Data publikacji:

Jak naładować laptopa bez ładowarki?

Producenci laptopów z roku na rok wprowadzają coraz to nowsze innowacje w dziedzinie energooszczędności tych urządzeń. Efektem tego jest utrzymujący się na stałym poziomie maksymalny czas pracy sprzętu na pełnej baterii i to pomimo wielokrotnego wzrostu wydajności stosowanych podzespołów. Prędzej czy później komputer odmówi jednak posłuszeństwa i zmuszeni jesteśmy uzupełnić energię. Co jednak zrobić, gdy nie mamy pod ręką zasilacza? Z artykułu dowiesz się, jak naładować laptopa bez ładowarki.
Woman working on a laptop
Nieraz zdarza się, że zabierając komputer z domu, zapominamy o ładowarce. Bardzo często wiele osób zwyczajnie ją zapodziewa, tak więc kiedy przychodzi co do czego, ma spore trudności z jej znalezieniem. Kupno nowego egzemplarza wiąże się z co najmniej kilkoma dniami oczekiwania na paczkę lub osobistą wizytą w serwisie. Problem pojawia się zwłaszcza, gdy laptop wyładowuje się w trakcie
pracy lub wykonywania ważnych obowiązków i nie mamy żadnej alternatywy. W takich przypadkach nie trzeba jednak panikować – jeżeli odpowiednio się przygotujemy, sprzęt podładujemy także innymi metodami. Przyjrzyjmy się zatem każdej z nich z osobna.

Ładowanie laptopa przez USB-C

Wszystkie współczesne laptopy wyposażone są w standardowe porty USB-C. Złącze to zapewnia nie tylko niezwykle szybkie transfery danych, ale także pozwala na przekazywanie większej ilości energii elektrycznej korzystającym z niego urządzeniom. W sytuacjach awaryjnych wykorzystamy więc bez problemu ten fakt na naszą korzyść. Niestety, właściciele komputerów pozbawionych nowego typu wejścia USB muszą skorzystać z innych metod ładowania laptopa.

Ładowanie laptopa z powerbanku

Laptopa da się też zasilić energią pochodzącą ze standardowego powerbanku, który współpracuje ze standardem USB-C. Musi on zapewniać zwiększoną moc wyjściową, a także natężenie prądu o wartości 2 A, które nie jest często spotykane. Informacje na ten temat znajdziemy w dokumentacji powerbanku do laptopa.
Aby naładować komputer, wystarczy połączyć je kablem USB-C z akumulatorkiem. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na pojemność sprzętu. Niewielkie powerbanki uratują nas w sytuacji awaryjnej, ale nie pozwolą na zbyt długi czas pracy. Specjaliści zalecają korzystanie z urządzeń o pojemności 20 000 mAh lub większej.

Ładowanie laptopa z ładowarki USB

Jeżeli pod ręką mamy ładowarkę USB oraz dostęp do gniazdka elektrycznego, także ona może zostać użyta do uzupełnienia stanu baterii w laptopie. Aby była skuteczna, musi wspierać tzw. szybkie ładowanie o podwyższonym natężeniu mocy (zalecana wartość to 60 W lub wyższa). Pamiętajmy, żeby korzystać tutaj tylko z markowych modeli i kabli wysokiej jakości, bowiem tańsze zamiennik mogą sprawić kłopoty, a nawet przyczynić się do awarii sprzętu.

Ładowanie laptopa ze smartfona

Co ciekawe, przy użyciu USB-C możemy podładować laptopa także z pomocą zwykłego smartfona. Ilość przekazanej energii, nawet z telefonem z pełni uzupełnioną baterią, jest w takim przypadku minimalna, ale wystarczy na kilka lub kilkanaście minut pracy komputera, co pozwoli zapisać pliki lub wysłać pilną wiadomość. Aby przeprowadzić tę operację, musimy włączyć ładowanie zewnętrznych urządzeń przez USB w panelu konfiguracyjnym telefonu.

Ładowanie laptopa za pomocą uniwersalnej ładowarki/adaptera

Jeżeli komputer nie jest wyposażony w złącze USB-C, najrozsądniejszym wyjściem jest skorzystanie z uniwersalnego zasilacza do laptopa, który posiada wymienne końcówki kabla pasujące do najpopularniejszych urządzeń na rynku. Kupno tego rodzaju urządzenia pozwala ominąć problemy ze znalezieniem właściwej ładowarki.
Zdjęcie: Envato Elements