Data modyfikacji:

Jaki ekogroszek workowany kupić?

Co roku sezon grzewczy stawia przed właścicielami budynków nie lada wyzwanie – ogrzanie całego obiektu bez jednoczesnego przekroczenia określonego budżetu. Dobrym wyborem będzie ekogroszek workowany, czyli ekologiczne paliwo, które z roku na rok zdobywa coraz więcej fanów. Czym jest, jakie ma zalety i jaki rodzaj opału wybrać? Podpowiadamy!

ekogroszek workowany

Co warto wiedzieć o ekogroszku workowanym?

Ekogroszek workowany, czyli dostępny w opakowaniach, nie różni się niczym od swojego odpowiednika sprzedawanego luzem. Pod tą nazwą kryje się paliwo stałe, do którego produkcji wykorzystuje się węgiel kamienny. Opał jest najpierw kruszony, a następnie płukany. Dzięki temu gotowy produkt ma ziarna o wielkości wahającej się od 5 do nawet 25 mm i jest wolny od miału.

Podczas spalania ekogroszku emisja dwutlenku węgla, tlenków siarki, dymu, dioksyn czy węglowodorów aromatycznych jest o wiele niższa niż podczas spalania standardowych, wysokoemisyjnych paliw. Opał ma dodatkowo niską zawartość wody, popiołu i siarki oraz doskonałą spiekalność.

Sprawdź także nasz ranking kotłów gazowych

Zalety ekogroszku workowanego

Wiesz już, czym jest i jak powstaje ekogroszek workowany. Czas sprawdzić, jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie tego rodzaju paliwa stałego. Oto najważniejsze zalety opału z węgla!

  • Wygoda, dzięki której konieczność korzystania z pieca i pilnowania prawidłowego spalania jest praktycznie ograniczona do minimum. Dzięki ekogroszkowi i kotłom, którym jest dedykowany, cały ten proces przebiega automatycznie, a ty możesz cieszyć się przyjemnym ciepłem w swoim domu.
  • Ekologia to zdecydowanie jedna z ważniejszych zalet paliwa stałego, zwłaszcza w czasach, gdy problemy ze smogiem są naprawdę poważne. Korzystanie z opału pozwala zmniejszyć ilość szkodliwych substancji i zanieczyszczeń przedostających się do powietrza, a tym samym jest przyjazne dla środowiska.
  • Wydajność, dzięki której ekogroszek workowany pali się i starcza na dłużej niż jego standardowi odpowiednicy. Odpowiada za to kaloryczność, która najczęściej wynosi 24 lub więcej MJ/kg.

A to wszystko przy zachowaniu naprawdę dobrego stosunku jakości do ceny.

Ekogroszek workowany a kocioł

Ekogroszek workowany jest przeznaczony do pieców niskoemisyjnych i kotłów ekologicznych, zgodnych z wprowadzanymi w województwach uchwałami antysmogowymi. Wybór urządzeń jest naprawdę różnorodny. Warto jednak pamiętać, że im większy budynek, tym potrzebna jest większa moc sprzętu.

Jaki dobry ekogroszek workowany wybrać?

Ekogroszek workowany kupisz najczęściej w opakowaniach o wadze wynoszącej 25 kg. Niektórzy producenci oferują także mniejsze pojemności worków, np. 10 czy 20 kg. Co istotne, w przypadku sprzedaży hurtowej zapakowany produkt jest umieszczany na palecie, najczęściej bezzwrotnej, a łączna waga ekogroszku wynosi aż tonę!

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Oto kilka parametrów, które warto sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji.

Kaloryczność

Odpowiada za nią grubość ziarna. Im mniejsze, tym parametr jest wyższy. Co ciekawe, w klasie premium znajdziesz ekogroszki workowane, w których stosunek małych ziaren do dużych wynosi 20/80. Najwyższa wartość opałowa dostępna na rynku wynosi 30 MJ/kg.

Zawartość popiołu, siarki i wody

Im ich mniej, tym lepiej. Przykładowo mała ilość wytwarzanego w trakcie spalania popiołu zmniejsza konieczność czyszczenia kotła.

Cena

Nie zawsze wysoka cena idzie w parze z równie wysoką jakością. W tym przypadku warto zdecydować się na zakup u zaufanego dostawcy.

Wybrany ekogroszek workowany powinien mieć także właściwy certyfikat. To właśnie on potwierdza, że w opakowaniu znajdziesz ekologiczne paliwo stałe, a nie zmielony węgiel.