Data publikacji:

Jaki ekspres do kawy sterowany smartfonem? Najlepsze modele

Świeża kawa to obowiązkowy punkt dnia wielu osób. Z tego względu urządzenie do jej przygotowywania coraz częściej uznaje się za podstawowy element wyposażenia kuchni, obok kuchenki i lodówki. Oferta dostępnych na rynku modeli jest bardzo szeroka, a poszczególne produkty różnią się od siebie sposobem działania, wyglądem oraz ceną. Maszyny mogą być sterowane przyciskami, dotykowym ekranem lub aplikacją. Ekspres do kawy sterowany smartfonem to nowoczesne rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne. Jak działa taki ekspres, czy warto go kupić i ile kosztuje? Odpowiadamy!
Ekspres do kawy sterowany smartfonem

Jak działa ekspres do kawy sterowany smartfonem?

Pod względem wizualnym ekspres sterowany telefonem nie odbiega od innych sprzętów służących do przygotowywania kawy. Tym, co najbardziej go wyróżnia, jest wbudowany moduł Bluetooth, który pozwala na połączenie urządzenia ze smartfonem. Komunikację pomiędzy nimi umożliwiają specjalne aplikacje, dostępne zarówno dla posiadaczy systemu Android, jak i IOS.
Aby mieć możliwość obsługiwania ekspresu telefonem, wystarczy zainstalować aplikację dedykowaną danemu urządzeniu i skonfigurować połączenie. Cały proces jest bardzo prosty i trwa dosłownie chwilę. Przy kolejnych uruchomieniach sprzęty będą łączyć się automatycznie.
Ekspres do kawy z aplikacją jest niezwykle prosty w obsłudze. Chcąc przygotować gorący napój, wystarczy sięgnąć po telefon i określić swoje preferencje. Prostsze urządzenia umożliwiają wybór konkretnego rodzaju kawy – espresso, latte macchiato,cappuccino itd. – z kolei te bardziej zaawansowane dają możliwość szerszej personalizacji napoju i modyfikowania jego mocy, stopnia spienienia mleka, a także proporcji mleka względem kawy. W większości aplikacji ulubione ustawienia można zapisywać, aby później móc jedynie kliknąć odpowiednią pozycję na ekranie.
Z poziomu smartfona można nie tylko uruchomić ekspres i zlecić mu przygotowanie napoju, ale też określić, po jakim czasie bezczynności urządzenie ma się automatycznie wyłączyć oraz jak często powinna się włączać funkcja automatycznego czyszczenia bądź odkamieniania. Wiele ekspresów posiada także opcję włączenia trybu oszczędzania energii.

Czy warto kupić ekspres do kawy z aplikacją?

Niezaprzeczalnie największą zaletą sterowania ekspresem za pomocą aplikacji jest ogromna wygoda, którą takie rozwiązanie zapewnia. Aby przygotować ulubioną kawę,niekiedy nie trzeba nawet wstawać z fotela. Wystarczy kilka stuknięć w ekran, by maszyna sama wykonała całą pracę. Jeżeli ktoś lubi rozbudzać się zapachem świeżo zaparzonych ziaren, może wieczorem ustawić w urządzeniu szklankę lub kubek, a rano pozostanie mu jedynie kliknięcie pożądanej opcji. Niektóre modele ekspresów do kawy sterowanych smartfonem pozwalają nawet na ustawienie konkretnej godziny, o której ma być przygotowany napój.
Komfort nie jest jedynym plusem korzystania z aplikacji skonfigurowanej z urządzeniem. Inną zaletą tego rozwiązania są oferowane przez wielu producentów funkcje serwisowe. W przypadku pojawienia się awarii dają możliwość szybkiego zdiagnozowania ekspresu i ustalenia przyczyny usterki, a także określenia, czy użytkownik będzie w stanie samodzielnie naprawić sprzęt. Własnoręcznie usunięcie problemu pozwoli uniknąć wizyty w serwisie.
Posiadając ekspres do kawy z aplikacją, często można także szczegółowo monitorować pracę urządzenia. Wielu producentów daje dostęp do informacji o ilości zużytej energii elektrycznej oraz wody. Te bardziej rozbudowane aplikacje zapisują także historię przygotowanych napojów i tworzą na ich podstawie statystyki.

Ile kosztuje ekspres sterowany smartfonem?

Choć mogłoby się wydawać, że nowoczesne urządzenie, którego pracą można zarządzać z poziomu telefonu, będzie bardzo drogie, wcale nie musi tak być. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów elektronicznych spektrum cenowe ekspresów do kawy z aplikacją jest zdumiewająco szerokie.
Zdalnie sterowane urządzenie można kupić zarówno za mniej niż tysiąc złotych, jak i za ponad osiem tysięcy. Poszczególne modele różnią się liczbą napojów do wyboru, zaawansowaniem dodatkowych funkcji, wielkością i designem obudowy, tempem i głośnością pracy, a także ilością pobieranego prądu oraz wody.
Najtańsze sprzęty to najczęściej ekspresy kapsułkowe. Chcąc nabyć ekspres ciśnieniowy automatyczny, trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej dwóch tysięcy złotych. Za obecność regulowanego młynka i możliwość spieniania mleka zapłacimy jeszcze więcej. Przy wyborze urządzenia warto uwzględnić przewidywaną częstotliwość korzystania z niego, liczbę użytkowników, a także preferowane rodzaje napojów. Wysokie ceny mogą niekiedy przytłaczać, jednak często oznaczają wysoką jakość, przydatne dodatkowe funkcje i rozbudowaną aplikację.
Szukając odpowiedniego ekspresu, dobrze jest także zwrócić uwagę na język, w jakim jest dostępna aplikacja. Część producentów oferuje szeroki wybór wersji językowej, u innych znajdziemy jedynie angielski i polski lub wyłącznie angielski.

Polecane modele ekspresów do kawy z aplikacją

Nespresso KRUPS Essenza Plus XN5108

Jednym z urządzeń, które łączą niską cenę z wysoką popularnością i dużą liczbą pozytywnych opinii, jest Nespresso KRUPS Essenza Plus XN5108. To ekspres kapsułkowy, za który zapłacimy mniej niż tysiąc złotych. Może być sterowany z poziomu smartfona, posiada opcję kontrolowania mocy i rozmiaru napoju, a także zaprogramowania parzenia kawy na konkretną godzinę.
W przypadku wystąpienia usterki, dedykowana aplikacja umożliwia szybki kontakt z pomocą techniczną. Urządzenie nie spienia mleka, ale szybko się nagrzewa i automatycznie wyłącza po zakończeniu pracy. Może także podgrzać samą wodę, do zaparzenia np. herbaty lub ziół. To świetny nowoczesny i cichy ekspres do kawy.

Nivona CafeRomatica 758

Równie pozytywnie ocenianym, ale droższym i jednocześnie bardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem jest Nivona CafeRomatica 758. To ekspres o niewielkich rozmiarach i klasycznym designie, wyposażony w kolorowy wyświetlacz, łatwy w czyszczeniu wyjmowany moduł zaparzania oraz spory pojemnik na wodę.
Pracuje wyjątkowo cicho i ma funkcję onetouch, dzięki której można zaparzyć wiele rodzajów kawy przy pomocy jednego przycisku. Jego cena waha się od około dwóch do ponad trzech tysięcy złotych. Dedykowana mu aplikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim.

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.85MS

Najbardziej wymagający kawosze, ceniący sobie szeroki wybór napojów i wiele opcji personalizacją doceniają z kolei DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.85MS. Płacąc ponad sześć tysięcy złotych, otrzymujemy możliwość regulowania stopnia zmielenia ziaren, ilości oraz stopnia spienienia mleka lub napoju roślinnego, a także temperatury.
To urządzenie przygotuje nie tylko kawę, ale również różne rodzaje herbaty i gorącą czekoladę. Sterowane jest zarówno aplikacją, jak i dużym dotykowym wyświetlaczem. Poszczególne elementy ekspresu można wymontowywać, dzięki czemu utrzymanie go w idealnej czystości jest niezwykle proste.

Nespresso De’Longhi Essenza Plus

Ekspres do kawy sterowany smartfonem nie musi być wcale tak drogi! Przykładem tego jest kapsułkowe urządzenie Nespresso Essenza Plus. Wbudowany moduł wi-fi oraz Bluetooth umożliwiają szybkie połączenie ze smartfonem. W ten sposób masz możliwość kontrolowania kapsułek, a także parzenia kawy o konkretnej godzinie.
W razie problemów za pomocą aplikacji skontaktujesz się z pomocą techniczną. To znakomity wybór dla fanów inteligentnych rozwiązań w ekspresie do kawy!
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!