Data publikacji:

Jak wybrać dobre nożyczki fryzjerskie?

Nożyczki fryzjerskie to podstawowe narzędzie pracy każdego fryzjera. Dzięki nim można wyczarować najmodniejsze fryzury. Chętnie wybierane są także do domowego strzyżenia. Dobre nożyczki fryzjerskie mają ogromny wpływ na jakość strzyżenia. Warto dowiedzieć się, jakie nożyczki będą najlepsze, na co zwrócić uwagę, aby sprzęt służył długo, był komfortowy i solidny.

dobre nożyczki fryzjerskie

Jakie nożyczki fryzjerskie wybrać?

Profesjonalne, dobre nożyczki fryzjerskie powinny być trwałe i wytrzymałe, muszą zapewniać precyzyjne cięcie. Na rynku można znaleźć produkty różniące się ceną, materiałem i jakością wykonania. To sprzęt, na którym nie warto oszczędzać, ponieważ złe strzyżenie może popsuć renomę zakładu. Jest kilka ważnych elementów, na które należy zwrócić uwagę.

Materiał dobrych nożyczek fryzjerskich

To bardzo ważny czynnik. Nożyczki są w ciągłym ruchu, narażone są na kontakt z wilgocią, środkami chemicznymi, dlatego powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, najlepiej hartowanej. Najlepsza stal pochodzi z Japonii oraz Niemiec. Odpowiedni materiał jest gwarancją, że nożyczki będą odporne na uszkodzenia i nie będą ulegały korozji.

Dobre marki nożyczek

Szukając idealnych nożyczek fryzjerskich, nie warto sugerować się jedynie ceną. Warto wybrać sprawdzoną markę, która od lat cieszy się uznaniem wśród profesjonalistów. Dobre nożyczki mogą być droższe, ale są trwałe, dłużej eksploatowane, dlatego cena szybko się zwróci. Polecani producenci to Jagura, Olivia Garden, Leader Cam, Tondeo, Fox czy Joewell.

Jaki rozmiar nożyczek fryzjerskich?

Nożyczki muszą być dopasowane do wielkości danej dłoni. Rozmiary 5-5,5 przeznaczone są z reguły dla kobiet, a 6,5-7,5 dla mężczyzn. Warto przymierzyć kilka par i sprawdzić, które najlepiej leżą w dłoni, zapewniają komfortowo pracę. Mniejsze nożyczki zapewniają bardziej precyzyjną pracę.

Kształt nożyczek

Nożyczki powinny mieć ergonomiczny kształt, muszą swobodnie leżeć w dłoni, nie powinny obciążać palców. Atutem są wyprofilowane otwory. W sklepach fryzjerskich dostępne są nożyczki dla prawo- i leworęcznych, które mają odwrócone ostrze. Bardzo przydatny jest haczyk podpalcowy, który minimalizuje obciążenie dłoni oraz poprawia komfort pracy. Ważne są stopery, które zapewniają cichą pracę oraz amortyzują uderzenia ostrzy.

Regulacją za pomocą śruby

Pozwala na wyeliminowanie luzów oraz indywidualne dopasowanie nożyczek do własnych potrzeb i upodobań.

Ostrze nożyczek do włosów

Najlepsze nożyczki mają ostrza szlifowane laserowo. Zapewnia to precyzję pracy. Dobrym rozwiązaniem są również ostrza wytwarzane metodą kucia stali na gorąco. W ten sposób powstaje bardzo trwały sprzęt, o wysokiej twardości i wytrzymałości.

Waga

Nożyczki powinny być lekkie. Zbyt ciężkie będą szybko obciążać dłonie i powodować szybkie zmęczenie.

Jakie nożyczki fryzjerskie są dostępne na rynku?

W sklepach z artykułami dla fryzjerów można znaleźć wiele typów nożyczek, przeznaczonych do różnego rodzaju cieć. Każdy szanujący się fryzjer powinien posiadać kilka rodzajów nożyczek.

Nożyczki klasyczne

Bez nich nie można wyobrazić sobie żadnego salonu fryzjerskiego. Oczka są ułożone w jednej linii, nożyczki służą do wykonywania przeróżnych fryzur. Polecane są dla osób początkujących, które nie są jeszcze obyte z bardziej specjalistycznym sprzętem. Za ich pomocą można strzyc, cieniować, stopniować, konturować i wyrównywać włosy.

Nożyczki offsetowe 

Cechuje je ukośny kształt, dzięki czemu powalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, np. okolic uszu.

Degażówki, czyli nożyczki z ząbkami

Służą do zmniejszania objętości fryzury, teksturowania, korygowania niedoskonałości, strzyżenia punktowego. To również dobre nożyczki do cieniowania włosów. Nożyczki do degażowania mogą być jedno- lub dwustronne oraz mogą mieć różne rozstawienie i grubość ząbków na ostrzu.

Nożyczki z wygiętymi ostrzami

Są niezbędne do precyzyjnego cięcia ślizgiem. Wielu stylistów nie wyobraża sobie bez nich pracy, są niezbędne do zaawansowanych technik fryzjerskich.

Nożyczki micro

Mają mikroszlif, czyli drobne ząbki, umieszczone na jednym ostrzu nożyczek. Nożyczki z ząbkami pozwalają na przetrzymywanie ciętych włosów, są świetnym rozwiązaniem dla początkujących adeptów fryzjerstwa.

Nożyczki do obcinania włosów to sprzęt, od którego w dużej mierze zależy jakość świadczonych usług. Oczywiście bardzo ważne są umiejętności, ale nawet najlepszy stylista może sobie nie poradzić bez dobrego sprzętu. Przed zakupem warto sprawdzić ofertę sklepów, poczytać opinie innych użytkowników i przekonać się, jakie nożyczki fryzjerskie będą najbardziej odpowiednie.

Autorka: Dorota Koszutowska