Data publikacji:

Instalacja odgromowa: jak wykonać?

Instalacja odgromowa pozwala na zminimalizowanie ryzyka uderzenia pioruna w dom. Uderzenie pioruna w dom mieszkalny może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Najczęściej w takiej sytuacji dochodzi do uszkodzenia urządzeń elektrycznych oaz pożaru domu. Czym jest instalacja odgromowa oraz jak w prawidłowy sposób ją wykonać? Montaż instalacji odgromowej wbrew pozorom nie jest tak łatwy. Szczegółowe informacje o tym, jakie są elementy instalacji odgromowej, znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.
instalacja odgromowa

Co to jest instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa to nic innego jak sieć połączonych przewodów wykonanych z metalu. Przewody te montowane są na zewnątrz budynku. Ich rolą jest uziemienie budynku, dzięki czemu przejmują energię z piorunów i wyładowań atmosferycznych, a następnie oprowadzają ją do ziemi. Uziomy, które znajdują się w glebie, rozkładają nagromadzoną energię elektryczną bez ryzyka uszkodzenia konstrukcji budynku, instalacji elektrycznych oraz osób przebywających wewnątrz budynku.      

Instalacja odgromowa – jak ocenić ryzyko?

Ocenę ryzyka zagrożenia piorunowego zawsze powinien wykonać specjalista, ponieważ proces ten jest niezwykle skomplikowany i wymagający. Przed zleceniem wykonania takiego wyznaczania ryzyka warto wiedzieć, jakie parametry są istotne w tym procesie.
Co jest ważne przy ocenie ryzyka zagrożenia piorunowego?
  • Położenie budynku – domy znajdujące się na wzniesieniu są bardziej narażone na uderzenie pioruna.      
  • Otoczenie – zagrożenie piorunowe jest większe, jeśli wokół budynku nie ma wysokich obiektów, takich jak drzewa lub inne wysokie budynki.    
  • Budynki wyższe niż 10 metrów są znacznie bardziej narażone na uderzenie pioruna. 
  • W regionie, w którym zaobserwować można większą liczbę dni burzowych w roku, także wzrasta zagrożenie piorunowe. Takie miejsca to głównie regiony górskie, gdzie dni burzowych w roku jest więcej niż 25.     
  • Pokrycie dachu również ma kluczowe znaczenie – zagrożenie piorunowe wzrasta, gdy dach jest pokryty tworzywem palnym.   

Dlaczego warto wykonać odgromienie domu?

Ochrona domu lub innych budynków wchodzących w skład gospodarstwa domowego to dla wielu osób podstawowy element życia codziennego. Z tego powodu nikogo nie powinien dziwić fakt, że coraz więcej domów zostaje wyposażonych w instalacje odgromowe.     
Zamontowana instalacja odgromowa wiąże się z oczywistą zaletą, którą jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrona przed uderzeniem pioruna. Uderzenie pioruna w dom może doprowadzić do uszkodzenia instalacji elektrycznych, uszkodzenia sprzętów, takich jak komputery, telewizory i inne, a w skrajnych przypadkach także do pożaru budynku.     
Ile kosztuje piorunochron, czyli instalacja odgromowa? Koszt takiej instalacji jest uzależniony od wielkości budynku, jednak średnia cena, jaką należy zapłacić za instalacje odgromowe, to około 1500–3000 zł. Ta cena jest znacznie niższa niż cena sprzętów elektrycznych, które mogą ulec zniszczeniu po uderzeniu pioruna, dlatego warto zdecydować się na instalacje odgromowe.   

Kiedy należy wykonać instalacje odgromowe?

Instalacja odgromowa to dla wielu osób podstawowy element, jaki powinien znajdować się w domu. Kiedy należy pomyśleć o montażu takiej instalacji? Instalacja odgromowa, tak jak wiele innych niezbędnych instalacji domowych, powinna być uwzględniona już na etapie wczesnego projektowania budynku mieszkalnego.
Wcześnie rozplanowana instalacja odgromowa może ulegać późniejszym koordynacjom oraz zmianom na potrzeby budynku. Instalacje odgromowe zawsze powinien wykonywać specjalista, który odpowiednio odmierzy niezbędne odległości oraz w prawidłowy sposób poprowadzi wszystkie przewody.
Montaż instalacji odgromowych w budynkach, które już stoją, oczywiście jest możliwy, jednak zazwyczaj wymaga wielu ingerencji w otoczenie budynku, co w większości przypadków jest bardzo problematyczne.

Elementy instalacji odgromowej zewnętrznej

Wykonanie instalacji odgromowej każdorazowo należy powierzyć specjaliście, jednak przed zleceniem wykonania piorunochronu warto wiedzieć, jakie elementy instalacji odgromowej zewnętrznej wchodzą w jej skład.
  • Zwód pionowy – to element przewodzący, który umieszcza się na dachu budynku. Jego zadaniem jest przejęcie uderzenia pioruna, a następnie odprowadzenie nagromadzonej energii do ziemi.
  • Zwód poziomy – to zbiór elementów, które są ułożone na dachu. Ich rolą jest odprowadzanie prądów piorunowych.
  • Złącze typu T – służy do wykonania złączenia drutu odgromowego, który układa się na kształt litery T.
  • Przewód odprowadzający – służy do odprowadzania prądów piorunowych do ziemi. Jest umieszczony wzdłuż ściany budynku.
  • Złącze kontrolne – zwane także zaciskiem probierczym. Jego rolą jest wykonywanie kontrolnych pomiarów.
  • Złącze krzyżowe – wykonuje przelotowe lub krzyżowe połączenia drutu odgromowego.
  • Układ uziomów typu A – posiada uziomy poziome i pionowe, które są montowane na zewnątrz budynku. Uziomy te mają połączenie z każdym przewodem odprowadzającym.
  • Układ uziomów typu B – zwany także uziomem otokowym. To układ uziomów, które znajdują się na zewnątrz budynku i są na stałe połączone z ziemią na długości nie mniejszej niż 80% całkowitej długości obiektu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!