Data modyfikacji:

Jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym?     

Regularne pranie dywanów to szalenie ważna sprawa – i to nie tylko dla alergików. Właśnie dlatego powstał ten poradnik. Podpowiadamy w nim, jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym – co jest do tego potrzebne oraz jak zrobić to krok po kroku. Ponadto zastanawiamy się, dlaczego regularne pranie dywanów jest tak istotne. Zapraszamy do lektury! 
jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym

Jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym? Dlaczego należy regularnie prać dywany?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym, to najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego właściwie należy robić to regularnie. Dywany są miłe i przyjemne w dotyku. Dodatkowo dodają wnętrzu przytulności i są nierzadko stylowym dodatkiem. Jednak niestety niczym gąbka zbierają kurz, zapachy, pyłki, bakterie, włosy, łuszczący się naskórek czy sierść zwierząt domowych.  

Takie środowisko jest z kolei idealnym miejscem do rozwoju roztoczy, które bardzo często wywołują alergie i sprawiają, że mamy złe samopoczucie. Remedium na to jest wymienienie dywanu albo jego regularne pranie – to powinno wykonywać się raz do roku, a jeśli macie w domu alergików, to nawet co pół roku. Ponadto wyprany dywan zyskuje na atrakcyjności – dopiero po jego wypraniu widać, że wcześniej kolory były wypłowiałe, a cały dywan był szary od kurzu. Nie wspominając już o tym, że wyprany dywan przyjemniej pachnie.  

Pranie dywanu odkurzaczem piorącym – to będzie ci potrzebne 

Chcesz wiedzieć, jak prać odkurzaczem piorącym dywany? Podpowiemy ci, co będzie niezbędne, aby skutecznie wyprać dywan samodzielnie, bez korzystania z usług specjalizującej się w tym firmy. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które koniecznie musisz mieć, jeśli planujesz samodzielnie wyprać dywan odkurzaczem. 

Odkurzacz piorący  

Bez niego nie wypierzecie skutecznie dywanu. Odkurzacze piorące są dość drogie, ale warto w nie zainwestować – zwłaszcza jeśli szukacie odkurzacza dla alergika. Ponadto takie odkurzacze oprócz prania dywanów nadają się też świetnie do prania wszelkiego rodzaju tapicerek, np. sof czy foteli. Kupując jeden sprzęt, będziecie w stanie wyprać wszystkie meble w waszym domu. Ale właściwie jak działa odkurzacz piorący? 

Taki odkurzacz wytwarza myjącą pianę, a następnie zasysa ją wraz z zanieczyszczeniami i zabrudzeniami. Odkurzacze piorące służą nie tylko do prania – można ich używać także do klasycznego odkurzania.

Środki do prania dywanów 

Dostępne w wielu sklepach. Pranie dywanów odkurzaczem najczęściej wymaga użycia środków w płynie lub proszku. Wiele dostępnych środków to tzw. skoncentrowane roztwory, które musisz rozcieńczyć z wodą w odpowiednich proporcjach. Tutaj wybór jest ogromny. Pamiętaj także, aby stosować środki wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. W przeciwnym wypadku możesz zniszczyć dywan.  

Odplamiacze  

Jeśli twój dywan jest bardzo brudny, to podczas prania go odkurzaczem przyda się też wstępne odplamianie – oczywiście robicie to miejscowo i tylko tam, gdzie jest plama. Więcej o odplamianiu dywanu przeczytasz w dalszej części artykułu.  

Jak prać dywany odkurzaczem piorącym? Wyjaśniamy to krok po kroku 

Czyszczenie dywanów odkurzaczem piorącym nie musi być skomplikowane. Grunt to wiedzieć, jak prawidłowo je przeprowadzić, aby osiągnąć zadowalający efekt. Poniżej dokładniej omawiamy każdy etap czyszczenia. Dzięki temu bez trudu upierzecie dywan i przekonacie się, jakie to proste.  

Etap 1: odkurzanie na sucho 

Przed każdym praniem dywanu musicie najpierw dokładnie go odkurzyć, aby pozbyć się większych powierzchownych zabrudzeń. Jest to konieczne, aby później podczas prania skupić się na tym, co znajduje się w dywanie i jego włosiu, a nie na zewnątrz. Jeśli pominiecie ten krok, to podczas prania będziecie wcierać większy brud w dywan, czyli nie osiągniecie zadowalającego efektu, a cały proces prania potrwa znacznie dłużej.  

Etap 2: wytrzepanie dywan 

Wstępne odkurzenie nie zawsze jest w stanie wyciągnąć z dywanu cały zalegający w nim kurz. Niezbędne może więc okazać się jego wytrzepanie. Wtedy pozbędziecie się największego kurzu znajdującego się w środku dywanu i tym samym skrócicie sam proces prania na mokro.  

Etap 3: odplamianie 

Wasz dywan ma większe widoczne plamy? Nałóżcie bezpośrednio na nie silnie skoncentrowany odplamiacz. Podczas odplamiania postępujcie zgodnie z instrukcją zawartą na środku odplamiającym. Ważne jest również to, aby nie rozcierać zbyt mocno pokrytej środkiem plamy – wówczas możecie ją tylko powiększyć. Wcierajcie środek w plamę, ale nie roznoście go poza nią, aby jej nie powiększyć. Nie spłukujcie odplamiacza! Skoro i tak za chwilę będziecie prać dywan odkurzaczem, to nie musicie wypłukiwać środka odplamiającego.  

Etap 4: przygotowanie odkurzacza 

Zróbcie to zgodnie z dołączoną do niego instrukcją.  

Etap 5: wypranie dywanu 

Pranie odkurzaczem piorącym nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy odpowiednio przygotować odkurzacz, a następnie włączyć jeden przycisk i przejść do prania. Istotne jest jednak to, jak będziecie prać. Istnieje kilka metod na wypranie dywanu. Najpopularniejsza z nich przypomina klasyczne odkurzanie. Przyłóżcie ssawkę odkurzacza do dywanu i następnie pociągnijcie ją do siebie. Rób to niewielkimi odcinkami, aby dokładnie wyprać każdy centymetr dywanu. Pamiętajcie, aby robić to precyzyjnie i zawsze ciągnąć ssawkę w jedną stronę. Ustawcie się też na dywanie tak, aby po wypraniu nie chodzić po już wyczyszczonej powierzchni.  

Oczywiście po wyczyszczeniu w ten sposób całego dywanu możecie powtórzyć cały proces raz jeszcze. Wystarczy jedynie wymienić wodę i od nowa dodać środki piorące. Kiedy sprawdza się ta metoda prania? Gdy swój dywan pierzecie regularnie i nie posiada on dużych zabrudzeń. Ta metoda wspaniale odświeża dywan.  

Jak jeszcze można wyprać dywan? Stosując wstępny oprysk. W tej metodzie do zbiornika odkurzacza wlewa się na początek wyłącznie letnią wodę. Środkiem do prania równomiernie pokrywa się całą powierzchnię dywanu – w tym przypadku sprawdzą się wszelkiego rodzaju proszki. Później uruchamiacie w odkurzaczu jedynie samą pompę, ale końcówki ssącej nie przykładacie do dywanu, a jedynie trzymacie ją nisko nad nim. Wykonujecie wtedy oprysk.  

Po zroszeniu powierzchni, nałożony wcześniej preparat zaczyna działać. Dajcie mu też na to czas. Pozostawcie taki mokry dywan na około 5 minut. Po tym czasie wypierzcie dywan tak, jak to opisywaliśmy powyżej, czyli wlejcie do odkurzacza wodę z rozcieńczonym środkiem i końcówką ssącą miejsce po miejscu pierzcie dywan. Co daje taki wstępny oprysk? Pozwala rozpuścić większe plamy i zanieczyszczenia, które osadziły się we włosiu dywanu. Sprawdza się to świetnie zwłaszcza w przypadku dywanów z dłuższym włosem – w nich zanieczyszczenia potrafią się we włosy wpleść, a później ciężko je usunąć.  

Etap 6: pozwólcie dywanowi wyschnąć 

Jak widać, pranie dywanu nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Grunt to zadbać o systematyczność, a cały proces przebiegnie wówczas szybko i sprawnie. Pamiętajcie też, że podstawą jest dobrej jakości odkurzacz piorący. Zainwestujcie zatem w dobry sprzęt o dużej mocy, dzięki któremu pranie dywanu stanie się bułką z masłem.  

A wy, jak często pierzecie swoje dywany? Korzystacie wtedy z usług specjalnej firmy czy wykonujecie to na własną rękę?  

Autor: Arkadiusz Kobylański