Data publikacji:

Jaki będzie dobry czajnik elektryczny energooszczędny?

Niewielkie sprzęty AGD, jak czajniki, są używane nawet kilka razy dziennie. Każdorazowo generuje to zużycie prądu bądź gazu. Z tego względu warto zdecydować się na dobry czajnik elektryczny energooszczędny, który nie tylko szybciej zagotuje wodę niż tradycyjny podgrzewacz, ale też pozwoli zmniejszyć rachunki za energię. Oferta urządzeń jest bardzo szeroka, a poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością, mocą, rodzajem grzałki, wyglądem i obecnością dodatkowych funkcjonalności. Jak wybrać dobry czajnik elektryczny? Podpowiadamy!
dobry czajnik elektryczny energooszczędny

Czajnik elektryczny czy tradycyjny?

Podstawową kwestią przy wyborze nowego sprzętu jest decyzja, czy będzie on elektryczny, czy tradycyjny. Jeżeli zależy nam na energooszczędności, odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Niezależnie od tego, czy posiada się kuchenkę gazową, czy płytę indukcyjną, czajnik elektryczny zawsze będzie lepszym wyborem.
Przede wszystkim podczas korzystania z czajnika elektrycznego mamy większą kontrolę nad ilością wlewanej do niego wody, dzięki obecności wskaźników. Ma to duże znaczenie, ponieważ największe oszczędności generuje podgrzewanie dokładnie tyle cieczy, ile jest rzeczywiście potrzebne.
Dobry czajnik elektryczny energooszczędny gotuje wodę w krótkim czasie, ponadto posiada automatyczny wyłącznik, dzięki któremu nie trzeba go pilnować ani stresować się jego gwizdaniem, gdy jesteśmy akurat poza kuchnią i nie możemy szybko interweniować. Niektóre modele wyposażone są także w czujniki, zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem urządzenia bez uprzedniego wlania wody.
Zazwyczaj czajniki elektryczne są droższe od tradycyjnych i może wydawać się, że ich użytkowanie także będzie droższe, jednak koszty szybko się wyrównują, dzięki większej kontroli nad urządzeniem. Energooszczędność ma ogromne znaczenie zwłaszcza w obliczu nieustannie rosnących cen i zwiększających się kwot na rachunkach.
Wybór koloru oraz wzoru czajnika to kwestia mniej istotna, jednak nie bez znaczenia. Oferta czajników elektrycznych jest znacznie bardziej rozbudowana pod względem estetyki niż tych tradycyjnych, co pozwala dopasować sprzęt do wystroju pomieszczenia. Jak wybrać najlepszy czajnik elektryczny?

Kluczowe kryteria – klasa i moc

Poszukując czajnika elektrycznego, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z oznaczeniami klas energetycznych. Są one podawane na opakowaniu każdego urządzenia i obejmują skalę od A+++ do G. A+++ to oznaczenie sprzętów, które mają najmniejsze zużycie energii, z kolegi G symbolizuje klasę najmniej ekonomiczną. Czajniki elektryczne często generują duże pobory energii, tym większe im szybciej gotują wodę. Z tego względu warto zdecydować się na urządzenie energooszczędne, które automatycznie ogranicza zużycie prądu.
Moc czajników elektrycznych, dostępnych na rynku, waha się od ok. 650 W do nawet 3000 W. Modele w przedziale 700-2000 W są zazwyczaj najtańsze, a czas ich pracy jest stosunkowo długi. Przedział 2000-2400 W to najliczniejsza grupa, która gotuje wodę szybko i znajduje się na średniej półce cenowej.
Czajniki o mocy 3000 W i większej działają w szalonym tempie, pobierając przy tym dużo prądu, wymagają także posiadania dobrej instalacji elektrycznej w domu. Który z nich to dobry czajnik elektryczny energooszczędny? Optymalnym wyborem będzie sprzęt o mocy ok. 2000-2400 W, który zagotuje wodę w krótkim czasie i nie zużywa bardzo dużo energii.

Równie istotne – rodzaj grzałki i budowa urządzenia

Wysoka jakość grzałki i jej odporność na powstawanie kamienia także mają znaczenie w kwestii oszczędzania energii. W dostępnych na rynku czajnikach elektrycznych montowane są dwa rodzaje grzałek – spiralne i płytowe.
Do niedawna grzałki spiralne były powszechnie stosowane, jednak ich dużą wadą jest ryzyko spalenia czajnika, jeżeli woda nie pokrywa całości grzałki, a także działanie wyłącznie przy odpowiednim ustawieniu urządzenia na podstawie. Nadrabiają za to niską ceną oraz generowaniem niewielkiego hałasu podczas pracy. Grzałki płytowe to obecnie najczęstsze rozwiązanie. Czajniki z nimi są łatwe do utrzymania w czystości, bardziej estetyczne i mają obrotową podstawę.
Dobry czajnik elektryczny energooszczędny to czajnik, którego obudowa wykonana została z odpowiedniego materiału. Najpopularniejsze są czajniki plastikowe – lekkie i stosunkowo tanie. Ich przeciwieństwem są czajniki szklane – o większej wadze i wyższej cenie, jednocześnie bardziej estetyczne.
Względem oszczędności wygrywają z nimi czajniki ze stali nierdzewnej – wyposażone w wysokiej jakości termoizolację długi czas utrzymują ciepło. Dostępne są także urządzenia ceramiczne, cechujące się eleganckim i ciekawym wzornictwem, jednak będące mało odporne na uszkodzenia.
To, z czego wykonana jest obudowa, ma wpływ także na to, jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy. Musi być odpowiednio wysokiej jakości, przystosowana do kontaktu z wodą pitną, a także łatwa do wyczyszczenia. Stal nierdzewna, szkło i ceramika zaliczane są do najbezpieczniejszych materiałów.

Nie mniej ważne – pojemność i komfort użytkowania

Na pobór energii elektrycznej ma wpływ także pojemność czajnika. Dobry czajnik elektryczny to taki, którego wielkość dopasowana jest do potrzeb użytkowników i miejsca jego pracy. Jeżeli ze sprzętu będzie korzystała wieloosobowa rodzina bądź pracownicy biura, warto wybrać model o pojemności powyżej 1,5 lub nawet 2 litrów.
Większe urządzenie pozwoli jednorazowo zagotować odpowiednią ilość wody na napoje dla kilku osób. Choć z takiego czajnika można także skorzystać do przygotowania pojedynczej herbaty lub kawy, nie jest on dobrym zakupem dla jednej osoby. Jeśli z urządzenia zakłada się korzystanie samotnie, warto wybrać pojemność 0,5 lub 1 litra.
Dla wielu osób duże znaczenie ma głośność pracy urządzeń, które ich otaczają. Nieprzyjemne dźwięki potrafią skutecznie rozproszyć współpracowników, a nawet zakłócić sen domownikom. Jeżeli jest się wrażliwym na dźwięki bądź ma takie osoby w otoczeniu i wybiera czajnik elektryczny energooszczędny, cichy czajnik elektryczny będzie istotnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę.

Warte uwagi – dodatkowe funkcjonalności

Energooszczędność, odpowiedni materiał i pojemność są istotnymi kryteriami wyboru i to nimi powinno się w pierwszej kolejności kierować. Jednak nie tylko one zasługują na uwagę. Wybierając dobry czajnik elektryczny, dobrze jest zerknąć także na dodatkowe funkcje i ułatwienia oferowane przez urządzenie. Nie wpływają one na energooszczędność, jednak podnoszą komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
Dostępne obecnie czajniki zazwyczaj są wyposażone w systemy zabezpieczające przed wygotowaniem się wody, przegrzaniem sprzętu czy uruchomieniem pustego urządzenia, jednak warto upewnić się co do ich obecności. Wartymi zainteresowania funkcjami są m.in. regulacja stopnia podgrzania wody, a także utrzymywanie ciepła.
Przydają się zwłaszcza przy przygotowaniu napojów wymagających określonej temperatury. Jeżeli z kolei ceni się nowoczesny i ciekawy wygląd, można zerknąć na urządzenia podświetlane. Chcąc zakupić czajnik elektryczny A+++, ranking urządzeń to miejsce, którego nie powinno się pomijać. Zbiorcze zestawienia pozwalają porównać wady i zalety najciekawszych.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!