Data modyfikacji:

Pojedynek flagowców. Huawei Mate 50 Pro vs iPhone 14 Pro

Szukając nowego telefonu, można znaleźć wiele różnych modeli. W sklepach zazwyczaj opisywane są zalety, które telefon ma do zaoferowania. Nie zawsze jednak łatwo jest trafić na ten odpowiedni. Wiele osób skłania się ku kupowaniu coraz to nowszych flagowców. Do najnowszych należą Huawei Mate 50 Pro oraz iPhone 14 Pro. Który z nich wybrać?  
huawei mate 50 pro

Telefon flagowy – czy warto kupić?  

Jest spore grono ludzi, którzy jak tylko pokaże się najnowszy telefon od danej marki, chcą go przetestować. Dlaczego? Telefony flagowe to sprzęty, które zawsze będą oferować nam jak najlepsze i najnowsze parametry. Bez dwóch zdań do takich modeli należą Huawei Mate 50 Pro oraz iPhone 14 Pro. Te dwie topowe firmy co jakiś czas wypuszczają ulepszone smartfony. Flagowce powinny charakteryzować się największą wydajnością procesora, sporą ilością miejsca na dane, czy zaawansowanymi funkcjami aparatu.
Druga strona medalu jest taka, że nie zawsze najnowszy smartfon odbiega specyfikacją od swojego poprzednika. Pewne parametry rzeczywiście mogą zostać ulepszone, natomiast z pewnością nie wszystkie i nie w dużym stopniu. iPhone 14 Pro czy iPhone 13 Pro nie prezentują aż tyle różnic.

Huawei Mate 50 Pro vs. iPhone 14 Pro – bateria i wydajność? 

To dwa różniące się  od siebie wyglądem mocne smartfony. Który wybrać: Huawei Mate 50 Pro czy iPhone 14 Pro? Omówmy kilka parametrów, które być może rozwieją wasze wątpliwości.
Żywotności baterii to niezwykle ważny parametr, ponieważ wszyscy używamy naszych telefonów przez cały dzień i potrzebujemy, aby działały przynajmniej do wieczora. Jeśli tak się nie stanie, będziemy zmuszeni szukać ładowarek bezprzewodowych, powerbanków, możemy nie wytrzymać przez cały dzień bez źródła energii. To cecha, która bardzo frustruje wszystkich użytkowników smartfonów. Warto także zwrócić uwagę na to, ile czasu zajmuje ponowne naładowanie baterii po całkowitym jej wyczerpaniu podczas pracowitego dnia pracy lub na wakacjach. 
W przypadku iPhone 14 Pro jest zamontowana bateria o pojemności 3200 mAh, jednak mimo półgodzinnego ładowania jej poziom nie równa się nawet pięćdziesięciu procentom. W porównaniu do Huaweia Mate 50 Pro wyposażonego w 4700 mAh wypada on bardzo źle. Smartfon chińskiego producenta po zaledwie kilkuminutowym ładowaniu może służyć nam przez parę godzin. Dwadzieścia minut to około sześćdziesiąt procent naładowania telefonu.  
Ładowanie, oraz czas pracy to jeden z najważniejszych aspektów specyfikacji każdego smartfona, większość użytkowników obiera je za priorytet.

Huawei Mate 50 Pro vs. iPhone 14 Pro – aparat

Pierwszą kwestią, jaka wzbudza ogromne zainteresowanie, jest kamera. Aparat jest ważny, ponieważ rejestruje wszystkie nasze wspomnienia i zachowuje zdjęcia. Dlatego istotne jest, aby mieć całkiem dobry obiektyw. Lepszej fotografii pomaga również, obecność obiektywu szerokokątnego, czy makro, dzięki czemu można robić zdjęcia bez konieczności zbytniego poruszania się lub zbytniego zbliżania się do obiektu.
W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca uwagę na parametry kamery. U producenta Apple znajdziemy aparat główny o całkowitej rozdzielczości 48 Mpix. Dodatkowo zoom optyczny, obiektyw ultraszerokokątny, czy  kamerę 4K. W Huawei Mate 50 Pro aparat ma wartość 50 Mpix, również wyposażony jest w oczko ultraszerokokątne oraz teleobiektyw i wideo w rozdzielczości 4K. Przedni obiektyw do selfie w chińskim flagowcu to 13 Mpix, w iPhonie 12 Mpix. 
Jak widać, różnice są niewielkie, w użytkowaniu z pewnością niezauważalne.  
iphone 14 pro premiera

Huawei Mate 50 Pro vs. iPhone 14 Pro – podstawowe parametry

Jeśli telefon służy nam do pracy i chcemy przechowywać w nim sporo informacji, zwróćmy również uwagę na pamięć RAM oraz ilość miejsca na dane. Dodatkowo przydatny będzie wydajny i duży wyświetlacz.
Telefon amerykańskiego producenta posiada wyświetlacz OLED z rozdzielczością 1179 pix x 2556 pix oraz odświeżalnością 120 Hz. Huawei Mate 50 Pro również posiada ekran OLED i odświeżalność 120 Hz.
Pamięć wbudowana zarówno w jednym, jak i w drugim modelu daje kilka opcji do wyboru: 128 GB, 256 GB, 512 GB, oraz wyłącznie w iPhonie 14 Pro 1000 GB. iPhone wyposażony został w pamięć RAM na poziomie 6 GB, dla porównania we flagowcu od Huawei możemy wybierać między 8 GB lub 12 GB.  

Huawei Mate 50 Pro vs. iPhone 14 Pro – wygląd

Biorąc pod uwagę wygląd, można napotkać pomiędzy tymi dwoma smartfonami kilka różnic. Początkowo skupiając się na Huawei Mate 50 Pro pierwsze, co zwraca uwagę to sporej wielkości wyspa z aparatami umiejscowiona na tylnej obudowie smartfona. Obiektywy ułożone są w charakterystyczne dwa duże kółka.
Imponujące jest to, że ekran smartfona zajmuje ponad 90 procent całego przodu, ramki są bardzo wąskie. To plus, który z pewnością wpływa na jakość użytkowania. Na pierwszy rzut oka smartfon prezentuje się smukło i minimalistycznie.
Sprzęt od Apple nie odbiega zbytnio od swoich poprzedników. Czymś, na co warto zwrócić uwagę, jest wyeliminowanie wycięcia na górze przedniego ekranu. Zamiast niego zastosowano delikatne otwory. Tył ekranu pozostaje praktycznie bez zmian. To, na co zwrócili uwagę analitycy, to większa wypukłość głównego obiektywu.

Telefon flagowy – na co zwrócić uwagę? 

Ciężko wybrać pomiędzy tymi dwoma modelami. Najlepiej samemu poczytać o ich parametrach, znaleźć te, które najbardziej nas interesują, i które odpowiadają naszym potrzebom. Na co warto zwrócić uwagę? Na baterię oraz czas jej pracy, na wbudowaną pamięć, aparat i wiele innych parametrów, które sprawią, że korzystanie z nowego smartfona będzie przyjemne i płynne.
Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli zastanawiamy się nad zmianą flagowca, a posiadamy jego poprzednika, warto sprawdzić, czy różnice między nimi są znaczne. Nieistotne ulepszenia nie wpłyną na użytkowanie smartfona. W takiej sytuacji można poczekać na kolejny smartfon, który z pewnością będzie miał więcej nowych parametrów i rozwiązań.   
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!