Data modyfikacji:

Dlaczego warto stosować glinkę niebieską?

Niebieska glinka jest surowcem kosmetycznym wyróżniającym się nie tylko cennymi właściwościami, lecz także przepięknym kolorem. Dogłębnie oczyszcza skórę, dotlenia ją, wygładza i regeneruje. Dlaczego warto stosować glinkę niebieską? Jakie ma właściwości i działanie? Sprawdź w artykule!

glinka niebieska

Glinka niebieska – co to jest?

Niebieska glinka to jedna z kolorowych glinek kosmetycznych, takich jak glinka biała czy zielona, o pięknej barwie i cennych właściwościach pielęgnacyjnych. Zawiera liczne minerały, takie jak krzem, wapń, glin, sód, potas, żelazo, a za jej wyjątkową barwę odpowiada ultramaryna – naturalny pigment mineralny o niebieskim odcieniu. Glinka błękitna wyróżnia się delikatnym działaniem. Nie tylko oczyszcza, lecz także pielęgnuje skórę, a stosować ją mogą nawet posiadaczki cery wrażliwej oraz suchej.

Glinka niebieska jest bardzo drobno zmielonym proszkiem, który po wymieszaniu z wodą tworzy gęstą pastę. Może pochodzić z Rosji, Ukrainy czy też z Francji. Kosmetyk ten stosowany był w medycynie naturalnej i pielęgnacji już od wieków, a w ostatnich latach znów stał się popularny.

Dlaczego warto stosować glinkę niebieską?

Delikatna i jedwabista glinka błękitna działa na skórę na wiele sposobów. Jak każda inna glinka, różowa czy biała, skutecznie oczyszcza cerę i zmniejsza widoczność porów. Zapobiega powstawaniu wyprysków i zaskórników, a także pomaga regulować wydzielanie sebum. Działa detoksykująco i przeciwzapalnie. Ponadto dotlenia skórę, dzięki czemu staje się promienna i rozświetlona.

Niebieska glinka ma właściwości regenerujące i kojące. Łagodzi podrażnienia i dogłębnie odżywia cerę, a także wspiera jej nawilżenie. Dodatkowo wygładza, ujędrnia i napina skórę, co docenią z pewnością osoby borykające się ze zmarszczkami. Poprawia krążenie, przywraca cerze zdrowy koloryt i młody wygląd.

Glinka niebieska – zastosowanie

Glinka błękitna przede wszystkim idealnie sprawdza się w roli maseczki na twarz. Wystarczy, że wymieszasz niebieski proszek z wodą lub ulubionym hydrolatem, a uzyskasz gęstą i treściwą pastę, która pięknie rozsmarowuje się na skórze. Dzięki delikatnemu działaniu nadaje się do pielęgnacji cery każdego typu.

Aby przygotować maseczkę z niebieskiej glinki do cery tłustej, mieszanej lub trądzikowej, możesz zmieszać proszek z odrobiną węgla aktywnego lub sproszkowanej zielonej herbaty, a także hydrolatem herbacianym. Taka maska dogłębnie oczyszcza skórę, wygładza ją i zapobiega powstawaniu niedoskonałości.

Maseczka z glinki niebieskiej do cery suchej i wrażliwej powinna zawierać składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Świetnie sprawdzą się naturalne oleje (np. kokosowy, konopny, lniany), d-panthenol, rumianek czy też żel aloesowy (sprawdź zastosowania aloesu na włosy).

Glinka błękitna to również świetny produkt do skóry szarej, zmęczonej bądź z przebarwieniami. Kosmetyk rozświetla cerę, przywracając jej zdrowy koloryt. Do maseczki możesz dodać nieco witaminy C i wymieszać proszek np. z hydrolatem oczarowym, aby wzmocnić działanie kosmetyku.

Jakie jest zastosowanie niebieskiej glinki w pielęgnacji cery dojrzałej? Produkt ten wspaniale ujędrnia i napina skórę, a także dotlenia ją i wygładza. Maseczka z glinki błękitnej z dodatkiem witaminy A oraz E, a także oleju o dobroczynnym działaniu (np. arganowego) przywraca cerze blask, gładkość i elastyczność.

Glinkę niebieską warto stosować także do pielęgnacji ciała. Można wykorzystywać ją do przyrządzania okładów o działaniu ujędrniającym, dodawać do kąpieli lub mieszać z ulubionym żelem pod prysznic. Błękitna glinka sprawdza się również do pielęgnacji włosów. Oczyszcza pasma oraz skórę głowy, ma działanie pielęgnujące i odżywiające.

Co ciekawe, ze względu na jej piękny kolor glinkę niebieską można wykorzystywać także jako naturalny barwnik do kosmetyków. Robisz własne mydła, kule do kąpieli czy też kremy? Dodaj do produktu nieco błękitnej glinki, aby nadać mu piękny odcień!

Jak używać glinkę błękitną?

Niebieską glinkę można stosować w pielęgnacji na wiele sposobów. Musisz pamiętać tylko o jednej ważnej zasadzie. Glinka nie powinna zaschnąć na skórze, gdyż wtedy może wywoływać podrażnienia i pieczenie. Gdy nałożysz ją na twarz lub ciało, koniecznie spryskuj często skórę wodą bądź hydrolatem, gdy poczujesz, że maska zaczyna sprawiać dyskomfort. Ponadto nie trzymaj maseczki lub  kompresu na skórze dłużej niż 15 minut.

Maseczka na twarz z glinki niebieskiej

Najprostszym sposobem na wykorzystanie glinki niebieskiej jest zrobienie maseczki do twarzy. Jak ją przyrządzić? Wymieszaj glinkę z wodą lub ulubionym hydrolatem w proporcjach 1:1. Do mieszania nigdy nie używaj metalowej łyżeczki, gdyż może ona sprawić, że glinka straci swoje właściwości. Gotową maskę nałóż na twarz na 10-15 minut. Podczas zabiegu spryskuj skórę wodą lub hydrolatem, aby glinka nie wysychała.

Maseczkę z niebieskiej glinki możesz wzbogacić innymi składnikami. Aby otrzymać produkt do cery suchej, dodaj do niego kilka kropel ulubionego oleju lub żelu aloesowego. Do maski do skóry dojrzałej zamiast wody użyj hydrolatu lawendowego lub różanego, a także dodaj kilka kropel oleju arganowego i kroplę witaminy A. Natomiast do maski do skóry tłustej i mieszanej możesz dodać nieco węgla aktywnego lub zielonej herbaty.

Okład na ciało z glinki niebieskiej

Jak przyrządzić okład z niebieskiej glinki na całe ciało? Wymieszaj pół szklanki proszku z połową szklanki wody lub hydrolatu i nałóż na skórę pod prysznicem. Zmyj po 15 minutach, a podczas zabiegu co jakiś czas spryskuj ciało wodą, by glinka nie wysychała.

Glinka niebieska jako dodatek do kąpieli

Niebieską glinkę możesz również dodać do kąpieli. Wsyp 2-3 łyżki produktu do wanny z ciepłą wodą i dokładnie wymieszaj. Możesz dodać także nieco ulubionego oleju lub płynu do kąpieli. Taka kąpiel z błękitną glinką nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut.

Glinka niebieska – kosmetyk do włosów

Glinka błękitna może być dodawana także do kosmetyków do włosów. Wymieszaj 1 łyżkę produktu ze swoim szamponem lub odżywką i zaaplikuj na pasma. Następnie masuj skalp, robiąc delikatny peeling. Pamiętaj, aby dobrze zmyć glinkę z głowy, gdyż zostawiona na zbyt długo może wywołać podrażnienia.

Autorka: Olga Wacholc