Data modyfikacji:

Elektryzujące się włosy. Jak sobie z nimi radzić?

Znasz to uczucie, gdy po zdjęciu czapki lub swetra twoje włosy dosłownie stają dęba? Nie jesteś odosobniona: elektryzujące się włosy to bardzo popularny problem. Na szczęście można mu zapobiec, stosując odpowiednie kosmetyki i pielęgnacyjne triki. Zdradzamy sposoby na elektryzujące się włosy.
elektryzujące się włosy
O dbaniu o czupryny wiemy wszystko, a pielęgnacja włosów nie ma przed nami tajemnic.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Aby zrozumieć, skąd bierze się elektryzowanie włosów, trzeba przypomnieć sobie podstawowe zasady fizyki. Za problem elektryzowania odpowiadają oddziaływania elektrostatyczne.

Na włosach znajdują się zarówno jony dodatnie, jak i ujemne. Gdy równowaga pomiędzy nimi zostanie zaburzona i ilość jonów dodatnich przewyższa ilość ujemnych (np. poprzez kontakt z dodatnio naładowanym swetrem), dochodzi do odpychania się atomów, a włosy unoszą się. Często towarzyszy temu nieprzyjemny trzask.

Elektryzowanie włosów – przyczyny

Warto wiedzieć, że pewne przyzwyczajenia sprawiają, że włosy stają się bardziej podatne na elektryzowanie. Wzrost ilości jonów dodatnich na kosmykach powodują:
  • nadmierne wysuszenie włosów wskutek farbowania i stylizacji na gorąco,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów,
  • noszenie ubrań z syntetycznych materiałów,
  • używanie nieodpowiedniej szczotki do włosów.

5 sposobów na elektryzujące się włosy

Czy istnieje dobry sposób na elektryzujące się włosy? Mamy dobre wieści – tak. I to nie jeden! Jeśli szukasz metody na to, jak pozbyć się elektryzowania, wprowadź w życie poniższe patenty. Zaręczamy, że szybko zauważysz efekty.

Odpowiednia pielęgnacja – kosmetyki na elektryzujące się włosy

Aby włosy przestały się elektryzować, należy solidnie je nawilżać, wypełniając łuski odpowiednimi substancjami odżywczymi. Dzięki temu kosmyki będą cięższe i nie poddadzą się tak łatwo działaniom praw fizyki.

Warto wypróbować szampony, maski i odżywki do włosów na bazie olejków, np. arganowego, makadamia, jojoba. Pamiętaj, że dobry preparat na elektryzujące się włosy powinien być maksymalnie naturalny – unikaj kosmetyków z silikonami i SLS, które działają wysuszająco.

Spray na elektryzujące się włosy

Doraźnym wsparciem okaże się spray zapobiegający elektryzowaniu się włosów. Takie produkty mają za zadanie wygładzać i dociążać włosy już po ich umyciu oraz wysuszeniu. Warto na pewien czas zrezygnować z pianek i lakierów, zastępując je właśnie sprayami antystatycznymi.

Jak pozbyć się elektryzowania? Wybierz dobrą szczotkę

Zrezygnuj z twardych, plastikowych szczotek i grzebieni. Zamiast tego stosuj szczotki z miękkimi ząbkami, zakończonymi kuleczkami.

Możesz wybrać także szczotkę z włosia naturalnego, jednak pamiętaj, żeby przed pierwszym użyciem należy umyć ją szamponem i spryskać odżywką nawilżającą. W przeciwnym wypadku może elektryzować!

Dbaj o swoją odzież

Jeśli posiadasz ubrania wykonane z tkanin syntetycznych, płucz je w płynach zapobiegających elektryzowaniu. To wystarczy, aby ulubiona odzież przestała siać spustoszenie na twojej głowie. W płynie antystatycznym płucz również czapki zimowe.

Ogranicz szkodliwe czynniki: gorąco i koloryzację

Pozwalaj włosom wyschnąć naturalnie – dzięki temu będą mniej podatne na elektryzowanie. Być może warto rozważyć także bardziej naturalne metody koloryzacji, takie jak np. henna?

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Farbowanie włosów henną – naturalna koloryzacja
Jak widać, sposoby na elektryzujące się włosy są banalnie proste. Wystarczy, że będziesz stosować je systematycznie, by przestać martwić się o wygląd swojej fryzury – nawet w sezonie noszenia grubych swetrów i czapek.

ZOBACZ: Co zrobić, żeby gryzący sweter nie gryzł?
Autorka: Joanna Stanuch