Data publikacji:

Ranking dobrych thrillerów: nie tylko dla wielbicieli gatunku 

Thrillery pozostają jednym z najpopularniejszych gatunków fikcji literackiej i kinowo-telewizyjnej, przyciągając czytelników oraz widzów w różnym wieku. Jeżeli chodzi o dzieła filmowe i serialowe, do kategorii „thriller” zaliczamy bardzo różnorodne obrazy. Wszystkie jednak łączy to, że trzymają odbiorcę w stałym napięciu, często zaskakują, nie boją się intensywnych scen akcji oraz przemocy, nieraz zgłębiają również psychologię bohaterów i głęboko skrywane przez nich tajemnice. Wśród thrillerów znajdziemy filmy szpiegowskie, katastroficzne, gangsterskie, kryminały, a także horrory psychologiczne. Które z nich zasługują jednak na uwagę – przekonaj się, zapoznając się z przygotowanym rankingiem. 
ranking thrillerów

Ranking thrillerów filmowych – co obejrzeć?

Stworzenie pełnej listy godnych obejrzenia filmowych thrillerów, reprezentujących cały przekrój gatunku, wymagałoby co najmniej kilkuset pozycji. Poniżej zebraliśmy kilka interesujących oraz świetnie ocenianych dzieł, mających najważniejsze cechy thrillera.

„Siedem”, reż. David Fincher

Jeden seryjny morderca, dwóch policjantów i siedem grzechów głównych. David Fincher, realizując „Siedem”, nie szedł na żadne kompromisy. Z filmu wręcz wylewa się odraza oraz okrucieństwo zbrodni, jakich dokonuje tajemniczy John Doe.
Produkcja zasługuje również na uwagę ze względu na jeden z bardziej szokujących finałów w historii tego gatunku. Przy pierwszym seansie dzieło Finchera robi piorunujące wrażenie.

„Milczenie owiec”, reż. Jonathan Demme

Mocny thriller stanowiący dla wielu esencję gatunku. Reżyserowi udało się stworzyć jedną z bardziej ikonicznych kinowych postaci, jednocześnie dając jej tak mało czasu ekranowego. Hannibal Lecter pojawia się w „Milczeniu owiec” dosłownie na chwilę, a i tak kradnie całe show.
Rola Anthony’ego Hopkinsa na długo pozostaje w pamięci. Zwłaszcza charakterystyczne „siorbanie”, które nawet Jonathana Demma przyprawiało o mdłości podczas kręcenia filmu.

„Labirynt”, reż. Denis Villeneuve

Filmy Denisa Villeneuve można oglądać w ciemno. Kanadyjski reżyser próbował już swoich sił w różnych gatunkach filmowych, lecz to właśnie w dreszczowcach najbardziej czuć jego charakterystyczny styl.
„Labirynt” jest spokojnym i surowym thrillerem, brutalnie obnażającym naturę człowieka. Bohaterowie zdolni są nawet do najgorszych czynów, byleby osiągnąć cel. Tylko czy jest to tego warte?

„Podziemny krąg”, reż. David Fincher

Kiedy wymieniamy ciekawe thrillery, nie sposób nie wspomnieć o „Podziemny kręgu”, jednym z najbardziej znanych dziś filmów lat 90. Jest to kolejna wspólna produkcja Finchera i Brada Pitta. Tym razem aktor został postawiony przed jeszcze trudniejszym zadaniem, ponieważ musiał odegrać rolę szalonego anarchisty. „Podziemny krąg” to rewelacyjny thriller psychologiczny, którego akcja pędzi na łeb na szyję.
Film nie daje nawet na moment odetchnąć – twórca cały czas stymuluje widzów nowymi teoriami spiskowymi, dziwnymi wizjami i poszlakami mającymi znaczenie w finale opowieści.

„Zwierzęta nocy”, reż. Tom Ford

Rzadko kiedy zdarza się, żeby adaptacja filmowa była lepsza od książkowego pierwowzoru. Tom Ford udowodnił, że jest to możliwe. „Zwierzęta nocy” to niepokojący i bardzo dobry dreszczowiec, w którym główna bohaterka, czytając książkę napisaną przez dawnego partnera, uświadamia sobie, że wiele szokujących fragmentów odnosi się do jej życia. Ciężko w skrócie opisać ten film, trzeba go po prostu obejrzeć. 

„Urodzeni mordercy”, reż. Oliver Stone

Amerykański reżyser Oliver Stone od zawsze w swoich dziełach starał się obnażać słabości Stanów Zjednoczonych. Nie inaczej było w przypadku filmu „Urodzeni mordercy”, mającym krytykować fascynację jego rodaków seryjnymi zabójcami. Pech chciał, że produkcja zamiast ostrzegać, stała się domniemaną inspiracją dla niezrównoważonych przestępców. 

„To nie jest kraj dla starych ludzi”, reż. Joel Coen, Ethan Coen

Z jednej strony „To nie jest kraj dla starych ludzi” potrafi przyprawić o ciarki na plecach, a z drugiej zdarza mu się rozbawić i zmusić do refleksji. To ambitne kino ze świetnie wykreowanym zabójcą, mającym najgorszą fryzurę wśród kinowych złoczyńców. Obowiązkowa pozycja dla fanów twórczości braci Coen, a także osób zaczynających przygodę z ich filmografią.

„Memento”, reż. Christopher Nolan

„Memento” to gorąco polecany thriller przez wielu fanów gatunku, który lubią intrygującą filmową łamigłówkę. Główny bohater cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej, na bieżąco błyskawicznie zapominając wszystko to, co dzieje się z nim w przeciągu dnia. Jego celem jest rozwikłanie tajemniczego morderstwa jego żony, w czym pomagają mu pozostawione przez niego wskazówki i notatki. Film słynie ze swojej niestandardowej nielinearnej struktury fabularnej. 

Najlepsze thrillery serialowe – co obejrzeć?

Dobry thriller nie musi zamykać się w dwugodzinnym seansie. Dobrze napisana i zagrana pełna suspensu historia może utrzymywać w napięciu nawet przez kilkadziesiąt odcinków. Poniżej zebraliśmy listę wciągających serialowych thrillerów.

„Prawdziwy detektyw”, sezon 1

Pierwszy ośmioodcinkowy sezon „Prawdziwego detektywa”, który stanowi kompletną i zamkniętą całość, jest uznawany za najlepszy w całym serialu – opinię tę potwierdzają zarówno oceny krytyków, jak i fanów. Historia skupia się na parze detektywów z dużym bagażem emocjonalnym, pracujących nad rozwikłaniem niezamkniętego śledztwa sprzed kilkunastu lat oraz nowych powiązanych z nim zaginięć i morderstw.

„Breaking Bad”

Wymieniając popularne thrillery telewizyjne, nie sposób pominąć legendarnego już „Breaking Bad”, serialu przedstawiającego od podszewki mechanizmy działania świata przestępczego, a także powolny upadek moralny swojego głównego bohatera, który na przestrzeni pięciu sezonów, zamienia się z cichego nauczyciela chemii w bezlitosnego gangstera.

„Reacher”

Jeżeli interesują nas najnowsze thrillery serialowe, „Reacher” jest bardzo dobrym wyborem. Jest to adaptacja popularnych książek z serii o przygodach Jacka Reachera, majora służącego w żandarmerii wojskowej USA. Tytułowy bohater zostaje oskarżony o morderstwo podczas wizyty w niewielkim miasteczku w stanie Georgia. Wraz z zaprzyjaźnionym policjantami stara się oczyścić swoje imię, równocześnie rozbijając przestępczą siatkę, w którą zaplątani są lokalni politycy, przedsiębiorcy i służby porządkowe. 

„Mindhunter”

Thriller kryminalny, którego producentem i reżyserem wielu odcinków jest David Fincher. Serial rozgrywa się na przełomie lat 70. i 80., a widzowie mają sposobność poznać początki wydziału FBI specjalizującego się w tworzeniu psychologicznych profilów seryjnych morderców. Przedstawione w nim sprawy oparte są na faktach i prawdziwych zdarzeniach. 

„Hannibal”

Jeżeli po obejrzeniu „Milczenia owiec” chcemy lepiej poznać historię Hannibala Lectera, ten liczący sobie trzy sezony i nagradzany serial jest świetną propozycją. Widzowie śledzą losy bohatera, nim ten trafił za kraty, pracującego jako psychiatra dla FBI. Serial znany jest między innymi ze swoich groteskowy scen morderstw popełnianych przez bohatera. 

„Monster”

Nikt nie powiedział, że dobre thrillery muszą być produkcjami aktorskim. To pozycja, która jest adaptacją świetnie ocenianej serii komiksowej pod tym samym tytułem, autorstwa Naokiego Urasawy. Serial spodoba się nie tylko fanom animacji, a jego akcja rozgrywa się w Zachodnich Niemczech, tuż przed i po upadku Muru Berlińskiego. Głównym bohaterem jest chirurg pracujący Düsseldorfie, który po oskarżeniu o morderstwo musi uciekać przed stróżami prawa, równocześnie szukając sposobu na oczyszczenie swojego imienia.

FAQ: Najlepsze thrillery

Czym charakteryzuje się thriller?
Thriller jako gatunek skupia się przede wszystkim na utrzymaniu swojego odbiorcy w ciągłym napięciu. Często posługuje się do tego celu scenami akcji, suspensem i tajemnicami (np. zagadkami kryminalnymi), a także stale czyhającym na bohaterów niebezpieczeństwie. Thrillery lubią serwować duże dawki akcji, szokować niespodziewanymi zwrotami fabularnymi, a także skupiać się na psychologii protagonistów i ich antagonistów.

Czy thriller i dreszczowiec to to samo?
Dreszczowiec to polskie tłumaczenie słowa „thriller”, które spotyka się coraz rzadziej, głównie ze względu na siłę, z jaką angielszczyzna oddziałuje na nasz język. Oba słowa opisują to samo pojęcie.

Czym różni się thriller od horroru?
Dla większości osób podstawową różnicą pomiędzy klasycznymi horrorami a thrillerami jest obecność wątków nadprzyrodzonych, których nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób, taki jak np. schorzenie psychiczne głównego bohatera
Zdjęcie: Envato Elements