Data modyfikacji:

Jak nawilżyć skórę głowy? Nie tylko szampon do suchej skóry głowy

Wysuszona skóra głowy może być spowodowana przez niewłaściwą pielęgnację, problemy hormonalne, częste farbowanie włosów, a nawet stres. Odpowiedni szampon, odżywka i olej pomogą ci uporać się z tym problemem. Sprawdź, jak nawilżyć skórę głowy. Zobacz nasze skuteczne sposoby!

sucha skóra głowy

Bardzo sucha skóra głowy – przyczyny

Borykasz się z problemem bardzo suchej skóry głowy? Przypadłość ta może mieć zarówno charakter przewlekły, jak i tymczasowy. Powoduje nie tylko kłopoty natury estetycznej, takie jak łupież czy łuszczący się naskórek. To również częsta przyczyna szczypania i swędzenia, a nawet wypadania włosów. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby na to, jak nawilżyć skórę głowy. Przedstawiamy je w artykule.

Wysuszona skóra głowy to problem, który może mieć wiele różnych przyczyn. Często powodem są skłonności genetyczne w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją lub niedostatecznym dbaniem o tę część ciała. Częste farbowanie, stosowanie agresywnych szamponów z SLS lub SLES, nadużywanie kosmetyków do stylizacji, mycie włosów gorącą wodą, obciążanie pasm – wszystkie te praktyki mogą powodować przesuszanie się skóry głowy.

Sucha skóra głowy może być spowodowana również przez problemy hormonalne, grzybicę, AZS lub zmiany zapalne. Jeśli podejrzewasz u siebie jakiekolwiek schorzenie skóry, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Do innych przyczyn takiego stanu zaliczyć można częste opalanie się, pływanie w słonej lub chlorowanej wodzie, zanieczyszczenie powietrza, a nawet nieodpowiednią dietę czy stres.

Przesuszona skóra głowy może prowadzić do powstawania łupieżu, podrażnień, świądu, pieczenia, a nawet ranek i wypadania włosów. Dlatego tak ważne jest, aby poznać skutecznie sposoby na uporanie się z tym problemem.

Jak nawilżyć skórę głowy? Sprawdzone porady

Bardzo sucha skóra głowy wymaga szczególnego traktowania. Jeśli problem ten dotyczy również ciebie, unikaj mycia włosów gorącą wodą i suszenia ich suszarką z gorącym nawiewem. Zrezygnuj z częstego farbowania pasm, a do mycia i pielęgnacji używaj produktów o działaniu nawilżającym.

Pamiętaj również o ochronie włosów i skóry głowy przed działaniem promieni UV. Gdy wychodzisz na słońce, zakładaj czapkę lub kapelusz. Chroń pasma także podczas deszczu i wiatru. Ponadto jeśli podejrzewasz u siebie jakieś choroby skóry lub problemy hormonalne, koniecznie odwiedź lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie.

Nawilżanie skóry głowy. Domowe sposoby

ak nawilżyć skórę głowy? Możesz wypróbować skuteczne domowe sposoby! Doskonale sprawdzi się maseczka DIY z żółtka jaja. Do humektantów należą również takie składniki, jak aloes, miód czy żel z siemienia lnianego. Przygotuj nawilżającą wcierkę do włosów z płatków owsianych oraz miodu lub nałóż na pasma glutek lniany. Świetnie sprawdzą się także płukanki z octu lub soku z cytryny.

Pamiętaj również o zdrowej diecie i piciu odpowiedniej ilości wody. Zrezygnuj natomiast z alkoholu, fast foodów, słodyczy i innych składników, które negatywnie wpływają na stan skóry – również tej na głowie.

Szampon do suchej skóry głowy

Szampon do suchej skóry głowy musi przede wszystkim silnie ją nawilżać. Dlatego też dobry kosmetyk powinien zawierać składniki o działaniu nawilżającym, takie jak aloes, gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, a także naturalne olejki oraz masła.

Dobry szampon do wrażliwej skóry głowy powinien także koić podrażnienia. Do składników o działaniu łagodzącym należą d-panthenol, alantoina czy też ekstrakt z rumianku. Dobrze, aby produkt zawierał również witaminę E, która niezwykle pozytywnie wpływa na kondycję skóry.

Zmagasz się z problemem łupieżu suchego? Zaopatrz się w szampon o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Powinien działać odkażająco, niwelować swędzenie i podrażnienia. Jeśli natomiast podejrzewasz u siebie łuszczycę skóry głowy, skonsultuj się z dermatologiem. Na tę dolegliwość dobrze sprawdzą się szampony o działaniu keratolitycznym i nawilżającym.

Szampon nawilżający skórę głowy nie powinien zawierać drażniących, chemicznych składników, takich jak SLS czy SLES. Substancje te mogą mocno wysuszać naskórek, przyczyniać się do powstawania podrażnień i pieczenia. Zamiast tego postaw na delikatny produkt zawierający łagodne środki myjące. Szampon bez SLS na pewno pomoże ci w walce z suchą skórą.

Odżywka i maska do suchej skóry głowy

Jak nawilżyć skórę głowy? Stosuj regularnie dobrą odżywkę i maskę do włosów! Najlepsza odżywka do włosów i maska powinna zawierać przede wszystkim humektanty – składniki o działaniu nawilżającym. Należą do nich np. aloes, gliceryna, miód, mocznik, kwas hialuronowy, żel lniany.

Kosmetyk może mieć w swoim składzie także emolienty – substancje, których zadaniem jest natłuszczenie włosa i ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Do emolientów należą wszelkie oleje i masła. Zrezygnuj jednak z odżywek i masek zawierających silikony, parabeny i inne składniki, które mogą podrażniać i wysuszać skórę głowy.

Stosuj odżywkę nawilżającą po każdym myciu włosów. Po maskę natomiast sięgaj 1-2 razy w tygodniu. Składniki aktywne z produktów wnikną w strukturę pasm i stworzą na nich warstwę ochronną, tak aby nie uległy uszkodzeniu po umyciu. Ponadto odżywki i maski nawilżają również skórę głowy. Pamiętaj, aby spłukiwać produkt z włosów zawsze letnią lub chłodną wodą. Wysuszona skóra głowy nie lubi wysokich temperatur, które mogą wywoływać podrażnienia.

Peeling do skóry głowy

Czy wiesz, że sucha skóra głowy również potrzebuje regularnego złuszczania? Odpowiedni peeling usuwa martwe komórki naskórka, pozostałości kosmetyków oraz zanieczyszczenia, które mogą wywoływać podrażnienia tej okolicy. Dzięki temu skóra jest w stanie przyjąć więcej dobroczynnych substancji z kosmetyków, zmniejsza się łupież i swędzenie.

Peeling skóry głowy należy przeprowadzać delikatnie, aby nie doprowadzić do powstawania podrażnień i ranek. Najlepiej sprawdzi się produkt zawierający kryształki cukru, które następnie rozpuszczą się pod wpływem wody. Kawa, pestki, łupiny orzechów czy drobinki mikroplastiku nie są najlepszym wyborem, gdyż trudno będzie usunąć je z włosów. Możesz wypróbować także peeling enzymatyczny do skóry głowy o łagodnym działaniu.

Sprawdź także: Najlepszy peeling enzymatyczny: ranking top 10

Olejowanie skóry głowy

Ostatnim sprawdzonym sposobem na nawilżenie skóry głowy jest olejowanie włosów. Zabieg ten doskonale wpływa na stan pasm i naskórka. Jak go przeprowadzić? Najpierw musisz dobrać odpowiedni olej do stopnia porowatości twoich włosów.

Jeśli masz włosy wysokoporowate (zniszczone, puszące się i falujące), najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone, takie jak olej sojowy, lniany, z orzechów włoskich, z pachnotki, z pestek winogron. Jeżeli twoje pasma są niskoporowate (gładkie, zdrowe, proste, ze skłonnością do przetłuszczania się), dobrze sprawdzą się oleje nasycone, np. masło shea, masło mango, olej kokosowy czy palmowy. Natomiast do włosów średnioporowatych (typ pośredni) nadadzą się oleje jednonienasycone – oliwa, olej z awokado, olej arganowy bądź rycynowy.

Olejowanie skóry głowy i włosów można przeprowadzać zarówno na sucho, jak i na mokro. Tłuszcz należy trzymać na pasmach przez co najmniej 45 minut, a następnie zemulgować odżywką, spłukać i umyć włosy delikatnym szamponem. Regularne olejowanie to bardzo dobry sposób na nawilżanie skóry głowy i poprawę stanu kosmyków.

Autorka: Olga Wacholc