Data modyfikacji:

Jaki fotelik do Skody Octavii?

Skoda Octavia to jeden z najpopularniejszych w Polsce samochodów klasy kompaktowej. Model ten cechuje się dużą przestronnością wnętrza, stąd wybierany jest często jako samochód rodzinny. Przyjrzymy się dziś możliwościom, jakie daje jeżeli chodzi o przewóz dzieci. Sprawdź, jaki fotelik do Skody Octavii będzie najlepszy.

Jaki system mocować wybrać?

W wielu starszych samochodach, także tych uznawanych za rodzinne, jedynym sposobem montażu fotelika samochodowego jest przymocowanie go pasami bezpieczeństwa. Pas przewlekany jest przez uchwyty i klamry montażowe, a następnie zapinany w uchwycie samochodowym. Niestety, system ten ma kilka poważnych wad.

Po pierwsze, nie gwarantuje dużej stabilności, przez co fotelik może w dalszym ciągu dość swobodnie się poruszać i to nie tylko przód-tył, ale też na boki. Po drugie, dla osób mających z nim pierwszy kontakt może być nieintuicyjny, co pociąga za sobą ryzyko złego zamontowania fotelika. Po trzecie zaś, luźne mocowanie generuje dodatkowy moment bezwładności w czasie kolizji (wstępne napięcie i zablokowanie pasów), co może być niebezpieczne dla dziecka.

Alternatywą jest obecny w Skodzie Octavii (a także wszystkich autach wyprodukowanych po 2012 roku) system ISOFIX. Składa się on z dwóch uchwytów na stałe przymocowanych do konstrukcji samochodu, znajdujących się w dolnej części oparcia kanapy. Uchwyty te zapewniają sztywne połączenie fotelika z konstrukcją samochodu i zapobiegają przemieszczaniu się na płaszczyźnie przód-tył, na boki oraz obracaniu fotelika. Dodatkową sztywność zapewnia noga stabilizująca, która eliminuje ruch fotelika wokół osi uchwytów ISOFIX. Wybierając fotelik do Skody Octavii, warto zwrócić uwagę na ten system.

Foteliki RWF

Duża zaletą Skody Octavii jest możliwość zamontowania fotelików RWF (ang. Rearward Facing). Są to foteliki, które można zamontować tyłem do kierunku jazdy. Najczęściej przeznaczone są dla małych dzieci (kategoria 0-13 kg), ale można znaleźć także większe modele (9-18 czy 15-25 kg). Foteliki RWF nie należą do najpopularniejszych, a powinny. Według badań, charakteryzują się ochroną gwarantującą nawet pięciokrotnie niższe ryzyko obrażeń w stosunku do tradycyjnych fotelików ustawionych przodem do kierunku jazdy.

Rozmiar fotelika

Kupując fotelik do Skody Octavii, nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniego rozmiaru. Należy wziąć pod uwagę jednak nie tylko wiek i wagę dziecka, ale i jego wzrost oraz budowę anatomiczną. Foteliki dziecięce dzielą się, zgodnie z europejskimi normami (regulamin ECE R44) na pięć kategorii.

Kategorie fotelików samochodowych

  • Grupa 0 — dzieci o wadze do 10 kg (od urodzenia do 9 miesięcy)
  • Grupa 0+ — dzieci o wadze do 13 kg (od urodzenia do 15 miesięcy)
  • Grupa I — dzieci o wadze od 9 do 18 kg (od 9 miesięcy do 4 lat)
  • Grupa II — dzieci o wadze od 15 do 25 kg (od 4 do 6 lat)
  • Grupa III — dzieci o wadze od 22 do 36 kg (od 6 do 11 lat)

Co ważne, na fotelik warto zdecydować się nawet wtedy, gdy dziecko może już korzystać z podkładek. Choć polecane są jako alternatywa dla fotelika, nie zapewniają tak dużego bezpieczeństwa. Nie chronią miednicy, ramion ani głowy i mogą spowodować niebezpieczne „nurkowanie” pod pasami w czasie wypadku lub gwałtownego hamowania.

Fotelik do Skody Octavii — jaki wybrać?

Choć może wydawać się to zaskoczeniem, nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Tylne kanapy mają wszak inne wymiary, kąty oparcia oraz wyprofilowania, dlatego fotelik należy dobrać do konkretnego modelu auta. Dzięki temu masz pewność, że będzie on dokładnie przylegał do kanapy oraz zapewniał dziecku komfort podróżowania. Przed zakupem wybranego w Internecie fotelika zadaj obsłudze sklepu pytanie, czy jest on kompatybilny ze Skodą Octavią.

Autor: Szymon Sonik