Data publikacji:

Jak wybrać dobry dyktafon? Ranking polecanych

Zastanawiasz się nad zakupem dyktafonu, ale nie wiesz, od czego zacząć i czym tak właściwie powinien wyróżniać się odpowiedni sprzęt? W takim razie w naszym poradniku z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla ciebie wskazówki pomagające w wyborze dobrego dyktafonu oraz ranking najlepszych sprzętów przenośnych dostępnych aktualnie na rynku.

dobry dyktafon

Ranking dykatfonów

Zastanawiasz się nad zakupem dyktafonu, ale nie wiesz, od czego zacząć i czym tak właściwie powinien wyróżniać się odpowiedni sprzęt? W takim razie w naszym poradniku z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla ciebie wskazówki pomagające w wyborze dobrego dyktafonu oraz ranking najlepszych sprzętów przenośnych dostępnych aktualnie na rynku.

  1. Olympus WS-852 4 GB
  2. Sony ICD-PX240
  3. Olympus LS-P1
  4. Zoom H4N Pro
  5. Olympus WS-853 8 GB

Przeczytaj także, jak dobrać mikrofon do telefonu

Jaki będzie najlepszy dyktafon – cyfrowy czy analogowy?

Do wyboru masz dwa podstawowe rodzaje dobrych dyktafonów: analogowe i cyfrowe. Czym wyróżnia się każdy z nich?

  • Dyktafon analogowy to urządzenie starej daty, które choć jest tańsze, to nie zapewnia dźwięku o tak dobrej jakości.
  • Dyktafon cyfrowy to nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje nie tylko znakomitą jakość dźwięku, ale także szereg praktycznych funkcji, w tym między innymi możliwość zabezpieczenia plików cyfrowych hasłem.

Dobry dyktafon, czyli jaki?

Czym powinien wyróżniać się dobry dyktafon? Przenośny sprzęt musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dobrym wyborem jest model uruchamiany głosem. Dzięki tej funkcji nie musisz samodzielnie włączać urządzenia – wystarczy, że coś powiesz, aby dyktafon samodzielnie rozpoczął nagrywanie.

Równie ważny jest czas pracy na bateriach. Tu warto kierować się zasadą – im jest on dłuższy, tym lepszy dyktafon. Na rynku znajdziesz modele, które nagrywają do ponad 50 godzin. Niektóre z nich działają nawet do 110 godzin, jednak są to już sprzęty zarezerwowane dla profesjonalistów.

Dobry dyktafon to również taki, który obsługuje odpowiednie formaty danych. Najpopularniejsze sprzęty przenośne na rynku bez problemu radzą sobie z plikami MP3. Oprócz nich możesz znaleźć także urządzenia zapisujące i odtwarzające nagrania w formacie PCM, WMA czy DSSPro.

Szukając dobrego dyktafonu, zwróć też uwagę na typ nośnika. Do wyboru masz czytnik kart, wewnętrzną pamięć kartę SD, microSD czy SDHC. Możesz również wybrać sprzęt przenośny z gniazdem na zewnętrzny mikrofon.

Wybierz najlepszy dyktafon z rankingu polecanych

Poniżej znajdziesz ranking dobrych dyktafonów, które mogą pochwalić się dodatkiem praktycznych funkcji, łatwością obsługi i doskonałą jakością nagrywanego dźwięku.

Olympus WS-852 4 GB

Najlepszy dyktafon w rankingu. Cyfrowy sprzęt przenośny pracuje aż do 110 godzin na bateriach oraz jest wyposażony w gniazdo na zewnętrzny mikrofon. Co więcej, polecany model może pochwalić się wbudowanymi kierunkowymi mikrofonami, które redukują szumy, czy możliwością łatwego zapisywania danych dzięki wejściu USB.

Sony ICD-PX240

Dobry dyktafon zasilany baterią AAA, wyposażony we wbudowane głośniki i wejście na zewnętrzny mikrofon. Maksymalna długość nagrywania wynosi 1043 godziny. Dyktafon Sony zapisuje nagrania w formacie MP3, ma wbudowaną pamięć 4 GB oraz port microUSB. Producent dodał do niego filtr górnoprzepustowy i możliwość odtwarzania z alarmem o zaprogramowanej godzinie.

Olympus LS-P1

Kolejny polecany dyktafon w rankingu, który został wyposażony w gniazdo na zewnętrzny mikrofon. Na liście zalet cyfrowego modelu znalazł się także czas pracy wynoszący do 39 godzin oraz łatwa obsługa. Dyktafon Olympus to liniowy rejestrator dźwięku, w którym zastosowano mikrofony w rejestratorze LS-P1. Dzięki temu każde nagranie ma wysoką jakość i czysty dźwięki.

Zoom H4N Pro

Cyfrowy model z gniazdem na mikrofon zewnętrzny, działający na bateriach do 10 godzin. Producent wyposażył go w czytelny wyświetlacz LCD oraz wbudowany głośnik. Dobry dyktafon Zoom ma wbudowane 2 mikrofony wysokiej klasy oraz 2 wejścia mic/line combo XLR/TRS. Sprzęt zapisuje dane w formacie MP3 i WAV oraz obsługuje kartę SD i SDHC.

Olympus WS-853 8 GB

Niezawodny dyktafon zamykający ranking polecanych modeli. Cyfrowy sprzęt Olympus działa na bateriach do 110 godzin oraz ma gniazdo na zewnętrzny mikrofon. Dyktafon Olympus ma aż 8 GB wbudowanej pamięci, dwa czułe mikrofony oraz filtr górnoprzepustowy. W trakcie nagrywania zapewnia optymalny balans głosu i redukcję szumów.

Autorka: Katarzyna Wendzonka