Data publikacji:

Huśtawka do domu: jaką wybrać, gdzie zamontować?

Huśtawka do domu to modny i praktyczny dodatek. Nie dość, że ciekawie wygląda, to może jeszcze pełnić funkcję dodatkowego siedziska. Gdy zajdzie potrzeba, zawiesisz huśtawkę w salonie i w ten sposób zmieścisz wokół stołu wszystkich twoich gości. Zobacz, jaką huśtawkę wybrać do domu.

huśtawka do domu

Jaka huśtawka do domu?

Na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje huśtawek do domu: hustawkę do powieszenie w domu i huśtawkę stojącą do domu. Zobacz, czym się charakteryzują oba typy.

Huśtawka do powieszenia w domu

To pierwszy typ huśtawki do domu, w którym można wyróżnić trzy podtypy. Do jakich wnętrz pasuje huśtawka do powiedzenia w domu?

Kosz wiszący

Drewniane huśtawki do domu tego typu wykonuje się z efektownie splątanego, toczonego drewna lub bambusa. Kosze mają nieco egzotyczny charakter, ale dobrze pasują do najróżniejszych aranżacji. Punktem obowiązkowym, jeśli chcesz zaopatrzyć się w huśtawkę w formie wiszącego kosza, są dodatkowe poduszki i pledy, które zapewnią poczucie wygody. Szczególnie modnym połączeniem jest zestawienie wiszącego kosza oraz narzuty lub koca ze sztucznego futra. W takim wydaniu stylizacja nabiera nieco klimatu boho.

Krzesło brazylijskie

Ten typ huśtawki do domu na salony przywędrował z ogrodów i tarasów. Wygodne wiszące siedziska stosuje się w wystroju zewnętrznych salonów, ale równie dobrze sprawdzają się w domach. W tym przypadku warto postawić na krzesło brazylijskie utrzymane w stonowanej kolorystyce, np. białej czy kremowej. Dzięki temu łatwiej wpleciesz dodatek do stylizacji wnętrza, co mogłoby być znacznie trudniejsze w przypadku wzorzystych hamaków.

Fotel bocianie gniazdo

Huśtawka do powieszenia w domu tego typu będzie nie tylko wygodnym siedziskiem, ale też efektownie urozmaici stylizację, dodając jej nieco egzotycznego charakteru. Fotel typu bocianie gniazdo to pleciona konstrukcja na planie koła. Sznurki, chwosty i zwisające frędzle pięknie się układają, zwłaszcza gdy ktoś z domowników będzie się bujał na huśtawce. W najmodniejszym wydaniu fotele bocianie gniazdo mają kolor kremowy, biały czy szary.<

Przeczytaj także: Jaki fotel bujany kupić?

Huśtawka do domu stojąca

Huśtawki do domu stojące to uniwersalny element wystroju, który dobrze sprawdza się nie tylko we wnętrzach, ale też na balkonach czy tarasach. Kosz-huśtawka osadzony na solidnej podstawie najczęściej ma nowoczesne wzornictwo i nieskomplikowaną formę, dlatego łatwo wpleść go do najróżniejszych stylizacji.

Dużą zaletą huśtawek do domu tego typu jest to, że można je w miarę swobodnie przenosić. Są co prawda dość ciężkie, ale nie montuje się ich na stałe, więc możesz zmieniać położenie huśtawki w zależności od swoich aktualnych potrzeb.

Gdzie i jak zamontować huśtawkę do domu?

  • Salon to idealne miejsce na montaż huśtawki. Warto uwzględnić ją w pobliżu strefy wypoczynkowej – w takim przypadku zapewnisz sobie dodatkową opcję wypoczynku w pokoju dziennym lub dodatkowe miejsce dla gości.
  • Przy kominku – leniwe bujanie się przy blasku ognia w kominku to idealna recepta na jesienny lub zimowy wieczór. Pamiętaj, aby zachować pewną odległość od kominka, bo może zrobić ci się naprawdę gorąco, a sama huśtawka może z czasem utrudniać obsługę paleniska.
  • Przy witrynie lub wykuszu – jeśli okna twojego mieszkania wychodzą na naprawdę interesujący widok, za pomocą huśtawki możesz sobie zaaranżować wygodny kącik do obserwowania np. lasu za szybą.

Jak zamontować huśtawkę? W tym celu warto wykorzystać elementy architektury wnętrza, np. belki stropowe, o które można opleść sznur czy łańcuch huśtawki. W przeciwnym razie czeka cię przytwierdzenie do sufitu specjalnego mocowania do huśtawek, w których skład wchodzi m.in. karabińczyk, dzięki któremu huśtawka nie ześlizgnie się z mocowania, nawet podczas bujania. Dobierając system mocujący huśtawkę, zwróć uwagę na dopuszczalny ciężar, jakim może on być obciążony.

Przeczytaj także:

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny