Data modyfikacji:

Malowanie grzejnika. Jaka farba do kaloryferów?

Twoje grzejniki pełne są zabrudzeń, odprysków z farby czy plam? Najwyższa pora na malowanie kaloryfera. Zobacz, jaka farba do grzejników sprawdzi się podczas prac.

malowanie kaloryferów

Malowanie kaloryfera prostym sposobem na odświeżenie grzejnika

Dobra farba do grzejników potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Dzięki niej szybko odświeżysz nieestetyczne kaloryfery. Zobacz, co musisz wiedzieć o malowaniu grzejnika.

  1. Jaka farba do kaloryferów?
  2. Malowanie kaloryfera – odpowiednio przygotuj grzejnik
  3. Przygotuj miejsce pracy
  4. Szlifowanie i przygotowanie do malowania grzejników
  5. Podkład do malowanie kaloryferów
  6. Malowanie farbą do kaloryferów

Jaka farba do kaloryferów?

Od czego należy zacząć malowanie grzejnika? Od wyboru odpowiedniej farby do kaloryferów. Jeśli chcesz uzyskać najlepsze krycie wokół krzywizn grzejnika, zagruntuj go i wybierz farbę w sprayu. Możesz do tego użyć także specjalnego małego pędzla. Wybierz podkład na bazie oleju oraz farbę na bazie oleju i wody, która jest przeznaczona do użytku wewnętrznego na metalowych nawierzchniach.

W zależności od grzejnika, jaki posiadasz, możesz postawić na dwa rodzaje farb:

  • Jeśli sporadycznie używasz grzejnika, sięgnij po podkład i farby do kaloryferów, które są odporne na rdzę.
  • Jeśli często używasz grzejnika na maksymalnych temperaturach, wybrana przez ciebie farba powinna być odporna nie tylko na rdzę, ale także na wysokie temperatury.

Jaki kolor farby do grzejnika wybrać? Zależy to od rodzaju farby i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Chcesz, żeby grzejnik był niemal niewidoczny? Wybierz kolor, który pasuje do koloru ścian. Wiele osób nie wie, że grzejnik może pełnić też funkcję dekoracyjną. W tym celu postaw na kolor kontrastujący ze ścianami.

Malowanie kaloryfera – odpowiednio przygotuj grzejnik

Zanim przystąpisz do malowania grzejnika, upewnij się, że jest wyłączony i zimny. Naszym zdaniem dobrą decyzją będzie malowanie grzejnika w sezonie wiosenno-letnim. Wtedy nie musisz się obawiać o nagłą konieczność włączenia grzejnika, gdy jest już pomalowany i schnie.

Gdy upewnisz się, że zawór jest wyłączony, użyj taśmy malarskiej bądź izolujacyjnej, by go zabezpieczyć przed plamami z farby. Pamiętaj także o zabezpieczeniu przed farbą zaworu odpowietrzającego (znajdującego się w pobliżu górnej części grzejnika).

Zabezpieczenie kaloryferów jest ważne nie tylko ze względów wizualnych. Farba, która dostanie się do zaworów, może blokować otwory wentylacyjne i utrudniać obracanie zaworów. Dlatego nigdy nie nakładaj farby na te miejsca grzejnika i zacznij od szczelnego oklejenia ich taśmą.

Przygotuj miejsce pracy

Kolejnym ważnym krokiem, który musisz wykonać przed malowaniem grzejnika, jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Polega to na nałożeniu taśmy również na inne miejsca grzejnika (np. te, w których styka się ze ścianą). Warto też odpowiednio zabezpieczyć podłogę – możesz do tego użyć papieru lub starych szmatek bądź podkoszulków.

Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie – tym sposobem ochronisz przed odpryskami ściany oraz podłogę i zaoszczędzisz sobie dużo czasu podczas sprzątania. Aby poprawić wentylację, otwórz okno w pokoju, w którym zamierzasz pomalować grzejnik. Podczas korzystania z farby do kaloryferów noś rękawiczki i maseczkę ochronną.

Szlifowanie i przygotowanie do malowania grzejników

Masz w domu stary, prawdopodobnie żeliwny grzejnik? Weź mały śrubokręt i sprawdź w niewidocznym miejscu, czy grzejnik był już wcześniej malowany lub lakierowany. Jeśli żadna farba nie odchodzi z grzejnika, wystarczy, że usuniesz rdzę gruboziarnistym papierem ściernym. Gdy wykonasz tę czynność, użyj drobnoziarnistego papieru ściernego do wygładzenia całego grzejnika. Dzięki temu nadasz mu gładką powierzchnię, która nadaje się do malowania.

Jeśli chcesz nanieść farbę na farbę już znajdującą się na grzejniku, upewnij się, że pierwsza warstwa farby pozbawiona jest ołowiu. Pamiętaj: nigdy samodzielnie nie usuwaj farby ołowiowej. W ten sposób uwolnisz cząsteczki ołowiu, które niekorzystnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i hormonalny. Jeśli w farbie nie ma ołowiu, zeszlifuj grzejnik. Następnie wygładź jego powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.

Po szlifowaniu kaloryfera może powstać sporo pyłu. Użyj szmatki, aby usunąć wierzchnią warstwę pyłu. Następnie wytrzyj kaloryfer ściereczką zwilżoną wodą i pozostaw do wyschnięcia. Taki grzejnik jest przygotowany do malowania.

Podkład do malowanie kaloryferów

Zanim przyjdzie czas na farbę do kaloryferów, użyj specjalnego podkładu do malowania. Trzymaj spray pionowo w odległości około 15-20 cm od grzejnika. Rozpyl równomierną warstwę na wszystkie widoczne powierzchnie, wykonując ruchy do przodu i do tyłu. Przed przystąpieniem do malowania pozostaw farbę do całkowitego wyschnięcia (około 24 godziny).

Malowanie farbą do kaloryferów

Jeśli korzystasz z farby w sprayu, wystarczy, że zastosujesz tę samą technikę, co w przypadku nakładania warstwy ochronnej. Rozpyl równomierną warstwę farby do kaloryferów na wszystkie widoczne powierzchnie, wykonując ruchy do przodu i do tyłu. Dokładnie upewnij się, że zakryłeś wszystkie widoczne części grzejnika – najlepiej, jeśli obejrzysz go z każdej strony, także z boku i dołu.

Jeśli nakładasz farbę pędzlem, możesz wykorzystać do tego dwa rodzaje pędzli: mały do wgłębień i duży do płaskich powierzchni. Wykonuj ruch od góry do dołu. Po nałożeniu pierwszej warstwy, pozostaw ją do wyschnięcia zgodnie z instrukcjami producenta zamieszczonymi na opakowaniu. Następnie nałóż kolejną warstwę, aby uzyskać bardziej głęboki kolor.

Autorka: Patrycja Hendzel