Data modyfikacji:

Jaką hulajnogę dla nastolatków wybrać?

Hulajnogi mają obecnie swój wielki renesans. Kiedy wydawało się, że powoli odchodzą do lamusa, nagle na rynku sprzętów pojawił się wysyp hulajnóg. Co więcej, wybór jest ogromny, bo do tradycyjnych pojazdów dołączyły te napędzane akumulatorkiem. Jeśli stoisz przed zakupem hulajnogi dla nastolatka, w tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, co warto wybrać.

hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla nastolatków niejedno ma imię – porównaj różne modele

Wystarczy wejść do jednego z większych sklepów sportowych, aby zobaczyć, jak duży jest wybór hulajnóg. Wśród nich mnóstwo jest modeli dla najmłodszych – utrzymanych w żywych, mocnych kolorach z ciekawymi dodatkami. Nie brakuje też propozycji sprzętu dla nastolatków, który jest już bardziej zaawansowany pod względem technicznym. Są to na pewno hulajnogi większe, mocniejsze i szybsze.

Hulajnoga rekreacyjna do szlifowania formy i zabawy

To chyba najprostsze modele hulajnóg dla najmniej wymagających. Ma służyć do swobodnej jazdy po mieście czy parkowych uliczkach i na pewno nie sprawdzi się przy wyczynowej, szybkiej jeździe. Jest na pewno lżejsza i ma delikatniejszą konstrukcję od bardziej zaawansowanych hulajnóg, dlatego należy sprawdzić materiał, z którego jest wykonana. Dobrze, aby było można ją złożyć i wyregulować kierownicę, bo wtedy bez problemu będzie można ją przewieźć z miejsca na miejsce. Taka hulajnoga dla nastolatka to idealny pomysł na prezent dla początkujących. Jeśli więc twoje dziecko nie miało nigdy styczności z takim pojazdem, hulajnoga wyczynowa sprawdzi się na początek jak najbardziej.

Dla pragnących większej adrenaliny hulajnoga wyczynowa/freestylowa

Starszemu nastolatkowi, który już od jakiegoś czasu jeździ na hulajnodze, można kupić bardziej zaawansowany sprzęt. Ma wzmocnioną konstrukcję, dlatego nie uszkodzi się podczas wykonywania trików w skateparku na rampie i przy bardziej dynamicznej jeździe. Jeśli będziesz kupować taki sprzęt dla nastolatka, zwróć baczną uwagę na spawy, łączenia i podest. Wszystko musi być wykonane z drobiazgową precyzją, wedle najwyższych standardów jakości. Hulajnoga wyczynowa dla nastolatków powinna mieć metalowy rdzeń koła, ponieważ charakteryzuje się o wiele większą trwałością. Tego typu hulajnogę można konfigurować na różne sposoby, dlatego można ją idealnie dopasować do właściciela.

Hulajnoga transportowa/turystyczna - do pokonywania większych odległości

Jeśli twoje dziecko zakomunikuje ci, że chce na hulajnodze wybierać się w dalsze dystanse, kup mu odpowiedni model pojazdu. Taka hulajnoga dla nastolatków jest znacznie większa i ma większe kółka (średnica powyżej 120 mm). Posiada wygodny, szeroki podest i pozwala osiągnąć większa prędkość przy mniejszym wysiłku. Taka hulajnoga jest idealnym środkiem transportu do szkoły, na kurs czy treningi. Nastolatek ma nie tylko frajdę z jazdy, ale też oszczędza pieniądze na dojazdy.

Hulajnoga elektryczna – do szybszej jazdy

Ostatnio coraz większe uznanie zdobywa sobie hulajnoga elektryczna z wbudowanym silnikiem o różnej mocy. Jazda na takim sprzęcie jest na pewno bardzo atrakcyjna i nie wymaga minimalnego wysiłku. Można rozpędzić się na niej od około 20 do 30 kilometrów na godzinę, natomiast czas jazdy wynosi około 60-80 minut, w zależności od modelu.

Czy hulajnogi elektryczne dla nastolatków będą dobrym pomysłem zakupowym? Niektórym rodzicom może się wydawać, że lepiej kupić zwykłą hulajnogę, ale nie każdy nastolatek na to przystanie. Na pewno aktywność fizyczna jest mniejsza podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej, ale to wciąż ekologiczny i atrakcyjny pojazd. Za jego pomocą szybko można dojechać w określone miejsce i zawsze istnieje możliwość wyłączenia silniczka. Nie musisz martwić się o dowiezienie dziecka do szkoły, spóźnienia wywołane korkami i brak miejsc parkingowych.

Hulajnoga elektryczna dla nastolatka świetnie zastąpi również rower. Przemieszczanie się w upalne dni z plecakiem na plecach jest bardzo niepraktyczne i męczące. Na hulajnodze minimalizuje się stopień zapocenia ciała, co jest istotne szczególnie w przypadku dojazdów do szkoły czy na różne pozaszkolne zajęcia. Hulajnogę można łatwo przenieść z miejsca na miejsce i schować do bagażnika samochodu. W domu również nie będzie przeszkadzać, schowana za szafę czy w inne niewidoczne miejsce.

Jest również możliwość kupienia hulajnogi z trzema kółkami, która jest jeszcze bardziej wygodna i bezpieczna. Najczęściej kupowane są dla maluchów, ale w sklepach dostępne są również modele dla starszych i dla dorosłych. Tak samo duży komfort jazdy oferuje producent hulajnóg z siedziskiem. Jazda na takiej hulajnodze przypomina rekreację na rowerze lub skuterze, ale jest ekologiczna i praktyczniejsza.

Za wyborem takiego, a nie innego środka transportu przemawia też prostota użytkowania. Wystarczy podłączyć na niedługi czas pojazd do prądu, aby cieszyć się długą i komfortową jazdą.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli chcesz kupić swojemu dziecku dobrą i bezpieczną hulajnogę, dokładnie poczytaj jej specyfikację techniczną. Powinna mieć mocne kółka, które dobrze amortyzują, i najlepiej, aby były wykonane z kauczuku lub ewentualnie pompowane. Pamiętaj, że duże kółka pomogą rozwinąć dziecku większą prędkość mniejszym nakładem sił. Są szczególnie przydatne wtedy, gdy dziecko pokonuje większy dystans. Do rekreacyjnej jazdy sprawdzą się bez problemu mniejsze kółeczka.

Kolejna ważna kwestia dotyczy łożysk. Mają różne oznaczenia, które warto znać, aby kupić sprzęt dopasowany do wieku i potrzeb dziecka.

  • ABEC1 – ABEC3 – dotyczy hulajnóg dla najmłodszych
  • ABEC3 – ABEC 5 – to najprostsze hulajnogi rekreacyjne dla początkujących
  • ABEC5 – ABEC7 - takie oznaczenia znajdują się na hulajnogach rekreacyjnych średniej i wyższej klasy
  • ABEC9 – jeśli chcesz kupić szybką i bardzo precyzyjną hulajnogę, wybierz te z takim oznaczeniem.

Niezwykle istotny jest także podest. Hulajnoga dla nastolatków nie musi mieć bardzo szerokiego i długiego podestu, tak jak w przypadku starszych osób. Ważne, aby był wytrzymały, przyczepny i miał założoną nieścieralną warstwą materiału w miejscu, w którym się stoi.

Hulajnoga wyczynowa dla nastolatków również nie musi mieć wielkiego podestu, ponieważ utrudni wykonywanie trików. Im mniejszy podest, tym lżejsza hulajnoga, dlatego watro rozważyć to podczas zakupu.

Inne ważne kwestie, o których musisz pamiętać, to stopień regulacji kierownicy oraz obecność ważnego hamulca dźwigniowego na kierownicy. Warto też zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Im większa moc hulajnogi, tym więcej kilometrów można na niej przejechać. Niestety, wraz z pojemnością akumulatora rośnie również jej waga. Musisz więc wypośrodkować te dwa elementy i wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań.

Autor: Anna Nowakowska