Data publikacji:

Drukarka żywiczna: wszystko, co musisz wiedzieć. Jaką wybrać?

Popularność druku 3D rośnie niezwykle dynamicznie z roku na rok. Dostępne na rynku drukarki pracują w wielu różnych technologiach, a większość z nich wykorzystuje metody przyrostowe oraz różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Wykonane w ten sposób przedmiot często pozostawiają wiele do życzenia i wymagają dodatkowej obróbki. Na znacznie bardziej dokładny druk pozwala jednak sprzęt korzystający z żywicy i technologii SLA, DLP lub LCD. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat drukarki żywicznej.
drukarka żywiczna

Jak działa drukarka żywiczna?

Drukarki żywiczne wytwarzają trójwymiarowe obiekty ze specjalnej płynnej żywicy, która jest stopniowo utwardzana pod wpływem działania światła. Proces przebiega zupełnie inaczej niż w przyrostowych drukarkach 3D, w których dysza rozprowadza cienkie warstwy roztopionego i szybko stygnącego tworzywa sztucznego, powoli budując z nich cały przedmiot. W drukarkach żywicznych praca przebiega nieco na odwrót, obiekt wynurza się bowiem ze zbiornika materiału.
Podczas rozpoczęcia tworzenia projektu z żywicy stół roboczy drukarki zanurza się w materiale i następnie powoli unosi, podczas gdy laser (metoda SLA) lub skoncentrowane promienie świetlne (DLP i LCD) utwardzają punktowo płyn, budując do góry nogami pożądany przez nas obiekt. Urządzenie tworzy też automatycznie podpory z tego samego materiału, zapewniające stabilność drukowi. Po zakończeniu zadania i wyciągnięciu projektu z komory wszystkie dodatkowe elementy usuwamy mechanicznie, w taki sposób, by nie zostały po nich żadne ślady.

Zalety drukarek żywicznych

  • Wydruki z żywicy mają znacznie lepszą jakość nawet od tych zrobionych w wysokiej klasy przyrostowych drukarkach 3D. Obiekty nie mają też na swojej powierzchni zauważalnych warstw lub nierównej tekstury, poza tym odznaczają się większą trwałością oraz odpornością na wodę i wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
  • Drukarki żywiczne są wielokrotnie szybsze od filamentowych.
  • Wady drukarek żywicznych

  • Obróbka przedmiotów wykonanych z żywicy, ze względu na twardość materiału, wymaga dość często stosowania narzędzi takich jak pilniki, papiery ścierne czy mechaniczne polerki.
  • Po zakończeniu druku obiekt musi zostać dokładnie oczyszczony i dodatkowo utwardzony przez dłuższy czas za pomocy światła UV (używamy specjalnych lamp lub wystawiamy go na słońce).
  • Koszty eksploatacji drukarki żywicznej są wyższe nawet o kilkaset procent, w porównaniu do drukarek z filamentami z tworzywa sztucznego. Płyny używane jako materiał budulcowy nie należą bowiem do tanich.
  • Dla kogo drukarka żywiczna? Ile kosztuje?

    Drukarki żywiczne to wciąż specjalistyczne urządzenia, z których korzysta się przede wszystkim w medycynie i stomatologii, jubilerstwie, w różnych gałęziach przemysłu, gdzie używa się ich do tworzenia prototypów, a także w warsztatach i małych manufakturach oraz w placówkach edukacyjnych (szkoły, uczelnie, muzea itd.). Znacznie rzadziej sięgają po nie hobbyści, którzy bardzo często sprzedają swoje wydrukowane projekty (np. jako modele lub figurki). Kupno żywicznej drukarki odradza się stanowczo początkującym, zaczynającym przygodę z tworzeniem trójwymiarowych obiektów. Konserwacja i obsługa urządzenia wymaga bowiem znacznie więcej wiedzy i doświadczenia.
    Ile kosztuje drukarka 3D pracująca z żywicą? Rozstrzał cen jest tutaj bardzo duży, bowiem najtańsze i najprostsze urządzenia to wydatek kilku tysięcy złotych, a sprzęt ze średniej półki dla bardziej zaawansowanych zadań wymaga budżetu do około 10 000 złotych. Urządzenia przeznaczone do profesjonalnego użytku kosztują od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych i często są wykonywane lub kalibrowane zgodnie z życzeniami klienta.
    Zdjęcie: Envato Elements