Data modyfikacji:

Hydrolat do włosów. Jaki wybrać i jak stosować?

Choć jeszcze niedawno hydrolaty nie posiadały konkretnych zastosowań w kosmetyce, dziś są cenione za szerokie spektrum działania, które zależne jest od typu destylatu. Hydrolaty mogą być stosowane jako samodzielne produkty, jak i składniki mieszanin kosmetycznych. Sprawdzą się doskonale w pielęgnacji skóry twarzy. Od niedawna popularność zyskuje także hydrolat do włosów. Sprawdź, jaki wybrać oraz jak go stosować.

hydrolat do włosów

Co to hydrolat?

Hydrolat do włosów to kosmetyk, który często nazywany jest także wodą roślinną lub destylatem. Powstaje on z całości rośliny lub z różnych jej części, na przykład z liści, pąków kwiatów, a nawet gałęzi.

Wytwarzany jest jako produkt uboczny podczas pozyskiwania olejków eterycznych w procesie destylacji parą wodną. Aby otrzymać na przykład 1 litr hydrolatu z róży, należy zużyć około 1 kilograma płatków róży damasceńskiej oraz odpowiednią ilość wody.

Spotkać można wiele rodzajów hydrolatów: wyżej wymieniony hydrolat różany, ale także hydrolat miętowy, z czarnej porzeczki, z opuncji figowej, oczaru czy gorzkiej pomarańczy – a to nie wszystkie rodzaje wód roślinnych. Co ważne, każda z nich posiada wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne, które często połączone są z działaniem innych składników aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witamina C czy witamina B5.

Hydrolaty mają postać płynu o konsystencji wody. Destylaty z reguły posiadają pH podobne do pH zdrowej skóry człowieka (jednak należy sprawdzić to każdorazowo u producenta danego produktu, jeśli chcemy go stosować jako produkt tonizujący). Wyróżnia je delikatny zapach, który bardzo często przypomina nieco rozcieńczony aromat olejku eterycznego.

Hydrolaty stosowane są jako samodzielny produkt kosmetyczny – w takim wypadku służą na przykład do oczyszczania i tonizacji skóry. Wody roślinne często są także składnikami formuł kosmetycznych, a więc kremów, szamponów, maseczek, a nawet serum. W takim przypadku zwiększają spektrum działania produktu, w którym są zawarte. Są także sposobem na to, jak nawilżyć skórę głowy.

Jaki hydrolat do włosów wybrać?

Wody roślinne pełnią bardzo ważną, choć mało znaną rolę w pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Ich zadaniem może być przywrócenie właściwego pH skóry, które może zostać zaburzone przez stosowanie niepoprawnej pielęgnacji.

Hydrolaty mogą także nawilżyć skalp, wspomóc walkę z łupieżem, ograniczyć przetłuszczanie włosów czy złagodzić i ukoić drobne podrażnienia. Sprawdzą się także w pielęgnacji samych włosów jako produkt nawilżający, odżywiający, wzmacniający czy przyspieszający rozjaśnianie włosów (w tym celu możesz zastosować na przykład hydrolat cytrynowy).

By jednak wybrać idealny hydrolat do włosów, musisz określić swoje potrzeby oraz poznać kondycję swoich włosów, gdyż bardzo ważne jest, aby produkt odpowiedział precyzyjnie na twoje oczekiwania. Aby ułatwić ci wybór, stworzyliśmy listę części dostępnych hydrolatów, z opisem ich działania.

Hydrolat lawendowy

Jego właściwości z pewnością docenią osoby posiadające przetłuszczającą się skórę głowy, gdyż wspiera regulację pracy sebum, odświeża, koi. Wykazuje on także właściwości regenerujące i gojące. W połączeniu z dobrym szamponem do włosów przetłuszczających się zadba o zdrowy wygląd twoich kosmyków.

Hydrolat do włosów z rumianku

Jest bardzo delikatnym produktem. Z tego powodu jest idealny także dla skóry wrażliwej, która łatwo staje się podrażniona. Hydrolat z rumianku jest jedną z najbardziej wielofunkcyjnych wód roślinnych, gdyż łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia, nawilża, rozluźnia oraz działa przeciwzapalnie.

Hydrolat różany

Polecany jest w szczególności w pielęgnacji cery suchej oraz naczynkowej, gdyż działa nawilżająco, przeciwzapalnie oraz łagodząco. Ponadto posiada piękny, różany zapach.

Hydrolat z neroli (gorzkiej pomarańczy)

Wykazuje działanie odświeżające i orzeźwiające. Jest doskonałym produktem dla cery mieszanej oraz tłustej. Dzięki niemu skóra staje się promienna oraz gładka.

Hydrolat do włosów z mięty pieprzowej

Dedykowany jest każdemu typowi skóry. Poprawia on nawilżenie, ale także pozwala zredukować wydzielanie sebum, zmniejsza świąd.

Jak stosować hydrolat do włosów?

Hydrolat do włosów możesz stosować w różnej formie. Każda z nich dedykowana jest innej potrzebie, jednak w każdym przypadku efekt jest ten sam: poprawa kondycji włosów. W jaki sposób możesz więc stosować hydrolaty? Przedstawiamy kilka przykładów.

Wcierka

Ta metoda polega na wtarciu w skórę głowy niewielkiej ilości produktu. Wystarczy, że małą porcję hydrolatu nałożysz na skalp, a następnie przez około 4-5 minut będziesz wykonywać delikatny masaż skóry głowy, aby pobudzić krążenie i sprawić, aby hydrolat się wchłonął. Kosmetyk możesz stosować jako wcierkę na porost włosów.

Płukanka hydrolatem do włosów

W tym przypadku produkt stosujesz zarówno na skórę głowy, jak i na całej długości włosów. W proporcji 4:1 (np. 4 szklanki do 1 szklanki) wymieszaj swój ulubiony hydrolat z octem jabłkowym, tak sporządzoną „miksturą” opłucz skalp oraz włosy. Dzięki temu krótkiemu zabiegowi staną się one bardziej miękkie i delikatniejsze.

Mgiełka do włosów

Przy użyciu atomizera rozpyl delikatną mgiełkę z hydrolatu na całej długości włosów. Twoje włosy staną się błyszczące i odżywione. Woda roślinna nada im subtelny zapach.

„Zbustowana” maseczka

Ulubioną wodę roślinną połącz z najlepszą maską do włosów, a następnie nałóż na całej długości włosów. Pozostaw 4-6 minut na skórze, a potem spłucz. W ten sposób hydrolat może zwiększyć pozytywne działanie maski.

Baza do olejowania włosów

Jeśli jesteś miłośniczką olejowania włosów, na pewno wiesz, że jednym ze sposobów stosowania olejów na włosy jest aplikowanie ich na mokro. Do tego celu możesz właśnie użyć hydrolatu. W ten sposób zadziałasz podwójnie pielęgnująco.

Autorka: Katarzyna Pyrek