Data publikacji:

Głośniki podłogowe czy głośniki podsatawkowe? Które z nich wybrać?

Na to, czy lepiej będzie wybrać głośniki podstawkowe, czy podłogowe, wpływ może mieć sporo czynników, a wśród nich przykładowo budżet, planowane umiejscowienie sprzętu, oczekiwania względem basów czy rozmiar pomieszczenia, w którym głośniki mają zostać umieszczone. Dzisiaj wytłumaczymy, jakie są różnice, wady i zalety poszczególnych rodzajów kolumn, a także zaproponujemy kilka popularnych produktów, których zakup warto rozważyć. Dowiedz się, co wybrać – głośniki podłogowe czy głośniki podstawkowe.
głośniki podłogowe czy głośniki podstawkowe

Umiejscowienie sprzętu i budżet – głośniki podłogowe czy głośniki podstawkowe?

Jakie rodzaje kolumn wybrać? Rozglądając się za kolumnami, określ wcześniej budżet. Często jeżeli ten jest niewielki, właściwie nie pozostawia większego wyboru i już na starcie decyduje o tym, że trzeba będzie postawić na tańsze kolumny podstawkowe. Jeżeli jednak ten jest nieco większy, można rozważyć zakup kolumn podstawkowych ze średniej lub nawet wyższej półki cenowej albo głośniki podłogowe.
W teorii kolumny podłogowe stać mają na podłodze, chociaż wbrew obiegowej opinii wcale nie stanowi to reguły. Z kolei kolumny podstawkowe często stają się elementem wymyślnych aranżacji wnętrzarskich – mogą znaleźć się na szafkach RTV, na regałach, we wnękach i na stolikach. Najlepiej jednak usytuować je na dedykowanych standach.
Kolumny podstawkowe dobrze współpracują z zestawami kina domowego. Wybierając głośniki, warto zdecydować, czy interesuje nas obudowa otwarta (nie może stać blisko ściany), czy też zamknięta, oraz zwrócić uwagę również na estetykę produktów – w końcu ona również jest ważna.

Rozmiar pomieszczenia i rodzaj słuchanej muzyki

Kolumny podstawkowe dobrze sprawdzają się do mniejszych pomieszczeń, a także gatunków muzycznych takich jak jazz. Tam, gdzie istotne są basy, a także bardzo duża głębokość dźwięku, lepiej będzie postawić na kolumny podłogowe. Jeżeli masz możliwość, najlepiej przed zakupem głośników sprawdzić, jak brzmi z nimi dany rodzaj muzyki – czasami można zrobić to przez internet, na zasadzie analizy porównawczej.
Dużo jednak zależy od sprzętu do nagrywania, a także głośników, z których dokonujemy odsłuchu. Do większych pomieszczeń zdecydowanie częściej wybierane są kolumny głośnikowe podłogowe. W miejscach o dużym metrażu lub nieregularnym kształcie kolumna podstawkowa może okazać się niewystarczająca.

Wady i zalety kolumn podłogowych oraz podstawkowych

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować swoją indywidualną sytuację i pamiętać o tym, że każde pomieszczenie i słuchacz są inni. Nie ma zatem uniwersalnych głośników, które będą dobre dla każdego. Wśród cech charakterystycznych kolumn podłogowych można wymienić to, że:
  • w większości przypadków mają lepsze basy niż kolumny podstawkowe;
  • nie wymagają dodatkowej infrastruktury montażowej ani mebli, na których można je postawić;
  • są znacznie droższe i mają większe zapotrzebowanie na energię;
  • dobrze sprawdzają się nawet w dużych pomieszczeniach – w celu idealnego dopasowania najlepiej sugerować się zaleceniami producenta.
  • Z kolei kolumny podstawkowe wyróżniają się następującymi cechami: są tańsze, wymagają mniejszych nakładów energii do zasilania, są znacznie mniej masywne i nie obciążają wizualnie pomieszczenia. Zwykle umieszczamy je na wysokości głowy użytkownika – na szafce, meblu, podstawce czy standzie.
    Mniejsze modele idealnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, w których duże głośniki podłogowe mogłyby powodować zakłócenia w odbiorze dźwięku. Wciąż nie wiesz, który rodzaj kolumn wybrać? Zapoznaj się z naszym rankingiem, który pozwoli Ci porównać parametry różnych produktów z odmiennych półek cenowych!

    Kolumny podstawkowe – ranking

    ELAC Uni-Fi Reference B6

    Nasz ranking kolumn podstawkowych otwierają ELAC Uni-Fi Reference B6, czyli kolumny podstawkowe z dobrym basem. Są dostępne w białej i czarnej wersji kolorystycznej, połączonej z drewnianymi bokami. Ich cena nie jest nadmiernie wygórowana, a jakość bije na głowę dużo droższe propozycje.
    Mają trzydrożny system, obudowę Bass-reflex, średniotonowe (100 mm) i niskokotonowe aluminiowe przetworniki (160 mm) oraz przetwornik wysokotonowy soft dome 25 mm. Potrzebny jest do nich wzmacniacz o mocy 40–140 W. Ich pasmo przenoszenia to 41Hz–35 000Hz, natomiast częstotliwość podziału to 260/1800 Hz.

    Indiana Line DJ 308

    Indiana Line DJ 308 to dobre kolumny podstawkowe, wykonane w zadowalający sposób, które wyglądem nieco przypominają modele retro. Nie są drogie i mają świetne opinie. Posiadają trzydrożny system, obudowę Bass-reflex oraz doskonały design. Nie uświadczymy z nimi szumów, a co więcej, mogą zostać umiejscowione nawet przy ścianie – to wręcz doskonały wybór do mniejszych i średnich pomieszczeń.
    Rekomendowana moc wzmacniacza do tego modelu to 30–140 W. Pasmo przenoszenia głośników wynosi 40–22 000 Hz, a częstotliwość podziału to 500/3500 Hz. Całość dopełniają przetworniki 26 mm, 135 mm i 230 mm.

    Polecane kolumny podłogowe

    Bowers & Wilkins 702 S3

    Bowers & Wilkins 702 S3 to naprawdę dobre kolumny podłogowe, które są jednak zdecydowanie droższe niż większość kolumn podstawkowych dostępnych na rynku. Mamy tutaj obudowę wentylowaną od spodu oraz membrany o profilu Aerofoil. Produkt jest wyjątkowo estetyczny, elegancki i świetnie wpasuje się w nowoczesne wnętrza. To gwarancja wręcz studyjnego dźwięku we własnym domu, która przez producenta została wyposażona w specjalne zabezpieczenia chroniące przed rezonansem.
    To trójdrożne kolumny wolnostojące, które powinny znaleźć swoje miejsce w średnich i dużych pomieszczeniach, również tych z dużą ilością otwartej przestrzeni. Rekomendowana moc wzmacniacza to w ich przypadku 30–300 W. Mamy tutaj przetworniki niskotonowe 3 × 165 mm z profilem erofoil, średniotonowy 150 mm ze specjalną membraną Continuum FST oraz przetwornik wysokotonowy 25 mm – Carbon Dome. Pasmo przenoszenia w kolumnach wynosi od 46 Hz do 28 kHz, a skuteczność to 90 dB.

    Yamaha NS-2000A

    Do tego modelu marki Yamaha należy dobrać wzmacniacz 60–200 W. Mamy tutaj system trzydrożny oraz obudowę Bass-reflex. Podobnie jak poprzedni produkt są wysoce estetyczne, a we wnętrzu prezentują się niezwykle elegancko i minimalistycznie. Zastosowano w nich technologię True Sound, która ma zbliżać odtwarzany dźwięk do tego, który usłyszelibyśmy oryginalnie, podczas występu ulubionego artysty.
    Zastosowano tu też podwójną ochronę przed rezonansem, wykorzystując dwie specjalnie zaprojektowane do tego celu tuby o oryginalnym kształcie. Wbudowany tutaj został kondensator McaP SUPREME Classic, który jest dobrze znany każdemu, kto interesuje się dobrym nagłośnieniem. Pasmo przenoszenia produktu wynosi od 34 Hz do 65 kHz, skuteczność to 88 dB, a impedancja wynosi 6 omów. Przetwornik niskotonowy ma 2 × 16 cm; przetwornik średniotonowy – 8 cm, natomiast przetwornik wysokotonowy dokładnie 3 cm.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!