Data modyfikacji:

Frezy do paznokci. Jakie wybrać?

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się manicure zawodowo, czy może hobbistycznie, w pewnym momencie z pewnością stwierdzisz: czas na frezarkę! Urządzenie pozwala błyskawicznie usunąć stary manicure oraz przygotować płytkę i skórki do nowej stylizacji. Aby jednak móc z niego korzystać, niezbędne są specjalistyczne frezy do paznokci. Jakie wybrać? Podpowiadamy.

frezy do paznokci

Jakie frezy do paznokci? Podział ze względu na gradację

Aby stworzyć perfekcyjny manicure, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka frezarka do paznokci będzie najlepsza i jakie frezy do niej wybrać. Frezy można pogrupować pod kilkoma względami – kształtu, materiału wykonania czy gradacji. Zacznijmy od gradacji, która jest oznaczana odpowiednim kolorem:

  • żółty – bardzo drobny,
  • czerwony – drobny,
  • niebieski – średnia grubość,
  • zielony – gruby,
  • czarny – bardzo gruby,
  • różowy – najgrubszy i najostrzejszy.

Frezy – jaki do czego?

Kolejny podział to ten uwzględniający materiał wykonania frezów do paznokcie. Jakie wybrać?

Frezy diamentowe

Frezy diamentowe są zdecydowanie najbardziej popularne. W istocie nie składają się w całości z diamentu – są nim jedynie wykończone (dokładnie nie diamentami, a nasypem diamentowym). Tego rodzaju frezy nadają się do usuwania skórek, skrócenia paznokci i nadania im odpowiedniego kształtu, ściągania lakieru hybrydowego, akrylowego oraz żelu, a także do wygładzenia wszelkich nierówności.

Frezy diamentowe mogą mieć kształt kulki, stożka, odwróconego stożka, walca oraz bardzo zaokrąglonego walca. Trzy pierwsze są wyraźnie drobniejsze i świetnie nadają się do usuwania skórek. Frezy w kształcie walca są świetne do ściągania lakierów oraz żelu.

Frezy piaskowe

Frezy piaskowe są zdecydowanie mniej popularne od diamentowych – wynika to z faktu, że są bardziej delikatne i zdecydowanie mniej trwałe. Warto wybrać je na początek drogi z urządzeniem, gdy połączenie: brak wprawy + ostry frez mogą doprowadzić do uszkodzeń płytki paznokcia.

Frezy ceramiczne

Zastanawiasz się, jakie frezy do paznokci będą bardzo uniwersalne? Frezy ceramiczne bardzo szybko zyskują na popularności. Są nie tylko niezwykle wytrzymałe, ale – co ważne przede wszystkim dla początkujących – cechują się odpornością na nagrzewanie. Dzięki temu nie ma ryzyka poparzenia własnej płytki paznokcia lub płytki klientki.

Za ich pomocą można zdjąć lakier hybrydowy, akrylowy bądź żel, obrobić skórki paznokci (usunąć stare skórki), usunąć odciski, zlikwidować zrogowacenia paznokci i nadać płytkom odpowiedni kształt. Innymi słowy – są to frezy uniwersalne. Frez ceramiczny – do hybrydy czy innych lakierów, także może mieć różne kształty – przykłady to walec, kulka, szpic czy stożek.

Frezy węglikowe do paznokci

Ostatnia grupa to frezy węglikowe do paznokci, czyli wykonane z węglika spiekanego (inaczej wolframowe). To niezwykle mocne i wyjątkowo wytrzymałe akcesoria. Mają ogrom zalet – rzadko wymagają wymiany, nie nagrzewają się, a ich specyficzna budowa pozwala na usunięcie lakieru bądź żelu podczas jednego, szybkiego ruchu. Są idealne dla osób profesjonalnie zajmujących się manicure.

Frezy węglikowe do paznokci dostępne są w różnych kształtach, dzięki czemu można je wykorzystywać na przeróżne sposoby – do opracowywania skórek, skracania paznokci i nadawania im określonego kształtu, a także oczywiście do ściągania starych warstw lakierów.

Jak dbać o frezy do paznokci?

Pamiętaj, że nawet najlepszy frez ceramiczny do hybrydy czy najtrwalszy frez węglikowy nie będzie długo ci służył, jeśli nie będziesz odpowiednio o niego dbać. Bardzo ważne jest, aby:

  • właściwie sterylizować narzędzia,
  • nie moczyć frezów zbyt długo w roztworach do dezynfekcji,
  • używać odpowiednich środków myjących,
  • przechowywać frezy w odpowiednim miejscu i w odpowiednich warunkach.
Autor: Robert Wojtaś