Data modyfikacji:

Jak dobrać długość nart do wzrostu?

Bez względu na to, czy zamierzasz kupić, czy wypożyczyć narty, warto wiedzieć, jak dobrać ich długość do wzrostu. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Czym różnią się krótkie narty od długich? Jak w prosty sposób dobrać narty do wzrostu? Wyjaśniamy w artykule.

narty

Jaka prawidłowa długość nart?

Wzrost jest podstawowym wyznacznikiem długości nart. Nawet kilka centymetrów różnicy w długości nart może mocno wpłynąć na charakterystykę jazdy. Jeśli nie wybierasz się na wyjątkowo trudny stok i zamierzasz jeździć rekreacyjnie, intuicyjny dobór nart do wzrostu zapewni wystarczający komfort jazdy.

Współcześnie dobiera się narty znacznie krótsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dawniej dominowały narty bardzo długie, których długość mogła być nawet większa niż wzrost narciarza. Od takiego trendu zaczęto odchodzić w momencie, gdy popularność zdobyły taliowane narty carvingowe. Wówczas zauważono, że profilowane narty nie tracą prędkości w zakrętach i umożliwiają wykonywanie ciasnych manewrów. W ostatnich latach dominują krótkie, a nawet bardzo krótkie narty. Jak dobrać długość nart?

Jak dobrać narty do wzrostu?

Jednym z najpopularniejszych sposobów doboru nart jest dopasowanie ich do brody. Odpowiada to mniej więcej teorii, która głosi, że narty powinny być ok. 15-20 cm krótsze od narciarza. Oczywiście wiele zależy tu od preferencji i niektórzy dobierają bardzo krótkie narty, sięgające do klatki piersiowej, a niektórzy te, których czubki znajdują się na wysokości oczu. Na taki dobór warto jednak zdecydować się dopiero wtedy, gdy opanujemy technikę jazdy.

Dobór nart do wzrostu wygląda nieco inaczej u kobiet niż u mężczyzn. Mężczyźni wybierają zazwyczaj nieco dłuższe narty (15 cm krótsze), a kobiety krótsze (20 cm mniej od wzrostu). Wynika to z mniejszej wagi ciała, ale też z charakterystyki jazdy. Decydując się na zakup nart, najlepiej przetestować kilka modeli o długości różniącej się o ok. 5 cm i wybrać tę, na której jest najwygodniej.

Dłuższe czy krótsze narty – na co wpływa długość nart?

Różnice pomiędzy krótkimi i długimi nartami są odczuwalne już od pierwszego momentu. Krótkie narty wręcz zachęcają do tego, by cały czas jeździć w slalomie. Ich krawędzie co rusz wgryzają się w śnieg i niejako zmuszają do zmiany toru jazdy. Podczas szybkiej jazdy na wprost krótkie narty mogą być mało stabilne. Ma to oczywiście swoje plusy, bowiem charakterystyka ta zachęca do szlifowania techniki jazdy i zniechęca do rozwijania dużych prędkości. Dodatkowo krótkie narty są lekkie i łatwe w opanowaniu, dlatego poleca się je początkującym, dzieciom, kobietom oraz mężczyznom o drobnej budowie ciała.

Długie narty mają analogicznie odwrotne cechy. Są bardziej agresywne i nastawione na szybką jazdę. Odpowiadają raczej swoją charakterystyką gigantowi, a nie ciasnemu slalomowi pomiędzy pachołkami. Na nieco dłuższych nartach dobrze będą czuły się osoby o dużej masie, a także doświadczeni narciarze, którzy poradzą sobie z większym ciężarem nart za pomocą dobrej techniki jazdy.

Krótsze narty:

  • umożliwiają wykonywanie ciasnych skrętów,
  • są łatwiejsze w manewrowaniu,
  • są dobre dla początkujących narciarzy,
  • nadają się dla osób o małej wadze.

Długie narty:

  • są bardziej stabilne,
  • jazda na nich może być agresywniejsza i szybsza,
  • umożliwiają wykonywanie długich łuków z dużą prędkością,
  • polecane są doświadczonym narciarzom,
  • nadają się dla osób o większej wadze.

Jak dobrać długość nart z rockerem?

W doborze nart liczy się tzw. efektywna długość, czyli część narty mająca bezpośredni kontakt z podłożem. W sklepie sportowym znajdziesz natomiast wiele nart z rockerem, zarówno przednim, jak i tylnym, czyli wywinięciem końca nart. Ułatwia to jazdę po nieubitym śniegu i zapobiega ugrzęźnięciu z białym puchu.

Trzeba jednak pamiętać, że rockery odbierają efektywną długość narty, a zatem do całkowitej długości należy dodać ok. 5 cm. Innymi słowy, narty z dużym rockerem muszą być odrobinę dłuższe od tych o klasycznej budowie.

Jakie narty do wzrostu dla początkujących?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami, polecamy wybór nieco krótszych nart. Zmierz odległość od podłogi do brody, a następnie odejmij ok. 5 cm od tej wartości. Krótsze narty nie tylko ułatwią ci wykonywanie manewrów i pracę nad techniką, ale będą po prostu wygodniejsze. Łatwiej nimi podchodzić, hamować, wjeżdżać na wyciągu itd. Przy okazji nie zmęczą tak mocno nóg, jak te dłuższe i cięższe.

Praca nad odpowiednią techniką jazdy nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, więc nie warto na początek dać ponieść się ambicjom. Zachęcamy też do skorzystania z usług instruktora, który szybko wyłapie i skoryguje twoje błędy.

Co zrobić, gdy chcesz nauczyć się jeździć, a do dyspozycji masz jedynie bardzo stare, długie narty? To popularny scenariusz wśród początkujących narciarzy. Mogłoby się wydawać, że nie ma sensu kupować nowego kompletu, skoro stary jest w dobrym stanie, ale to niekoniecznie trafne wyjście. Długie, ciężkie i niewyprofilowane narty są po prostu trudne w obsłudze i mogą odebrać ci radość z jazdy. Oczywiście możesz je zabrać na stok, by przetestować, ale zachęcamy do porównania ich z nowoczesnym, taliowanym modelem. Gwarantujemy, że szybko wyczujesz różnice i chętnie zakupisz nowe, dobrze dopasowane narty.

Autor: Szymon Sonik