Data modyfikacji:

Elektrolity – jakie wybrać? Jak je stosować?

Choć nieczęsto o nich słyszysz, są cichymi bohaterami twojego organizmu. Elektrolity są niezbędne do zachowania świetnego samopoczucia oraz formy. Dowiedz się, co to są elektotrolity, jakie wybrać i jak je stosować we właściwy sposób.

elektrolity jakie wybrać

Co to są elektrolity?

Elektrolity to jony pierwiastków niezbędnych do funkcjonowania organizmu, a więc przede wszystkim sodu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, chloru oraz fosforu. Podstawowym sposobem ich dostarczania jest dobrze zbilansowana dieta. Elektrolity znajdziesz w wielu produktach spożywczych, w tym w owocach i warzywach, razowym pieczywie, orzechach, mleku, kakao czy też kaszy.

Za co odpowiadają elektrolity?

Jako jony elektrolity mogą być naładowane ujemnie lub dodatnio. Dzięki takim właściwościom przyciągają lub odpychają wodę, dbając o prawidłowość gospodarki wodnej organizmu. Trzeba wiedzieć, że to nie czyste H2O odpowiada za nawodnienie ciała, a właśnie odpowiednie elektrolity. Do innych ich ról zaliczamy utrzymanie odpowiedniego pH organizmu.

Jak powszechnie wiadomo, niedostateczne nawodnienie ciała jest przyczyną bardzo wielu problemów zdrowotnych. Pierwsze objawy odwodnienia, a więc niedoboru elektrolitów, mogą być bardzo subtelne. Z czasem pojawiają się bardziej uciążliwe symptomy. Dlatego tak ważne jest dostarczenie organizmowi jak najlepszych elektrolitów.

Do objawów niedoboru elektrolitów zaliczamy:

 • zmęczenie,
 • pogorszenie apetytu,
 • drżenie mięśni,
 • brak siły,
 • senność,
 • zaparcia,
 • obrzęki.

Długotrwały niedobór elektrolitów może wiązać się z groźnymi problemami układu krwionośnego, takimi jak arytmia serca.

Zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity

Niektóre osoby muszą spożywać więcej elektrolitów, aby zachować odpowiednie nawodnienie ciała. Należą do nich przede wszystkim sportowcy, którzy w trakcie aktywności fizycznej pozbywają się soli mineralnych wraz z potem. Elektrolity należy uzupełniać również w trakcie biegunek, gorączki oraz podczas zażywania leków moczopędnych – a więc wszelkich sytuacji wzmagających usuwanie wody z organizmu.

Po dobre elektrolity warto sięgać również latem, gdy pocisz się intensywniej, a twoje ciało wymaga intensywnego nawodnienia.

Czy można przedawkować elektrolity? Nie zachodzi takie ryzyko, ponieważ nadmiar soli mineralnych zostanie wydalony z potem oraz moczem. Najlepsze elektrolity są bezpieczne i naturalne dla każdego organizmu.

Elektrolity – jakie wybrać?

Należy pamiętać, że do grupy elektrolitów zaliczamy różne substancje. Popularnie ich mianem nazywa się napoje izotoniczne, jednak to nie jedyne źródła cennych jonów. Aby uzupełnić elektrolity w organizmie, należy sięgać po:

 • wysoko zmineralizowaną wodę,
 • produkty bogate w potas, magnez oraz wapń,
 • suplementy diety z odpowiednimi minerałami,
 • wspomniane już napoje izotoniczne.

Jonogram – badanie poziomu elektrolitów

Aby sprawdzić, czy w twoim organizmie nie brakuje żadnego z niezbędnych pierwiastków, możesz zdecydować się na wykonanie jonogramu – prostego badania krwi, które określi stężenie elektrolitów.

Najlepsze elektrolity – domowy napój izotoniczny

Poziom elektrolitów w organizmie uzupełnisz, stosując proste napoje izotoniczne domowej roboty. Elektrolitowy eliksir przygotujesz z tego, co na pewno znajduje się w twojej kuchni!

Przepis na domowy napój izotoniczny:

 • 1 litr wody mineralnej,
 • sok z 1 cytryny,
 • ¼ łyżeczki soli jodowanej,
 • 3 łyżki dobrej jakości miodu.

Składniki napoju wystarczy ze sobą połączyć i gotowe – możesz spożyć swój napój izotoniczny. Taki izotonik doskonale sprawdzi się w upalne dni oraz w trakcie aktywności fizycznej. Możesz dowolnie go modyfikować, dodając ulubione dodatki, np. miętę lub imbir. Ważne, aby w domowym izotoniku znalazła się szczypta wysokiej jakości soli, która jest bogatym źródłem sodu.

Gotowe dobre elektrolity. Jakie wybrać?

W internetowych aptekach i sklepach ze zdrową żywnością znajdziesz proste w użyciu elektrolity, z którymi w kilka chwil przygotujesz nawadniający napój. Do wyboru masz dobre elektrolity w proszku, w kapsułkach, a także w musujących tabletkach.

Szybkie w zastosowaniu elektrolity w proszku

Innym sposobem na przygotowanie nawadniającego napoju jest zmieszanie wody oraz elektrolitów w proszku. To sposób stosowany często przez sportowców – jego zaletą jest to, że przygotowanie izotoniku zajmuje dosłownie kilka sekund. Proszkowy preparat zawiera niezbędne minerały, które w połączeniu z wodą, tworzą silnie nawadniający napój.

Elektrolity w proszku dedykowane są również osobom po zatruciach żołądkowych, a także tym, które poprzedniego dnia... przeholowały z alkoholem. Napój izotoniczny to najlepszy sposób na kaca!

Elektrolity w tabletkach musujących

Szuksz dobrych elektrolitów? Jakie wybrać? Musujące tabletki wystarczy wrzucić do szklanki z wodą. Minerały w takiej postaci sprawdzą się w podróży, gdy nie zawsze masz możliwość na misterne przygotowywanie zdrowych napojów.

Elektrolity w kapsułkach

Znacznie mniej popularną formą elektrolitów są kapsułki, które należy popijać dużą ilością wody. Elektrolity w takiej postaci dostarczą ci cennych minerałów, jednak w porównaniu do tych w postaci musujących tabletek lub proszku, nie posłużą do przygotowania dużej szklanki napoju.

Efekt? Mogą nawadniać znacznie gorzej niż konkurenci. Ten typ elektrolitów jest odpowiedni tylko dla osób, które codziennie piją spore ilości wody.

Elektrolity – zadbaj o ich obecność w diecie

Elektrolity są w niemal wszystkich produktach spożywczych – znajdziesz je w warzywach, owocach, pełnym ziarnie, mleku, kaszach oraz orzechach. Dobrze zbilansowana dieta oraz picie dużych ilości wody zagwarantują ich właściwy poziom. Mimo to, w momentach zwiększonego wysiłku oraz podczas upałów, warto wesprzeć organizm za pomocą czystych elektrolitów. To sposób na bardzo skuteczne nawodnienie!

Autorka: Joanna Stanuch