Data publikacji:

Jaki dobry zestaw stereo do domu?

Choć większość z nas uważa się za fanów muzyki, kontakt z nią ograniczamy zazwyczaj do radia lub korzystania z popularnych serwisów streamingowych na telefonie lub komputerze. Najczęściej ulubionych utworów słucha się więc w kompaktowych słuchawkach lub korzystając z głośniczków laptopa. Dla niektórych melomanów sytuacja taka jest jednak nie do zaakceptowania i składają oni w swoich domach zestawy stereo, które pozwalają cieszyć się wieloma detalami i niuansami muzyki, które są niesłyszalne na sprzęcie niższej jakości. Mocne zestawy stereo są również niezastąpione podczas domowych przyjęć i spotkań ze znajomymi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń, prezentując listę polecanych modeli. 
dobry zestaw stereo do domu

Z czego składa się dobry zestaw stereo?

Jak sama nazwa wskazuje, na zestaw stereo składa się kilka elementów, które najczęściej są dobierane osobno i wytwarzane są przez różnych producentów. Odpowiednie złożenie kompletu jest samo w sobie sztuką, która absorbuje audiofilów i jest źródłem niekończących się debat w sieci. Wybierając pierwsze urządzenia, nie powinniśmy jednak za bardzo wczytywać się w opinię ekspertów, bowiem zazwyczaj spierają się oni o bardzo indywidualne odczucia, co do jakości poszczególnych komponentów zestawu.

Wzmacniacz audio

Podstawowym elementem zestawu jest wzmacniacz stereo, który łączy się z głośnikami, a także źródłami sygnału audio, takimi jak odtwarzacze płyt CD lub gramofony. Urządzenie jest dużą skrzynką wyposażoną w szereg pokręteł i przycisków służących do ręcznej kontroli parametrów odtwarzanego dźwięku. Aby nie odrywać słuchacza od siedzenia, standardem jest też to, że dodatkowo otrzymujemy pilot zdalnego sterowania. 
Nazwa „wzmacniacz” wzięła się od tego, że urządzenie zwiększa moc otrzymywanego dźwięku, przesyłając go do głośników lub słuchawek, które standardowo są urządzeniami pasywnymi i grają z mocą, jaką dostarcza im sprzęt, do którego są podłączone. O ile nie jest to problemem dla modeli z niższej półki, duże kolumny stereo wymagają znacznie więcej energii, by działać zgodnie z zamierzeniami ich konstruktorów. Bez wzmocnienia odtwarzany przez nie sygnał audio będzie cichy i przyduszony.
Moc wzmacniacza dopasowuje się do wielkości pomieszczenia, a także podłączonych do niego głośników. Do przestrzeni o powierzchni do ok. 35–40 m2 eksperci polecają wzmacniacze dostarczające 100 watów każdemu obsługiwanemu kanałowi dźwięku (głośnikowi), w mniejszych pokojach lub salonach odpowiednia będzie moc ok. 40 watów. Aby dźwięk nie był zniekształcony, obciążenie wzmacniacza nie powinno przekraczać połowy jego całkowitej mocy podawanej przez producenta.
Istotną kwestią przy wyborze wzmacniacza jest liczba oferowanych przez niego złączy. Tradycyjnie im jest ich więcej, tym lepiej, daje to nam bowiem zapas i pozwala korzystać z dużej liczby odtwarzaczy, a także używać różnego typu głośników. Standardem są tutaj porty RCA audio i phono, złącza coaxial i Toslink (optyczne).
Mile widziane są tutaj też porty USB, pozwalające podłączyć komputer, dysk zewnętrzny z muzyką lub mikrofon. Jeżeli zależy nam na komunikacji bezprzewodowej, atutem sprzętu okaże się niewątpliwie obsługa Bluetooth w najnowszej wersji, dająca możliwość błyskawicznego podłączenia do wzmacniacza telefon lub tablet. 
jaki zestaw stereo
Polecane modele
  • Denon DRA-800H 
  • Pioneer A-40AE
  • Marantz MELODY X
  • Pioneer SX-N30AE 
  • Kolumny stereo

    Jakie rodzaje kolumn dobrać do domowego zestawu audio? Do zestawów stereo wybiera się tradycyjnie dwie duże i pasywne kolumny podłogowe, które dzięki swoim rozmiarom gwarantują bardzo wyraziste i mocne brzmienie. W tej grupie urządzeń wyróżniamy modele klasyczne oraz bardziej kompaktowe podstawkowe, które są ustawione na długiej i smukłej nóżce, nadającej im lekkość, a przez to bardziej interesujący wygląd. W ich przypadku musimy jednak uważać – jeżeli nie mają przetworników o odpowiednio dobrych parametrach, nie zapewnią one aż tak dobrych basów jak odpowiedniki podłogowe.
    Dla najlepszego efektu powinny one być rozstawione w dość dużej odległość od siebie i dopasowane do akustyki pomieszczenia, tak by oba kanały dźwiękowe były odbierane przez słuchacza w jak najbardziej zbliżony do siebie sposób. Jak zaznaczyliśmy, wymaga to nieraz dłuższych eksperymentów. 
    Ceny pojedynczego głośnika zaczynają się tutaj w okolicach ok. 600 złotych. Warto wziąć po uwagę, że są to dość ciężkie urządzenia, których obudowa wykonana jest z drewna lub laminowanych płyt. Dlatego należy koniecznie zadbać o to, by były one zabezpieczone przed przypadkowym przewróceniem. 
    Polecane modele
    Poniżej przedstawiliśmy kilka polecanych modeli głośników stereo, które będą pasować świetnie do przygotowywanego zestawu. Weźmy pod uwagę to, że ceny podawane są za jedną sztukę a nie komplet.
  • Dali Oberon 7
  • Wilson Exclusive Line EL-4 
  • Wilson Raptor 7
  • Dali Rubicon 8 
  • Dla kogo dobry zestaw stereo?

    Pamiętajmy, że złożenie dobrego zestawu stereo nie jest tanie, zazwyczaj będzie to koszt kilku tysięcy złotych. Jeżeli szukamy urządzeń o łącznej cenie poniżej 2000 złotych, zmuszeni zostaniemy, by iść na kompromisy.
    Najwięcej zaoszczędzimy, rezygnując z dużych kolumn stereo, zastępując je dobrym zestawem słuchawkowym. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj modele studyjne za kilkaset złotych. Za najwyższe komponenty zapłacimy z kolei kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. W tym pułapie znajdziemy już produkty ekskluzywnych marek i producentów, często robione na zamówienie z egzotycznych materiału i ręcznie wykonywanych części. Wielu audiofilów będzie zapewniać, że sprzęt tego typu brzmi lepiej od seryjnie produkowanych modeli, choć fakty stanowczo temu przeczą. 
    Dla zestawu musimy też przygotować odpowiednie miejsce w mieszkaniu czy domu. Najwięksi miłośnicy wyznaczają dla nich osobne kąciki lub pokoje muzyczne, w których mogą „zanurzyć się” w swojej ulubionej muzyce. Pozostali ustawiają jednak zestawy w salonach. 
    Mówiąc o przygotowaniach, powinniśmy wziąć pod uwagę także akustykę. Nawet najlepszy sprzęt może brzmieć bowiem niezadowalająco w pomieszczeniu z dużymi pogłosem. Na niepożądane rozchodzenie się dźwięku wpływa między innymi materiał, z jakiego wykonane są ściany i podłogi, umeblowanie, a także układ i wysokość pokoju. Dla najlepszego efektu nie warto więc unikać eksperymentów, czasem rozwiązaniem jest lekka zmiana wystroju lub nieco inne ustawienie kolumn. 

    Gotowe zestawy stereo – polecane produkty

    Teufel Ultima 40 czarny + Denon DRA-800H 
    Yamaha R-S202D czarny + Indiana Line Nota 550 X 
    Denon CEOL N10
    Magnat MA 900 + KEF Q950 
    Marantz PM 8006 + ND 8006 + Rubicon 6
    Zdjęcie: Envato Elements