Data publikacji:

Jaki głośnik do salonu wybrać?

Głośniki w salonie mogą pełnić bardzo wiele rożnych funkcji, dlatego wybór odpowiedniego modelu może sprawić trudności. Mamy bowiem niezwykle szerokie możliwości, począwszy od niewielkich kolumienek, a skończywszy na zestawach surround. Podobnie sprawa wygląda w przypadku cen sprzętu, które zaczynają się w okolicach stu złotych, a kończą nawet na kilkunastu lub kilkudziesięciu tysiącach złotych, w przypadku premiowych kolumn dla audiofilów. Radzimy więc, jak wybrać dobre głośniki do salonu, które sprawdzą się w wielu różnych sytuacjach.
głośnik do salonu

Jakie głośniki do salonu? O czym warto wiedzieć przed zakupami?

Przed wyborem głośników do salonu w pierwszej kolejności określamy, do czego będą one nam głównie służyły. Zazwyczaj wybieramy pomiędzy urządzeniami przeznaczonymi stricte do słuchania muzyki z wieży stereo, odtwarzacza CD, gramofonu, komputera lub urządzenia mobilnego, a tego do oglądania filmów oraz zabawy z grami na telewizorze lub projektorze.
Warto wspomnieć, że to drugie rozwiązanie jest zazwyczaj bardziej uniwersalne, bowiem głośniki TV z powodzeniem możemy podłączyć do wszystkich urządzeń audio w domu. Układ tego typu sprawdza się w małych mieszkaniach oraz salonach zamienionych w domowe kino. Dobre przestrzenne nagłośnienie pozwoli się cieszyć się ulubionymi piosenkami w wysokiej jakości, a także sprawdzi się idealnie podczas spotkań ze znajomymi.
Wielu fanów muzycznych doznań woli jednak pozostać przy głośnikach dedykowanych wieży Hi-Fi lub zestawowi audio. Wysokiej klasy modele pozwalają skorzystać ze specjalistycznych wzmacniaczy oraz cieszyć się analogowym sygnałem dźwiękowym pochodzącym z gramofonu, który ceniony jest przez wielu melomanów. Głośniki tego typu często ustawione są w zaaranżowanym w salonie kąciku muzycznym oddzielonym od telewizora, w którym przechowywane są nagrania

Jaka moc głośników do salonu?

Moc głośników podawana jest przez producentów w watach i wpływa bezpośrednio na ich maksymalną głośność. Zbyt słabe modele nie wydobędą wszystkich niuansów dźwięku. Do salonu o przeciętnych rozmiarach, który znajduje się w bloku lub domu jednorodzinnym, eksperci polecają modele o mocy od 100 watów do około 200 watów.
Jeżeli zastanawiamy się, jaka moc głośników na imprezę, warto zastosować się do tych wskazówek i nie przesadzać zanadto z głośnością kolumn, nie chcemy bowiem przyprawić gości o ból głowy. Oczywiście w pomieszczeniach o większej kubaturze możemy zdecydować się na nieco mocniejszy sprzęt o mocy powyżej 200 W.
Znaczenie będzie miał tu również układ domu i ustawienie ścian, bowiem mogą one zwiększać pogłos i echo lub wytłumiać dźwięki. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku głośników do zestawów kina domowego, które muszą być odpowiednio ustawione i skonfigurowane, nieraz przez specjalistę montera.
Pamiętajmy też, że jeżeli nie korzystamy z głośników aktywnych, a więc takich, które mają własne źródło zasilania, moc musi być dopasowana do możliwości dostarczającego im mocy amplitunera.

Najczęściej wybierane typy głośników do salonu oraz ich optymalne przeznaczenie

Komputerowe głośniki stereo lub kompaktowe głośniki półkowe

Moc głośników tego typu wynosi od kilkudziesięciu do nieco ponad 100 W. Są to najmniejsze urządzenia na rynku, bardzo często wybierane do niewielkich salonów, gdzie pełnią rolę uniwersalnych głośników odtwarzających muzykę lub pozwalających obejrzeć film czy teledysk na laptopie.
Urządzenia mierzą kilkadziesiąt centymetrów wysokości, a cena solidnych modeli zaczyna się już od około 150 złotych. W rodzinie tego sprzętu dominują urządzenia bezprzewodowe z komunikacją Bluetooth, pozwalające z łatwością połączyć się z komputerem, smartfonem, a nawet nowoczesnym gramofonem lub wieżą stereo.
W ofercie sklepów znajdziemy też modele dla bardziej wymagających użytkowników, których cena może przekraczać nawet tysiąc złotych, zachowują one jednak wciąż kompaktowe rozmiary, oferując równocześnie dźwięk wysokiej jakości. Z drugiej strony bardzo często wymagają dodatkowego amplitunera, nie są bowiem urządzeniami aktywnymi. Nie można też zapomnieć, że wiele modeli stworzonych z myślą o komputerach ma dodatkowo subwoofer, a więc trzeci głośnik odpowiadający za odtwarzanie niskich tonów.

Klasyczne kolumny stereo

Są to znacznie większe głośniki, które ustawiamy bezpośrednio na podłodze. Sprzęt ten jest preferowany przede wszystkim przez miłośników muzyki, lubiących słuchać jej w salonie. Sprawdzają się też podczas imprez i spotkań ze znajomymi. Najtańsze modele to koszt kilkuset złotych, za sprzęt wysokiej jakości musimy zapłacić jednak wielokrotnie więcej. Część kolumn osiąga przy tym naprawdę imponujące rozmiary i ma wbudowanych kilka różnych głośników, odpowiadających za wysokie, średnie oraz niskie tony.
Solidne kolumny stereo mogą być też interesującym elementem dekoracyjnym w salonie, który podkreśli jego wystrój. Możemy bowiem kupić zarówno nowoczesne i smukłe modele, jak i ciężkie modele w obudowach z prawdziwego drewna. Kolumny nie sprawdzają się specjalnie w niewielkich salonach. Pamiętajmy też, że jest to w zdecydowanej większość sprzęt wymagający podłączenia do amplitunera. Kolumny stereo niegdyś bardzo często były podłączane również do telewizora, obecnie zostały jednak zastąpione w dużej części przez soundbary.

Soundbary

Soundbary są najnowszy typ głośników na liście, który spopularyzował się w ostatnich latach. Urządzenia są wąskimi listwami ustawionymi lub podwieszanymi pod telewizorem. W ich wnętrzu producenci instalują od dwóch do nawet kilkunastu głośniczków o różnej mocy, które często wspierane są przez oddzielne subwoofery.
Soundbar do komputera czy telewizora ceniony jest ze względu na kompaktową budowę, a także możliwość symulacji dźwięku przestrzennego oraz wysokiej jakości dźwięk. Sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych salonach. Użytkownik może bez problemu połączyć je z dowolnymi urządzeniami (kablowo lub bezprzewodowo), począwszy od komputera, a skończywszy na smartfonie. Są dzięki temu idealnym nagłośnieniem, także na przyjęciach i imprezach. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach złotych.

Głośniki do zestawów kina domowego

Najdroższy sposób wykonania nagłośnienia w salonie. Jak sama nazwa wskazuje, zestaw kina domowego stworzony jest przede wszystkim do współpracy z telewizorem lub projektorem. W jego skład wchodzą kolumny stereo, a także tzw. satelity, a więc głośniki ustawiane na podłodze lub montowane pod sufitem wokół miejsca, w którym oglądamy filmy lub bawimy się z grami (najczęściej jest to sofa).
Najprostsze komplety tego typu kupimy za ponad 1000 złotych, najlepsze efekty uzyskujemy jednak ze sprzętem za kilka tysięcy złotych. Jest więc to bardzo poważna inwestycja, która często wymaga przemeblowania pokoju. Zestaw kina domowego może pełnić też rolę centrum multimedialnego, do którego podłączymy odtwarzacze muzyki, komputer lub smartfon.
Zdjęcie: Envato Elemetns