Data modyfikacji:

Jaki będzie dobry szampon przeciwłupieżowy?

Łupież często oznacza dla osoby dotkniętej tym problemem poczucie zażenowania i wstyd oraz brak pewności siebie. Warto mieć jednak świadomość, że nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna, a choroba skóry głowy wywoływana przez drożdżaki z rodziny Malassezia. Objawia się ona złuszczaniem skóry głowy, któremu może towarzyszyć podrażnienie i zaczerwienienie. Łupież można i należy leczyć! W tym celu należy zastosować dobry szampon przeciwłupieżowy odpowiedni dla twojego rodzaju włosów.
dobry szampon przeciwlupiezowy

Jaki będzie najlepszy szampon na łupież?

Jeżeli chcesz wybrać skuteczny szampon przeciwłupieżowy, przy zakupie zawsze należy zwracać uwagę na skład - tak samo, jak ma to miejsce w przypadku każdego innego rodzaju kosmetyku. Warto mieć świadomość, że istnieją dwa podstawowe rodzaje łupieżu - łupież suchy (zwykły) i łupież tłusty.
  • Łupież suchy (zwykły) - jest zdecydowanie popularniejszy - to charakterystyczne białe płatki złuszczającego się naskórka, które opadają na ubranie. Zwykle występuje u osób, których skóra głowy jest delikatna, wrażliwa, z tendencją do przesuszania. Infekcja grzybiczna w takim wypadku często rozwija się na skutek używania drażniących kosmetyków i częstego korzystania z zabiegów stylizacyjnych, stresu czy niedoborów substancji mineralnych w diecie. Może być także reakcją na działanie alergenu.
  • Łupież tłusty - jest o wiele trudniejszą do zwalczenia chorobą. Pojawia się najczęściej u osób z tendencją do łojotoku. W tym przypadku opadające płatki skóry mają kolor jasnożółty, mogą towarzyszyć im cienkie strupy tuż przy skórze głowy. W tym przypadku gwałtowny rozwój drożdżaków wiąże się z nadmiernym wydzielaniem sebum.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki szampon na łupież kupić, zawsze sprawdzaj, do którego wariantu jest przeznaczony. Na rynku są dostępne także produkty, które zawierają kilka substancji czynnych i w związku z tym pozwalają na zwalczanie obydwu rodzajów.

Najlepszy szampon na łupież suchy. Co powinien zawierać?

W przypadku łupieżu suchego polecane są przede wszystkim szampony z dodatkiem oczyszczonej smoły pogazowej (w stężeniu 0,5%). Są one skuteczne przy zwalczaniu łojotoku i łojotokowego zapalenia skóry. Powinny być stosowane do mycia włosów raz na trzy dni.

Niestety, może być to nieco uciążliwe w przypadku bardzo jasnych włosów - dziegcie mogą powodować ciemnienie włosów. Inne składniki, które są pomocne przy tej odmianie łupieżu, to m.in kwas salicylowy, siarczek selenu, siarka, sól cynkowa pirytionu czy oliwa z 3-procentowym kwasem salicylowym. Producenci bardzo często wzbogacają szampony na łupież suchy o składniki odżywcze i nawilżające.

Osoby, które poszukują kosmetyków niezawierających sztucznych, drażniących substancji, mogą odetchnąć z ulgą. Naturalny szampon na łupież suchy może dać bardzo dobre efekty. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej podobnych produktów na polskim rynku.

Dobry szampon na łupież tłusty

Szampony przeciwłupieżowe przeznaczone do zwalczania łupieżu tłustego powinny przede wszystkim zawierać substancje o działaniu keratolitycznym, cytostatycznym i przeciwgrzybiczym. W pierwszej fazie leczenia szczególnie istotne jest działanie keratolityczne, które pozwala na pozbycie się zrogowaciałych fragmentów naskórka. Składniki o działaniu cytostatycznym zapobiegają nadmiernemu namnażaniu się komórek naskórka.

Oprócz tego bardzo ważną rolę odgrywają substancje przeciwgrzybicze, takie jak: ketokonazol, pirytonian cynku, pirokton olaminy czy siarczek selenu. Niszczą one tkanki grzybów i uniemożliwiają ich namnażanie. Oprócz wyżej wymienionych składników szampony przeznaczone do zwalczania łupieżu tłustego powinny zawierać składniki odżywcze i pielęgnujące skórę głowy.

Szampony przeciwłupieżowe – ranking

Vichy Dercos przeciwłupieżowy

Łupież tłusty/łupież suchy. Specjalistyczny kosmetyk dostępny w dwóch wariantach przeznaczonych dla obydwu rodzajów łupieżu. Obydwa cieszą się dobrymi opiniami klientek, jednak na szczególną uwagę zasługuje wariant przeznaczony do łupieżu tłustego, z uwagi na fakt, że jest to znacznie poważniejszy problem i na rynku dostępnych jest mniej skutecznych kosmetyków. Produkt pozwala trwale pozbyć się powracającego łupieżu, a jednocześnie nie powoduje, że włosy stają się przesuszone i matowe - co może wiązać się z użyciem innych środków.

La Roche Posay Kerium

- Szampon przeznaczony do zwalczania łupieżu suchego. Bardzo delikatny, odpowiedni do skóry wrażliwej. Zawiera kwas lipidohydroksylowy, który powoduje złuszczanie się naskórka, dzięki czemu możemy szybko pozbyć się problemu. Oprócz działania złuszczającego, kosmetyk doskonale nawilża skórę głowy.

Bioderma Node K

Szampon sprawdzi się w przypadku łupieżu tłustego. Polecany jest także osobom, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry. Skutecznie zwalcza drożdżaki i pozwala oczyścić skórę głowy. Po zastosowaniu kosmetyku włosy są miękkie i łatwo się rozczesują.

Pirolam Ciclopirox Olamine A + E

Odpowiedni zarówno w przypadkach łupieżu suchego, jak i tłustego. Jego głównym składnikiem jest cyklopiroksolamina, która cechuje się działaniem przeciwgrzybiczym. Kosmetyk swoją konsystencją przypomina żel pod prysznic, a należy używać go w sposób podobny do odżywki - pozostawiając na 3-5 minut na skórze głowy. Dodatek witamin A i E pozwala zadbać o kondycję włosów.

Seboradin przeciwłupieżowy

Skuteczny zarówno w przypadku łupieżu suchego, jak i tłustego. W ofercie firmy jest także szampon pod nazwą Seboradin Niger, który jest specjalistycznym produktem zalecanym w przypadku łupieżu tłustego. Szampony z tej serii nie tylko pomagają pozbyć się łupieżu, ale i pozwalają zadbać o florę bakteryjną głowy, a nawet stymulują porost włosów.
Autorka: Anna Michalska