Data modyfikacji:

Jak dobrać rower do wzrostu?

Aby wygodnie jeździć na rowerze, nie wystarczy ustawić siodełko na prawidłowej wysokości. Ogromne znaczenie ma rozmiar ramy. Źle dobrana rama sprawi, że pozycja na rowerze będzie niewygodna, a sterowanie rowerem sprawi sporo problemu. Zobacz, jak dobrać rower do wzrostu i jakich błędów unikać.

jak dobrać rower do wzrostu

Jak dobrać rower do wzrostu przez Internet?

Jeżeli zamawiasz rower przez Internet, najprostszym sposobem jest skorzystanie z tabeli rozmiarów podanej przez producenta. Rozmiar ram określony jest w centymetrach, calach lub oznaczeniach literowych S, M, L, XL itd. Co ważne, w kolejnych rozmiarach zwiększają się wymiary nie tylko ramy, ale i pozostałych elementów, np. mostka, ramion korby czy kierownicy.

W podstawowych tabelach rozmiar ramy roweru dobierany jest na podstawie wzrostu rowerzysty. To bardzo ogólnikowe podejście, jednak na tyle bezpieczne, że nie trzeba obawia się wpadki.

Jak dobrać rower do wzrostu z wykorzystaniem tabeli? Jeżeli Twój wzrost wypada na granicy dwóch rozmiarów, bezpieczniejszym wyborem jest zakup roweru z mniejszą ramą. Nieco większy rower zapewni wyższy komfort, natomiast mniejszy rower – bardziej sportową pozycję.

Rozmiar roweru a pomiar przekroku

Precyzyjniejszym wyznacznikiem wielkości roweru jest wysokość przekroku, czyli wewnętrzna długość nogi. Jak w tym wypadku dobrać rozmiar rowru?

Aby zmierzyć przekrok, stań boso przed ścianą, rozstawiając nogi na szerokość ramion. Miedzy nogi wsuń książkę skierowaną grzbietem do krocza i przesuń ją do góry (nie może uwierać w krocze). Zaznacz pozycję grzbietu książki na ścianie i zmierz odległość od tego punktu do podłogi.

Ta wartość potrzebna jest do pomnożenia przez współczynnik. Po pomnożeniu otrzymasz przybliżony rozmiar ramy, dopasowany do twojego wzrostu. W przypadku rowerów trekkingowych, górskich i szosowych współczynnik jest inny, dlatego nie warto sugerować się rozmiarami rowerów innego typu.

Jak dobrać rower damski i męski do wzrostu? Kieruj się poniższymi wytycznymi.

  • Rower górski z kołami 26 lub 27,5 cala: pomnóż długość nogi przez 0,226 (cale) lub 0,57 (centymetry)
  • Rower górski z kołami 29 cali: pomnóż długość nogi przez 0,238 (cale) lub 0,6 (centymetry)
  • Rower szosowy lub gravelowy: pomnóż długość nogi przez 0,26 (cale) lub 0,66 (centymetry)
  • Rower trekkingowy, crossowy lub miejski: pomnóż długość nogi przez 0,25 (cale) lub 0,63 (centymetry)

Jaki rozmiar rower szosowego i górskiego do wzrostu?

Wynik, który otrzymasz z powyższego mnożenia, wskaże ci optymalną długość rury podsiodłowej (pionowej). Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku rowerów szosowych rozmiary ram określa się inaczej niż w rowerach górskich. To, jak dobrać rower do wzrostu, zależy więc także od modelu dwukołowca.

O ile rozmiar MTB wyznaczany jest na podstawie długości rury podsiodłowej, o tyle rozmiar ramy szosowej określany jest długością rury górnej. Wyznaczając rozmiar roweru za pomocą przekroku, upewnij się, że bierzesz pod uwagę długość pionowej rury.

Stack i reach

Określenie rozmiaru roweru uwzględniające długość rur ma jedną wadę – nie bierze pod uwagę geometrii roweru. Kąty i ustawienie rur w rowerach o sportowej i komfortowej (endurance) geometrii będzie odmienne.

Aby uniknąć rozbieżności, dobrym pomysłem przy określaniu rozmiaru roweru do wzrostu jest uwzględnienie wartości stack i reach. Biorą one pod uwagę odległość pomiędzy główką ramy a supportem, dzięki czemu pomagają wyznaczyć efektywne długości rury pionowej i górnej. Znając te wartości, możesz porównać wielkości ram różniących się między sobą kształtem czy geometrią.

Bike Fitting, czyli dopasowanie roweru

Wiesz już, jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu. Samo dobranie rozmiaru roweru to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest poprawne ustawienie wszystkich punktów podparcia.

Oprócz wysokości siodełka musisz zwrócić uwagę na jego wysunięcie oraz pochylenie. Wysokość kierownicy wyregulujesz, wyjmując i dokładając podkładki lub obracając mostek w tzw. negatyw. Pamiętaj także o ustawieniu klamkomanetek w ergonomicznej pozycji, by uniknąć nadmiernego wykrzywienia nadgarstka.

Jak naprawić błędy w doborze rozmiaru roweru?

Co zrobić w przypadku wyboru złego rozmiaru roweru? Jeśli nie jest możliwy zwrot sprzętu, masz kilka opcji. Możesz zmienić długość mostka, ramion korby lub wybrać sztycę z offsetem (lub bez). Zmieni to geometrię roweru i wymusi inną pozycję za kierownicą, ale może znacząco poprawić komfort jazdy.

Pamiętaj jednak, że w wielu sytuacjach nie jest to możliwe. Jeżeli ledwo dosięgasz do pedałów, nie jesteś w stanie stanąć nad rurą górną lub zahaczasz butem o przednie koło, lepiej od razu wymienić rower na dopasowany do wzrostu – dla własnego bezpieczeństwa.

Autor: Szymon Sonik