Data publikacji:

Jaki jest dobry płyn do prania dywanów?

Czyszczenie dywanów z pomocą odkurzacza to skuteczny sposób na usunięcie brudu i plam, jednak aby było ono jak najefektywniejsze, ważne jest dobranie odpowiedniego detergentu. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj dywanu i plam oraz na to, czy płyn jest przeznaczony do użycia z odkurzaczem. Sprawdź, jak wybrać dobry płyn do prania dywanów odkurzaczem.
dobry płyn do prania dywanów odkurzaczem

Jaki płyn do odkurzacza piorącego warto wybrać? 

Choć może się to wydać oczywiste, to warto zwrócić uwagę, że dobry płyn do prania dywanów odkurzaczem musi być przeznaczony do tego typu procesu czyszczenia, czyli do użycia z odkurzaczem. Płyn powinien zawierać składniki, które pozwolą na usunięcie brudu, plam i zapachu, zapewniając jednocześnie ochronę dywanu przed zniszczeniem. Szukając środka do prania dywanów odkurzaczem, pamiętaj, że ustalenie, jaki jest najlepszy, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, jak choćby zapach czy moc działania odpowiednia do rodzaju zabrudzeń, które chcesz usunąć. 
Przykłady popularnych płynów do prania dywanów, których można używać z odkurzaczem, to:
  • Vanish Oxy Action Carpet Cleaner – płyn jest przeznaczony do usuwania plam i odświeżania dywanów, ma właściwości bakteriobójcze;
  • Karcher Carpet Cleaner – szybkoschnący środek do prania dywanów odkurzaczem, skutecznie usuwa zabrudzenia z dywanów i tapicerek;
  • Dr. Beckmann Carpet Stain Remover – płyn czyszcząco-odplamiający z aktywnym tlenem używać można z załączonym aplikatorem w formie szczotki; jest skuteczny nawet przy trudnych plamach;
  • Host Dry Carpet Cleaner – jest to suchy płyn do prania dywanów, który pozwala na usunięcie brudu i plam bez konieczności używania wody.
  • Podczas korzystania z wybranego detergentu ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta dotyczącej używania płynu, aby uniknąć uszkodzenia dywanu.

    Czym kierować się przy wyborze płynu do odkurzacza piorącego?

    Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj dywanu, jaki ma być prany. Niektóre płyny są przeznaczone do dywanów z włókna naturalnego, inne do dywanów syntetycznych. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj plam, które trzeba usunąć. Część płynów do odkurzaczy piorących jest lepiej przystosowana do usuwania plam po jedzeniu, inne do plam po płynach o różnej konsystencji, a jeszcze inne pomagają pozbyć się z tkanin niechcianych zapachów. 
    Istotny jest też koszt środka do czyszczenia dywanów. Warto porównać ceny różnych produktów i wziąć pod uwagę, że dobry płyn do prania dywanów odkurzaczem to nie zawsze ten najdroższy. Niektóre marki oferują większe opakowanie detergentu w niższej cenie za jednostkę, co jest bardziej ekonomiczne w dłuższej perspektywie. Pamiętaj, że pranie dywanów jest procesem, który powinien być wykonywany regularnie, więc warto rozważyć koszty w dłuższej perspektywie.

    Czy domowy płyn do odkurzacza piorącego działa? 

    Niektórzy decydują się na stworzenie własnego płynu do prania dywanów odkurzaczem z domowych składników, takich jak płyn do mycia naczyń czy proszek do prania. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może nie być tak skuteczne, jak specjalistyczne środki do prania dywanów odkurzaczem. Istnieje więc spore ryzyko utraty czasu, energii i zmarnowania detergentów, bez widocznych efektów.

    Proszek do odkurzacza piorącego – czy warto?

    Tak, proszek do odkurzacza piorącego może być skutecznym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, że nie każdy odkurzacz ma funkcję używania proszku. Przed zakupem sprawdź, czy twój sprzęt jest przystosowany do tego typu środka. Proszek do odkurzacza piorącego zwykle ma postać granulatu, który rozpuszcza się w wodzie i uwalnia substancje czyszczące. Warto również pamiętać, że proszki często zawierają substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla dywanu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!