Data publikacji:

Dobre kredki do rysowania – jakie dobre kredki do rysowania wybrać?

Chociaż kolorowanie to aktywność, która niewątpliwie kojarzona jest z dziećmi w różnym wieku, to coraz więcej dorosłych decyduje się na takie spędzanie wolnego czasu. Oczywiste jest, że kolorowanki dla dorosłych znacznie różnią się od tych dla dzieci ilością szczegółów, rysunkiem oraz innymi aspektami. Również kredki, po jakie sięgają dorośli, często różnią się od tych, które znaleźć można w dziecięcych piórnikach.

kredki

Osoby, które decydują się na przygodę z kolorowaniem, zadają sobie pytanie, jakie dobre kredki do rysowania wybrać. Aby zakupione kredki dobrze się sprawdzały, warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne ich wersje oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem. Jakie będą najlepsze kredki dla dzieci i dorosłych do rysowania?

Kredki do rysowania – jak wybrać najlepsze?

Dobre kredki muszą cechować się dobrym pigmentem, ponieważ tylko wtedy kolorowanie nimi będzie sprawiało satysfakcję. Kredki, które mają słaby pigment, nie są wygodne w użyciu, dlatego wiele osób narzeka na takie wersje.

Kredki o intensywnym pigmencie pozwalają stworzyć wyraziste i nasycone kolorami rysunki nawet przy słabym nacisku dłoni. Dobre kredki są podstawowym wyposażeniem dla osób, które lubią spędzać czas na kolorowaniu lub rysowaniu. Rysowanie kredkami to hobby, które fascynuje wiele osób, dlatego do wyboru odpowiednich kredek przykładają dużą uwagę.

Najlepsze kredki do rysowania – twarde czy miękkie?

Jednym z podstawowych rozróżnień kredek, które dzieli miłośników rysowania i kolorowania na dwie grupy, jest ich podział na kredki twarde oraz kredki miękkie. Zarówno miękkie, jak i twarde kredki mają swoich zwolenników, jak i grupę osób, które omijają je szerokim łukiem.

Wybór odpowiedniego rodzaju kredek zależy głównie od preferencji użytkownika, stylu rysowania oraz rysunku, jaki chce wykonać danymi kredkami. Kredki twarde są zdecydowanie bardziej dopasowane dla osób, które podczas rysowania używają mocniejszego nacisku dłoni. Co więcej, twarde kredki świetnie nadają się do malowania bardzo małych elementów, dlatego są polecane osobom, które lubią obrazy pełne szczegółów. Miękka wersja kredek sprawdzi się za to u osób, które podczas malowania nie chcą używać siły.

Rodzaje kredek do rysowania – suche i oleiste

Kredki do rysowania można podzielić także ze względu na ich formułę. Takie rozróżnienie dzieli je na kredki oleiste oraz kredki suche. Obie wersje kredek mogą mieć suche, wręcz pyliste wykończenie, co dla wielu osób jest ogromną zaletą, ponieważ powierzchnie pomalowane takimi kredkami można w łatwy sposób blendować i cieniować.

Obecnie najpopularniejsze są kredki na bazie wosku lub oleju. Baza w kredkach oznacza spoiwo łączące pigment. Kredki mające w składzie wosk, są bardzo popularne, ponieważ w łatwy sposób można je zmazać najzwyklejszą gumką, a także są bardziej miękkie, przez co pokryta nimi powierzchnia jest gładka i łatwa do rozmazania.

Kredki oleiste są zdecydowanie bardziej twarde niż te na bazie woskowej, dlatego znacznie trudniej je złamać, co pozwala na mocniejszy nacisk podczas malowania. Kredki na bazie oleju ułatwiają malowanie szczegółów i małych elementów, ponieważ ich czubek przez długi czas po temperowaniu pozostaje ostry.

Tańsze wersje kredek często za bazę mają żywicę syntetyczną. Słabej jakości kredki z takim spoiwem zazwyczaj są wyjątkowo twarde, a przez to blade i mało komfortowe w użyciu. Nie oznacza to jednak, że wśród tańszych kredek nie można znaleźć dobrych modeli.

Zaawansowani miłośnicy rysowania kredkami często sięgają także po kredki pastelowe oraz akwarelowe. Te pierwsze wyróżniają się wyjątkowymi, delikatnymi kolorami, niezwykłą wygodą użytkowania oraz dowolnością mieszania różnych kolorów. Kredki pastelowe, chociaż nie są jeszcze tak popularne, to zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników.

Kredki akwarelowe są przeznaczone dla osób, które podczas rysowania i malowania lubią wykorzystywać wodę. Kredki akwarelowe po kontakcie z wodą dają wyjątkowy efekt gładkiej i rozpływającej się warstwy koloru. Kredki akwarelowe to wyjątkowe modele, którymi nie powinno malować się na sucho. Wyjątkiem są takie kredki, które mogą być używane na dwa sposoby — na sucho oraz na mokro.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredki do rysowania?

Wybór odpowiednich kredek dla siebie może nie być łatwy, szczególnie dla osób, które wybierają swoje pierwsze wyposażenie. Aby cieszyć się swoim wyborem, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • kolory – podczas wyboru kredek należy zastanowić się, jaką gamę kolorystyczną wybrać. Obecnie producenci kredek wprowadzają na rynek wiele modeli, wśród których znaleźć można kredki o różnej intensywność i nasyceniu kolorami, 
  • trwałość i wykonanie – kredki powinny być wykonane z dobrej jakości spoiwa oraz drewna, ponieważ tylko wtedy nie będą się łamać podczas rysowania, a ich temperowanie będzie łatwe, 
  • wygoda – kredki powinny być wygodne w użyciu, dlatego należy sięgnąć po takie modele, które dobrze leżą w dłoni i nie wzbudzają dyskomfortu podczas długiego kolorowania, 
  • ilość kredek – kredki najczęściej kupuje się w zestawach, w których może znajdować się różna ilość pojedynczych sztuk. Przed zakupem warto zastanowić się, jaka ilość kredek będzie odpowiednia.

Najlepsze kredki do rysowania

Obecnie producenci artykułów papierniczych wprowadzają na rynek wiele wersji kredek, które różnią się gamą kolorystyczną, nasyceniem, spoiwem, twardością oraz wieloma innymi cechami. Najchętniej kupowane kredki to:

  • Prismacolor Colored Pencils Kredki Art,
  • Prismacolor Colored Pencils Metal,
  • Polycolor,
  • Faber-Castell,
  • Prismacolor Premier Under The Sea.
Zdjęcie: Kristin Brown/Unsplash