Data publikacji:

Ranking gimbali do telefonu

Gimbal do telefonu to niezwykle przydatny gadżet, który służy do elektronicznej stabilizacji obrazu fotograficznego oraz filmowego. Na co dzień z różnego typu gimbali korzystają celebryci operujący w mediach społecznościowych oraz youtuberzy, służą one także fotografom oraz filmowym pasjonatom korzystającym ze smartfona. Przed kupnem tego typu urządzenia zapoznaj się z naszym rankingiem polecanych gimbali.
gimbal do telefonu

Gimbale do telefonu to urządzenia, które przeznaczone są dla filmowców i fotografów. Po zamontowaniu w nich smartfona gwarantują one stabilność obrazu kamery, bez względu na to, w jakie pozycji się znajdujemy oraz na jak duże wstrząsy wystawiony jest sprzęt rejestrujący. Nawet nieciekawe klipy nagrane z pomocą gimbala sprawiają praktycznie automatycznie wrażenie bardziej profesjonalnych, ponieważ są klarowniejsze i znacznie przyjemniejsze w odbiorze dla widza, który nie jest wystawiony na trzęsące się i rozmazane wideo. Dodatkowa stabilizacja ułatwia także nagrywanie czystego dźwięku bez użycia zewnętrznego mikrofonu.

Gimbale, które do utrzymania stabilnej pozycji wykorzystują trójosiowe żyroskopy oraz elektryczne silniczki, były niegdyś niezwykle drogimi urządzeniami, na które mogli sobie pozwolić jedynie profesjonalni filmowcy. Pierwszy sprzęt tego typu, znany jako system Stedicam, pojawił się w połowie lat 70. Konstrukcja gimbala wraz z kamerą filmową ważyła wówczas kilkadziesiąt kilogramów. Choć urządzenia znacząco zmniejszyły swoje rozmiary, względnie niedawno wciąż były wynalazkiem tylko dla wybranych. Upowszechnienie się smartfonów oraz popularyzacja serwisów, w których dzielimy się klipami wideo i fotografiami, sprawiło jednak, że sprzęt ten zaczął w szybkim tempie tanieć i dziś podstawową wersję gimbala może kupić za kilkaset złotych bez problemu większość z nas.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie gimbala?

Przed zakupem gimbala do telefonu w pierwszej kolejności sprawdzamy, czy oferowane przez producenta mocowanie będzie kompatybilne z wymiarami posiadanego smartfona. Ważne jest również maksymalne obciążenie, bowiem niektóre flagowe modele Samsunga czy Apple'a mogą sprawić problemy urządzeniu. Najczęściej w dokumentacji technicznej sprzętu znajdziemy listę obsługiwanych telefonów.

Kolejną istotną kwestią jest pojemność akumulatora, która przekłada się na długość działania gimbala. Najczęściej nie przekroczy ona kilku godzin, ale urządzenia z wyższej półki cenowej, przeznaczone także dla aparatów fotograficznych, mogą bez problemu działać nawet przez kilkanaście godzin

Pozostałe istotne kwestie to możliwość łatwego składania, wmontowana lampa oraz dodatkowe funkcje automatycznego filmowania, takie jak timelapse, które najczęściej zespolone są ze specjalnymi aplikacjami kontrolnymi. Nie warto również zapominać o jakości wykonania sprzętu. Wybieramy solidne wyglądające urządzenia, które wytrzymają wstrząsy lub przypadkowy upadek z niewielkiej wysokości, o który zazwyczaj bardzo łatwo przy odrobinie nieuwagi.

Ranking gimbali do telefonu


Zhiyun Smooth Q3

Gimbal dla telefonu o kompaktowej i lekkiej budowie. Jego zaletą jest dodatkowe oświetlenie pod postacią lampy LED o regulowanej jasności, a także wbudowany stabilny statyw pozwalający na ustawienie urządzenia w dowolnym miejscu. Sterowanie poszczególnymi funkcjami odbywa się za pomocą kilku przycisków. Dodatkowe funkcje obejmują wiele szablonów filmowania, a także sterowanie gestami, śledzenie obiektów, natychmiastowy Dolly Zoom. Maksymalny czas pracy wynosi 15 godzin, a obciążenie 280 gramów.

Xiaomi MiJia Action

Trójosiowy gimbal do telefonu, który odznacza się solidną budową oraz wytrzymałością. Jego ramię zostało wykonane z aluminium. Gimbal obsługuje nagrywanie w pionie, pod kątem oraz w zawieszeniu. Urządzenie działa w czterech trybach pracy. Maksymalny czas działania na jednym ładowaniu to około 8 godzin.

Blow BG501

Gimbal odznacza się ergonomicznym kształtem oraz wysoką jakością wykonania. Przewidywany przez producenta czas działania na pełnym ładowaniu wynosi około 4,5-5 godzin. O stanie baterii jesteśmy informowani dzięki wbudowanym diodom. Sprzęt komunikuje się ze smartfonem w sposób bezprzewodowy. Maksymalny udźwig to 280 gramów. Do urządzenia możemy podłączyć oddzielny statyw.

Moza Gimbal Mini-S Black Extendable

Kompaktowy gimbal z prostą i intuicyjną obsługą. Zoom obsługiwany jest za pomocą jednego przycisku. Kontrolowanie ostrości, szybkie przywrócenie wcześniejszych ustawień pozwala na swobodę i szybkość filmowania szczególnie w podróży. Aplikacja kontrolna otwiera dostęp do wielu funkcji automatycznego filmowania oraz konfigurowania właściwości obrazu bez dotykania smartfona. Czas pracy na jednym ładowaniu to 5 godzin.

FeiyuTech Gimbal ręczny Vimble 2S

Lekki i kompaktowy gimbal, który bez problemu zabierzemy ze sobą w każdą podróży. Urządzenie posiada teleskopowe ramię o długości 18 centymetrów, oferuje cztery tryby pracy oraz dodatkowe funkcje, takie jak możliwość śledzenia obiektów oraz tworzenia zaprogramowanych automatycznych akcji. Według producenta maksymalny czas działania na jednym ładowaniu to nawet 12 godzin. Maksymalny udźwig wynosi 210 gramów.

PNY Mobee 3-Axis Gimbal Stabilizer

Trójosiowy gimbal z mocną baterią pozwalającą na jego działanie przez nawet 12 godzin. Urządzenie pracuje w trzech trybach i oferuje dodatkowe funkcje (śledzenie twarzy, slow motion, timelapse i panorama) po zainstalowaniu dedykowanej aplikacji. Do podstawy sprzętu możemy przykręcić dowolny statyw.
Autor: Michał Kułakowski