Data modyfikacji:

Gry dla 1 osoby. Najlepsze planszówki dla jednego gracza

Gry planszowe w dużej mierze tworzone są z myślą o wspólnej zabawie w gronie rodzinnym lub ze znajomymi. Niestety nie każdy ma czas, żeby umawiać się z innymi osobami na planszówki bądź karcianki. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – co jakiś czas do sprzedaży trafiają produkcje, w które można grać samemu, zgodnie z regułami ustalonymi przez twórców. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym grom planszowym i karcianym dla jednej osoby.
gry dla 1 osoby

Gry planszowe dla jednej osoby

Jakie będą najlepsze gry planszowe dla 1 osoby? Zobacz nasz propozycje planszówek, w które zagrasz samodzielnie.

 1. Scythe
 2. Terraformacja Marsa
 3. Zombicide 2. Edycja
 4. Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie
 5. Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)
 6. This War of Mine: The Board Game

Scythe

Główną inspiracją do stworzenia tej gry planszowej były obrazy ilustratora Jakuba Różalskiego z serii „1920+”, w których autor przedstawiał alternatywną wizję I wojny światowej. W Scythe rozwinięto pomysły polskiego artysty, umożliwiając graczom wzięcie udziału w wielkim konflikcie pomiędzy kilkoma europejskimi frakcjami. Przy grze może maksymalnie bawić się aż pięciu graczy, lecz rozgrywka została zaplanowana także w taki sposób, że z powodzeniem zagracie też w samotności.

Terraformacja Marsa

W ostatnich latach temat podróży w kosmos coraz częściej przewija się w mediach. Jeżeli interesują was loty międzygwiezdne i chcielibyście zobaczyć, jak wyglądałaby kolonizacja obcych planet, to koniecznie zagrajcie w Terraformację Marsa, którą w Polsce dystrybuuje wydawnictwo Rebel. Produkcja polega na tym, że gracz wciela się w właściciela jednej z megakorporacji i jego zadaniem jest zdobycie jak największych wpływów na Czerwonej Planecie, jednocześnie przyczyniając się do jej terraformacji. Idealna gra dla 1 osoby.

Zombicide 2. Edycja

Trzon rozgrywki w Zombicide skupia się na rywalizacji z przeciwnikami niekontrolowanymi przez innych graczy, dlatego też jest to świetna propozycja gry planszowej dla jednej osoby. Zabawa traktuje o walce grupki ocalałych z agresywnymi żywymi trupami. Podczas gry trzeba wypełniać, przygotowane przez twórców cele misji, zbierać nowe wyposażenie oraz pomagać postaciom niezależnym, niezdolnym do samodzielnej obrony.

Zobacz także nasze propozycje gier dla dwojga

Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Powieści J.R.R. Tolkiena to niesamowicie wdzięczny temat dla producentów gier planszowych, czego najlepszym przykładem jest opisywana produkcja. W Podróżach przez Śródziemie gracze mogą poznać kilkanaście nowych historii osadzonych w uniwersum Władcy Pierścieni. Jest to też prawdziwa gratka dla osób, które cenią sobie wysokiej jakości wykonanie – zarówno wygląd planszy, jak i figurek to klasa sama w sobie!

Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)

Nie tylko J.R.R. Tolkien jest inspiracją dla innych twórców – to samo dotyczy Samotnika z Providence, czyli mistrza grozy H.P. Lovecrafta. Posiadłość Szaleństwa odnosi się bezpośrednio do Mitologii Cthulhu, w której Wieczni Przedwieczni doprowadzali ludzi do szaleństwa. Gra została utrzymana w klimatach horroru, a jej motywem przewodnim jest tajemnica, którą należy rozwikłać poprzez liczne zagadki logiczne.

This War of Mine: The Board Game

W 2014 roku polskie studio 11 bit wypuściło do sprzedaży fenomenalną grę strategiczną This War of Mine, która stała się podstawą do stworzenia planszówki o tym samym tytule. Podobnie jak w oryginale, tutaj także przejmujemy kontrolę nad zwykłymi cywilami, próbującymi za wszelką cenę przetrwać w kraju pogrążonym przez wojnę. Plusem wersji planszowej jest też mnogość scenariuszy, dzięki czemu zabawę można powtarzać wielokrotnie, za każdym razem przeżywając inną historię.

Gry karciane dla jednej osoby

Pora na nasze propozcje gier karcianych dla 1 osoby. Co warto kupić?

 1. Osadnicy: Narodziny Imperium
 2. Horror w Arkham
 3. Nowy Wspaniały Świat
 4. Escape Room: Ucieczka z Alcatraz
 5. Logic Cards

Osadnicy: Narodziny Imperium

Wśród gier dla 1 osoby nie mogła zabraknąć tej pozycji. W grze Osadnicy: Narodziny Imperium gracz wpada w sam środek wielkiego konfliktu pomiędzy czterema starożytnymi potęgami – Barbarzyńcami, Rzymianami, Japończykami i Egipcjanami. Na początku zabawy trzeba wybrać jedną z frakcji, a następni grać w taki sposób, żeby zdobyć jak najwięcej wpływów i przejąć największe połacie terenu.

Horror w Arkham

Kolejna gra w tym zestawieniu bazująca na literaturze H.P. Lovecrafta. Tutaj mamy jednak do czynienia z rozbudowaną karcianką, w której gracze przejmują kontrolę nad członkami nieustraszonych badaczy, próbujących rozwikłać mroczne tajemnice wyspy Arkham. Oczywiście gra umożliwia zabawę w pojedynkę, dzięki czemu jest to idealna pozycja dla każdego fana Mitologii Cthulhu.

Nowy Wspaniały Świat

Portale crowdfundingowe to prawdziwy raj dla twórców gier bez prądu – to właśnie dzięki serwisowi Kickstarter powstała karcianka Nowy Wspaniały Świat. Jest to ciekawa produkcja, która powinna przypaść do gustu osobom lubującym się w grach ekonomicznych, gdzie istotne jest zarządzanie surowcami, wznoszenie nowych budowli, przeprowadzanie badań i rozwój technologii.

Escape Room: Ucieczka z Alcatraz

Co prawda, w tej grze nie znajdziecie Clinta Eastwooda, ale rozgrywka jest równie emocjonująca, co film „Ucieczka z Alcatraz” z 1979 roku. Produkcja została stworzona z myślą o maksymalnie sześciu graczach, aczkolwiek można w nią grać także samemu. Rozgrywka sprowadza się do rozwiązywania zagadek, dzięki którym będzie można odzyskać wolność.

Logic Cards

Jeżeli w grach karcianych dla jednego gracza szukacie większego wyzwania, to obowiązkowo musicie kupić Logic Cards. Twórcy tej produkcji przygotowali dla was szereg zadań matematycznych i logicznych, których rozwiązanie wymaga solidnego główkowania.
Autor: Łukasz Morawski