Data modyfikacji:

Najlepsze drukarki z opcją duplex. Co to za funkcja?

Drukarki są wciąż niezbędnym urządzeniem w praktycznie każdym biurze, często okazują się też niezwykle przydatnym narzędziem w domu, zwłaszcza dla uczących się dzieci. Na rynku producenci drukarek konkurują ze sobą oferując konsumentom ogromny wybór modeli oraz dodatkowych funkcji, z których bardzo wiele wpływa bezpośrednio na wydajność oraz oszczędność drukowania. Wśród nich jedną z najważniejszych jest tzw. opcja Duplex, w artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat, a także przedstawimy listę polecanych i wspierających ją drukarek
drukarki z opcją duplex

Czym jest funkcja duplex w drukarce? Jak działa?

Funkcja duplex nie jest na szczęście trudna do zrozumienia, nie wykorzystuje bowiem żadnej zaawansowanej technologii. Posiadające ją drukarki są po prostu w stanie drukować na obu stronach papieru, bez potrzeby jego ręcznego przewracania. Rozwiązanie to ma sporo zalet i jest pożądane zwłaszcza przez właścicieli firmy i biur, a także placówek edukacyjnych (szkoły i uczelnie wyższe) produkujących na co dzień wiele dokumentów, umów, rachunków i innych materiałów wymagających fizycznych kopii. Nie przyda się ona jednak specjalnie osobom, które okazjonalnie drukują tylko pojedyncze kartki tekstu lub ilustracje.
Drukowanie obustronne pozwala zaoszczędzić na papierze, bowiem zajmujemy obie strony kartki. Choć z pozoru może wydawać się mało istotne, w skali roku przynosi to spore oszczędności, tym większe im większa są potrzeby osób lub organizacji używających na co dzień sprzętu. Jest to też bardziej ekologiczne rozwiązanie, pozwalające uniknąć niepotrzebnego zużywania papieru. Zadrukowane obustronnie dokumenty zajmują też mniej miejsca w segregatorach i organizerach, czego doświadczymy, im więcej stron zmuszeni będziemy przechowywać i archiwizować.
Funkcja duplex jest dość często spotykana w urządzeniach domowych i jest praktycznie obowiązkowa w przypadku biznesowych oraz profesjonalnych drukarek. Jej implementacja różni się jednak w zależności od rozmiarów sprzętu, a także jego ceny.
W drukarkach duplex papier nie są obrabiane z obu stron jednocześnie. Po wypełnieniu jednej strony kartki zostanie ona cofnięta i mechanicznie odwrócona, a następnie zadrukowana i wysunięta na tackę. Sposób, w jaki przeprowadzana jest ta operacja może się różnić. W mniejszych modelach kartka jest zabierana ponownie z tacki, w większych proces przeprowadzany jest wewnątrz obudowy.
Drukarki duplex dostępne są we wszystkich rodzajach sprzętu. Funkcję mają więc modele atramentowe, laserowe, a także wielofunkcyjne, które wyposażone są w skaner lub kserokopiarkę. Warto zauważyć, że ze względu na potrzebę obracania kartki, proces drukowania obustronnego przebiegać może nieco dłużej niż wydruk tej samej ilości stron na pojedynczych kartkach. Będzie to miało jednak znaczenie głównie w przypadku dużych porcji dokumentów. Od domowych kompaktów, z zadaniem tym poradzą sobie oczywiście szybciej bardziej profesjonalne i droższe maszyny. Większość z nich będzie pozwalała użytkownikowi także na dokładniejszą kalibrację druku dupleksowego.

Laserowe drukarki duplex – polecane modele

Brother HL-L2352DW

Drukarka laserowa z funkcją duplex, przeznaczona do druku czarno-białego. Urządzenie jest w stanie zadrukować 30 stron na minutę oraz oferuje łączność bezprzewodową, pozwalając na drukowania bezpośrednio z laptopów, smartfonów lub tabletów. Producent chwali się też niską głośnością pracy, nawet przy maksymalnym obciążeniu sprzętu.

Canon i-SENSYS LBP673Cdw

Kolorowa drukarka laserowa z funkcją duplex. Urządzenie drukuje 33 strony na minutę i obsługuje komunikację bezprzewodową za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Model może również sięgać bezpośrednio do dokumentów przechowywanych w chmurze Google Drive, Dropbox lub OneDrive. Dostęp do sprzętu możemy zablokować za pomocą pinu.

HP LaserJet Pro M501dn

Bardzo szybka czarno-biała drukarka laserowa duplex, pozwalająca na drukowanie do 45 stron A4 na minutę oraz 65 w formacie A5. W podajniku zmieści się aż 1200 arkuszy papieru. Model pozwala na komunikację bezprzewodową w zasięgu Bluetooth oraz Wi-Fi. Dostęp do dokumentów zabezpieczymy za pomocą pinu.

Atramentowe drukarki duplex – polecane modele

Canon PIXMA TS705A

Niewielka i niedroga drukarka atramentowa z funkcją duplex. W podajniku zmieścimy 350 arkuszy papieru. Sprzęt skomunikujemy z innymi urządzeniami za pomocą kabla Ethernet, Wi-Fi oraz złącza USB. Maszyna pracuje w systemie korzystającym z 5 kolorowych kartridżów Canona, możemy ją również połączyć z asystentem Google i Amazon Alexa, wysyłając jej polecanie za pomocą głosu.

HP OfficeJet Pro 8210 Instant Ink

Kolorowa drukarka atramentowa dla biur. W pojemniku na papier przechowywać możemy do 250 arkuszu, a na tacy wydruku zmieści się ich 150. Urządzenia wykorzystuje system 4 kartridży HP. Materiały do drukowania wyślemy za pomocą sieci lokalnej, portu USB lub za pośrednictwem Wi-Fi i Bluetooth.

Epson WorkForce Pro WF-M5299DW

Monochromatyczna drukarka atramentowa pozwalająca na wydruk obustronny. Model przeznaczony jest przede wszystkim do użytku biurowego. Producent chwali się wysoką wydajnością modelu oraz jego stosunkowo niskim zużyciem energii. W podajniki papieru przechowywać możemy do 830 arkuszy, na tacy zmieści się ich natomiast ok. 250. Drukarka komunikuje się z innymi urządzeniami w sposób przewodowy i bezprzewodowy.

Atramentowe i laserowe drukarki wielofunkcyjne z funkcją duplex – polecane modele

Brother DCP-L2532DW

Wielofunkcyjna laserowa drukarka monochromatyczna z funkcją duplex. Drukarka pracuje z maksymalną prędkością 30 stron na minutę. W podajniki mieści się 350 arkuszy papieru. Łączność odbywa się za pośrednictwem kabla USB lub sieci Wi-Fi. Model ma też wbudowany skaner i kopiarkę.

Canon I-Sensys MF 655CDW

Kolorowa drukarka wielofunkcyjna marki Canon, która drukuje z prędkości 21 stron na minutę. Do jej zalet należy duży kolorowy wyświetlacz dotykowy, pozwalający sterować też kopiarką i skanerem. Sprzęt może pracować w chmurze, jest też kompatybilny z komunikacją za pośrednictwem Wi-Fi oraz dedykowanych aplikacji mobilnych.

Epson EcoTank L4260

Atramentowe urządzenie wielofunkcyjne, w którym tusz wlewamy bezpośrednio do specjalnych zbiorniczków. Sterowanie i komunikacja odbywa się za pośrednictwem połączenia USB, Wi-Fi oraz Wi-Fi Direct, producent oferuje też dedykowaną temu zadaniu aplikację mobilną. Model posiada też opcję skanowania oraz szybkiego kopiowania dokumentów.

Brother InkBenefit Plus DCP-T720DW

Wielofunkcyjna drukarka atramentowa z pojemnikami na tusz, które przeznaczone jest dla domu lub małego biura. Sprzęt obsługuje łączność USB, a także może komunikować się z innymi urządzeniami w obrębie sieci Wi-Fi. W podajniku mieści się 150 arkuszy.
Zdjęcie: Enavto Elemetns