Data publikacji:

Najlepsze kredki dla dziecka

Dobre kredki dla dziecka powinny być dostosowane do jego wieku i potrzeb. Ołówkowe, świecowe, pastelowe, żelowe – wybór jest spory, a każdy z poszczególnych rodzajów kredek wyróżnia się nieco innymi właściwościami. Jak wybrać najlepsze kredki dla dziecka? Sprawdź w artykule!
najlepsze kredki

Najlepsze kredki dla dziecka – jakie wybrać?

Dobre kredki do rysowania to produkt wszechstronny i ponadczasowy. Mogą służyć zarówno do zabawy, jak i tworzenia prawdziwych dzieł sztuki. Nadają się i dla dzieci, i dla dorosłych. Ważne jedynie, aby dopasować ich rodzaj do wieku, umiejętności i indywidualnych potrzeb.

Najlepsze kredki dla dziecka muszą sprawiać mu przyjemność, a nie frustrować. Powinny umożliwiać uzyskanie zadowalających efektów – niezależnie od tego, czy mają służyć do wykonywania prac domowych, czy może do spontanicznego rysowania w domowym zaciszu.

Kredki do rysowania mogą mieć różny stopień twardości. Te bardziej miękkie na pewno spodobają się małym dzieciom, zaś nieco starsze poradzą sobie również z tymi twardszymi. Warto pamiętać, że niektóre kredki brudzą i rozmazują się bardziej niż inne. Te wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby wybrać idealne kredki dla dziecka.

Rodzaje kredek

Jakie wyróżniamy rodzaje kredek do rysowania? Które wybrać dla dzieci w różnym wieku? Poniżej znajdziesz szczegółowe opisy poszczególnych typów:
  • kredki ołówkowe,
  • kredki świecowe (woskowe),
  • kredki grafionowe,
  • kredki pastelowe,
  • kredki żelowe,
  • kredki akwarelowe (wodne).

Kredki ołówkowe – najpopularniejsze kredki dla każdego dziecka

Kredki ołówkowe to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj. Takie kredki ma w domu chyba każde dziecko. Wykonane są z drewna lub tworzywa sztucznego, a w środku umieszczony jest kolorowy węgiel lub grafit.

Kredki ołówkowe występują praktycznie we wszystkich barwach tęczy. Najtańsze są zestawy z podstawowymi kolorami, jednak prawdziwi miłośnicy rysowania mogą wybrać komplet zawierający nawet kilkadziesiąt przeróżnych odcieni.

Kredki ołówkowe nadają się zarówno dla dwulatka, jak i dla starszego dziecka czy nawet dorosłego. Można nimi rysować i kolorować, a gdy się stępią, wystarczy naostrzyć je za pomocą prostej temperówki. Każde dziecko powinno mieć takie kredki w domu.

Ciekawą opcją są również ołówkowe kredki dwustronne. Mogą mieć z obu stron różne kolory lub po prostu różne grubości tej samej kredki. To świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca w piórniku.

Kredki świecowe (woskowe) – dobre kredki dla dwulatka

Kredki świecowe to kolejny popularny rodzaj, który nadaje się szczególnie dla maluchów. Są wykonane z barwionego wosku lub parafiny. Są miękkie i tłuste, bardzo łatwo i przyjemnie się nimi rysuje. Jednocześnie nie mają zbyt intensywnych kolorów, dlatego nie stwarzają ryzyka, że dziecko pobrudzi nimi siebie oraz wszystko wokół.

Dodatkowo nie trzeba ich ostrzyć, dzięki czemu małe dziecko nie musi operować niebezpieczną temperówką. Są grube i solidne, co sprawia, że idealnie nadają się dla małych, dziecięcych rączek.

Kredki grafionowe – popularne kredki Bambino

Każdy chyba zna kultowe polskie kredki Bambino. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w rzeczywistości są to tzw. kredki grafionowe wykonane z glinki kaolinowej. Naturalny materiał barwiony jest na przeróżne nasycone kolory. Kredki grafionowe są mocno kryjące, można nimi malować obrazki oraz cieniować. Są niewielkie i poręczne, dzięki czemu nadają się nawet dla małego dziecka. Jednocześnie nie brudzą.

Klasyczne kredki Bambino składają się z 12 kolorów, które z pewnością wystarczą do namalowania niejednego rysunku. Ciekawą opcją jest również temperowanie ich temperówką, a następnie rozcieranie opiłków palcem. W ten sposób można uzyskać piękny obrazek niczym malowany akwarelą.

Kredki pastelowe – kredki do rysowania dla dzieci i dorosłych

Kredki pastelowe są nieco trudniejsze w użyciu niż ołówkowe czy świecowe. Ponadto dość mocno brudzą, dlatego nadają się raczej dla starszych dzieci. Jednak zdecydowanie warto po nie sięgnąć, gdyż pozwalają na stworzenie wyjątkowo pięknych obrazków.
Wyróżniamy kredki pastelowe suche oraz mokre (olejne). Te pierwsze przeznaczone są raczej dla specjalistów, jednak sprawdzą się również jako prezent dla dziecka, które kocha rysować. Pastele olejne z kolei mają bardzo nasycone kolory, są miękkie i wyjątkowo przyjemne w użyciu.

Nadają się zarówno do rysowania, jak i do rozcierania. Można kupić je zarówno w niewielkich opakowaniach, jak i w dużych zestawach, w których znajduje się nawet kilkadziesiąt odcieni. To doskonały prezent dla każdego miłośnika plastyki.

Kredki żelowe – nowoczesne kredki dla dziecka

Kredki żelowe to nowoczesny rodzaj kredek, który nadaje się zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych dzieci. Składają się z plastikowej oprawy oraz kolorowego sztyftu, który się wysuwa.

Są miękkie i łatwe w użyciu, a jednocześnie nie brudzą. Ponadto występują w pięknych, nasyconych kolorach. Nie trzeba mocno dociskać ich do papieru, dlatego na pewno spodobają się maluchom. Można nimi rysować, kolorować i rozcierać.

Kredki akwarelowe (wodne) – profesjonalne kredki dla starszych dzieci i dorosłych

Ostatnim rodzajem kredek w naszym zestawieniu są kredki akwarelowe, zwane również wodnymi. Są one czymś pomiędzy klasycznymi kredkami a farbkami akwarelowymi. Wyglądają jak zwyczajne kredki ołówkowe i podobnie też się ich używa.

Następnie jednak można pięknie rozcierać kolory za pomocą pędzelka umoczonego w wodzie. W ten sposób uzyskuje się cudny obraz, który wygląda niczym namalowany akwarelami. Jednocześnie kredki akwarelowe są znacznie prostsze w użyciu niż klasyczne farbki. To wspaniały wybór dla dziecka ze zmysłem artystycznym, które kocha zarówno rysować, jaki malować.

Przeczytaj także:

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Olga Wacholc