Data modyfikacji:

Garaż na motocykl, czyli gdzie i jak przechowywać motocykl

Śnieg czy deszcz mogą mieć opłakane skutki dla twojego motocykla. Dlatego bardzo istotne zabezpieczenia motocykla przed złymi warunkami pogodowymi. Gdzie przechowywać motocykl? Zobacz, jak wybrać garaż na motocykl.

garaż na motocykl

Jaki garaż na motocykl wybrać?

Przechowywanie motocykla nie jest łatwe. Nawet jeśli masz garaż samochodowy, nie zawsze uda się w nim zmieścić oba pojazdy. Stąd też pomysł na stworzenie małych garaży na motocykl, które nie zajmują wiele miejsca na działce i nie psują jej wyglądu.

Garaże motocyklowe są niewiele większe od samego motocykla i nie pełnią żadnej dodatkowej funkcji. Mają jednak tę zaletę, że są lekkie, mobilne i nie wymagają fundamentów, więc możesz je łatwo przestawić lub złożyć.

Przeczytaj również: Motocykle 125: ranking najpopularniejszych maszyn

Największą popularnością cieszą się garaże motocyklowe blaszane. Dobrze chronią motocykl przed deszczem, gradem czy śniegiem. Możliwość doboru koloru blachy sprawia, że garaż łatwo skomponować z elewacją domu, garażem samochodowym, ogrodzeniem czy altaną.

Ciekawą propozycją są też garaże na motocykl wykonane z plandeki. Namioty na motocykl nie gwarantują tak dużej ochrony, jednak są bardzo lekkie i łatwe w transporcie. Składane konstrukcje można wziąć np. na działkę czy na wakacje.

Przenośny garaż na motocykl: system wprowadzania

Ze względu na małe rozmiary garaży motocyklowych wprowadzanie ciężkich jednośladów do środka byłoby kłopotliwe. Stąd też producenci garaży stosują rozwiązania ułatwiające wtoczenie motocykla.

Najpopularniejsze z nich to szyna przytrzymująca przednie koło, która stabilizuje pojazd. Wjedzie on do garażu na prowadnicach, więc nie ma obawy, że się przewróci. Inny sposób chowania motocykla to wyjeżdżająca podłoga. Takie rozwiązanie stosowane jest w garażach motocyklowych z bocznymi drzwiami.

Jak zabezpieczyć garaż na motocykl przed złodziejem?

Sam garaż motocyklowy, nawet blaszany, nie stanowi dla złodzieja dużej przeszkody. Jeżeli zamierzasz przechowywać motocykl w ogólnodostępnym miejscu, zastosuj dodatkowe zabezpieczenia.

Producenci zabezpieczeń motocyklowych oferują specjalne kotwy, które możesz przytwierdzić do podłogi lub ściany. W połączeniu z porządnym u-lockiem lub grubym łańcuchem stworzy to ochronę, która zniechęci potencjalnego złodzieja.

Przeczytaj również: Monitoring w domu – kiedy warto założyć?

Dobrym pomysłem jest także założenie blokady z alarmem. Głośny sygnał dźwiękowy zbudzi całą okolicę. Gdyby to nie wystarczyło, warto mieć zamontowany w motocyklu sygnalizator GPS, który w awaryjnej sytuacji pomoże odnaleźć skradziony pojazd.

Gdzie postawić składany garaż na motocykl?

Zaletą przenośnego garażu motocyklowego jest to, że nie jesteś ograniczony do swojej działki. Skorzystają z niego m.in. osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych.

Po wykupieniu parkingu podziemnego można wykorzystać garaż na miejscu parkingowym. Po co? Choćby dlatego, że odsłonięty motocykl mógłby zachęcać nieproszone osoby do zrobienia sobie zdjęcia, „przymiarki” czy głupiego żartu. Dodatkowo w garażu motocyklowym schowasz kask, strój motocyklowy i inne drobne akcesoria.

Niewielki garaż motocyklowy może być też świetnym rozwiązaniem na parkingach strzeżonych. O ile przechowywanie motocykla pod plandeką jest kiepskim pomysłem, o tyle w garażu motocyklowym będzie on bezpieczny. Miesięczny koszt wynajęcia miejsca na parkingu strzeżonym jest niewielki, a często jest to jedyna opcja dla właścicieli motocykli mieszkających w bloku.

Autor: Szymon Sonik