz jest niewielki i ma nowoczesny, elegancki wygląd. Jest lekki, ma trwały silnik, a co najciekawsze – w dużej części wykonany został z materiałów pochodzących z recyklingu. Ma dość duże kółka, które ułatwiają transport, ergonomiczny uchwyt i rurę teleskopową z blokadą. Zadbano w nim o obecność filtra HEPA.

5. Bosch BGS05A322

Bosch BGS05A322 to sprzęt nieco bardziej zaawansowany od poprzednika i droższy o zaledwie 100 złotych. Ma pojemnik na kurz o pojemności 1,5 l, 10-metrowy zasięg pracy, moc 700 W oraz emituje hałas na poziomie 78 dB. Wśród jego zalet można wymienić niskie zużycie energii, a także obecność zarówno filtrów zmiennych, jak i zmywalnych – wylotowego, antyalergicznego i gąbkowego.
To odkurzacz tani i dobry, który został wyprodukowany z myślą o przechowywaniu go w niewielkich przestrzeniach. Zamiast worka ma pojemnik, który można samodzielnie opróżnić – nie generuje zatem dodatkowych wydatków. Model ma zwijacz przewodu i waży 4,4 kg. Ten odkurzacz Bosh przechodzi bardzo rygorystyczną kontrolę jakości, która zakłada testowanie wyłącznika, zgięcia rury, testy progowe, uderzenia, sprawdzanie działania zwijacza czy odporność na upadki.

6. Amica Aura VM7050

Amica Aura VM7050 to w przeciwieństwie do poprzedników model pionowy. To dobry odkurzacz dla alergika i dla właścicieli zwierząt. Ma podświetlaną szczotkę, która poprawia widoczność czyszczonych miejsc i rurę teleskopową.
Poziom hałasu, jaki generuje, to 80 dB. Waży 2,6 kg, pracuje bez przerwy do 30 minut, a pojemność jego pojemnika na kurz to 0,45 l. Wymienna elektroszczotka ma dodatkowe zasilanie o mocy 10 W. Dzięki odczepianej rurze można sprzątać nim również przykładowo samochód.

7. ETA Moneto II 444990000

ETA Moneto II 444990000 to kolejny model pionowy, bezworkowy, o pojemności zbiornika na kurz wielkości 0,55 l. Jego maksymalny czas pracy wynosi 45 minut, a hałas podczas sprzątania to 80 dB. Waży 3,1 kg, co daje bardzo dobry wynik i komfort w czasie wykonywania obowiązków domowych. Można odłączyć rurę główną, by zrobić z niego niewielki odkurzacz ręczny. Model ma podświetlaną szczotkę. Otrzymujemy wraz z nim w zestawie 3 wymienne końcówki.

8. Deerma VC55

Model VC55 marki Deerma pracuje maksymalnie do 20 minut, a pojemność jego zbiornika na kurz wynosi 0,3 l. Będzie zatem dobrym wyborem do mniejszych mieszkań. Generuje hałas rzędu 78 dB i waży nieco powyżej 2 kg. Jest rekomendowany alergikom i posiadaczom zwierząt.
Ma 3-stopniową filtrację oraz możliwość regulacji intensywności sprzątania, a budowa jego szczotki umożliwia jej swobodne obracanie się o 360 stopni. Model posiada szczotkę z dwiema dodatkowymi końcówkami – jedna z nich dedykowana jest sprzątaniu pod meblami, natomiast druga daje możliwość odkurzania mebli tapicerowanych i zasłon.

9. Sencor SVC 7811WH

Sencor SVC 7811WH pracuje do 25 minut na jednym ładowaniu, a jego zbiornik na kurz ma pojemność 0,5 l. Jest cichy w porównaniu do innych modeli, ponieważ hałas, który wytwarza, to tylko 76 dB. Całość waży 2,8 kg, zatem jest też dość lekki. Można odłączyć od niego mały odkurzacz ręczny, który przyda się podczas sprzątania mebli, szafek i samochodu.
Ma też podświetlaną szczotkę i wyświetlacz oraz działa w sposób energooszczędny. Wbudowany filtr HEPA pozwala zadbać o komfort alergików. Czyszczenie go jest łatwe i przyjemne.

10. Deerma VC01

Deerma VC01 to odkurzacz, którego cena regularna wynosi niespełna 300 złotych. Pracuje do 30 minut na jednym ładowaniu i ma zbiornik na kurz o pojemności 0,6 l. Waży tylko 1,6 kg, a jego głośność plasuje się na poziomie 80 dB. Ma wbudowany odkurzacz ręczny i możliwość regulacji mocy ssania.
Z powodzeniem mogą wybierać go alergicy i posiadacze zwierząt, ze względu na zastosowanie w nim przez producenta 3-stopniowego poziomu filtracji. Model ma estetyczny, nowoczesny design i jest dostępny w kolorze białym. Jego ergonomiczna budowa sprawia, że sprzątanie jest komfortowe. Jeszcze bardziej ułatwiają je wymienne szczotki – podłogowa czy szczelinowa. Po zapełnieniu pojemnika wystarczy go opróżnić i umyć.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!