Data publikacji:

Jak nakładać maskę na włosy?

Maska to produkt, który szybko i skutecznie poprawia stan włosów i skóry głowy. Na rynku dostępne są kosmetyki do różnego typu włosów i o różnym przeznaczeniu. Osoby o włosach suchych mogą wybrać maskę nawilżającą, posiadacze włosów zniszczonych – maski odżywcze i odbudowujące. Dostępne są również maski dodające objętości, do włosów normalnych, farbowanych lub do włosów starzejących się. Oprócz odpowiedniego dopasowania produktu ważny jest również sposób jego aplikacji. Jak nakładać maskę na włosy, aby przyniosła oczekiwane rezultaty?
jak nakladac maske na wlosy

Jak używać maski do włosów?

Nawet najlepsza maska do włosów nie poprawi stanu włosów, jeśli nie będzie w prawidłowy sposób stosowana. Ilość produktu musi być dostosowana do długości włosów. Na włosy średniej długości zaleca się około 2 duże łyżki kosmetyku. Zbyt mała ilość maski może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a zbyt duża może obciążyć włosy i sprawić, że staną się przyklapnięte i przetłuszczone.

Preparat należy nałożyć od połowy długości włosów aż po same końcówki. Nakładanie preparatu u nasady włosów najczęściej nie jest wskazane, ponieważ może obciążać włosy i powodować przetłuszczanie się skóry głowy. Zalecane jest jedynie w przypadku włosów wrażliwych i zniszczonych, o uszkodzonej strukturze. Maskę należy równomiernie rozprowadzić, a następnie przeczesać włosy grubym grzebieniem.

Czas aplikacji jest zależny od wybranego kosmetyku. Warto sprawdzić zalecenia producenta podane na opakowaniu i postępować według nich. Najczęściej maski trzyma się na włosach od 5 do 20 minut. To optymalny okres, aby składniki głęboko spenetrowały strukturę włosów. Po tym czasie włosy należy spłukać ciepłą wodą, wysuszyć i ułożyć.

Jak często stosować maskę do włosów?

Częstotliwość nakładania maski zależy od stanu włosów oraz ich struktury. Fryzjerzy zalecają, aby maskę stosować w następujący sposób:
  • Włosy suche, zniszczone, ze skłonnością do wypadania – kosmetyk warto stosować kilka razy w tygodniu, po każdym myciu głowy.
  • Włosy cienki i delikatne – raz na tydzień, aby nie obciążyć nadmiernie włosów.
  • Włosy kręcone – 3-4 razy w tygodniu, w celu nawilżenia przesuszonych pasm.

Jak podnieść skuteczność maski do włosów?

Aby maska mogła zadziałać, musi być nakładana na uprzednio przygotowane włosy. Środek należy nakładać na włosy umyte odpowiednio dobranym szamponem. Szampon nie tylko usunie zabrudzenia, ale również otworzy łuski włosów, dzięki temu substancje aktywne szybciej wnikną do wnętrza. Warto zadbać, aby maska i szampon do włosów były z tej samej serii kosmetycznej, dzięki temu będą się wzajemnie uzupełniały.

Przed aplikacją maski włosy powinny być lekko osuszone, ponieważ na mokrych włosach maska może się rozrzedzić i spłynąć. Aby zwiększyć skuteczność maski, można dodać do niej kilka kropel olejku do włosów, który dodatkowo odżywi czuprynę. Efektywność kosmetyku poprawi również owinięcie głowy ręcznikiem lub założenie czepka termicznego. Włosy można także nagrzać suszarką.

Zobacz, jaka będzie najlepsza maska nawilżająca do włosów

Dlaczego warto stosować maski do włosów?

Maski do włosów do świetny sposób na poprawę kondycji włosów oraz ich kompleksową odbudowę. Zawierają duże ilości substancji aktywnych, które wnikają w strukturę włosów, wzmacniają je i regenerują. Po użyciu maski włosy są pełne blasku, nawilżone i mocne. Regularne stosowanie sprawia, że włosy będą mniej wypadać, staną się miękkie i pełne objętości.

Należy pamiętać, aby stosować maski sprawdzonych producentów, o potwierdzonym działaniu. Warto sprowadzić skład i ilość substancji aktywnych. Maskę do włosów można również wykonać samemu, np. na bazie siemienia lnianego, drożdży czy kurzych jaj. Samodzielne wykonane kosmetyki są tanie i tak samo skuteczne, jak te kupione w sklepie.

Maski do włosów to produkty, które warto mieć w swojej łazience. Są skuteczne, szybko przynoszą efekty i poprawiają stan czupryny. Warto stosować je profilaktycznie, a także wtedy, gdy włosy staną się słabe i zniszczone.

Autorka: Dorota Koszutowska