Data publikacji:

Jak nosić słuchawki bezprzewodowe?

W dzisiejszych czasach słuchawki bezprzewodowe stały się nieodłącznym elementem życia dla wielu ludzi. Bezprzewodowe słuchawki umożliwiają swobodę ruchu, a dzięki temu, że brakuje plączącego się kabla, są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wiele osób jednak ma trudności z noszeniem ich w sposób właściwy, co wpływa na jakość dźwięku, wygodę i stabilność połączenia. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, koniecznie zapoznaj się z dalą częścią tego artykułu. Podpowiemy, jak nosić słuchawki bezprzewodowe, by maksymalnie wykorzystać ich potencjał.
jak nosić słuchawki bezprzewodowe

Jak poprawnie nosić różne typy słuchawek bezprzewodowych?

To w jaki sposób poprawnie nosić najlepsze słuchawki bezprzewodowe zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Wśród nich wyróżniamy trzy podstawowe typy: douszne, nauszne i dokanałowe. Każdy z nich nosi się w inny sposób.
 • Słuchawki dokanałowe („pchełki”) umieszcza się w przewodzie słuchowym. Zapewniają dobrą jakość dźwięku, a także izolację przed dźwiękami z zewnątrz.
 • Słuchawki douszne umieszcza się w małżowinie usznej. To najmniejsze i najlżejsze słuchawki bezprzewodowe, dzięki czemu są bardzo praktyczne. Idealnie sprawdzą się podczas aktywności fizycznej (np. podczas biegania) i zawsze wtedy, kiedy chcesz mieć swobodę ruchów.
 • Słuchawki nauszne, jak sama nazwa sugeruje, nakłada się na uszy, bez wprowadzania do kanału słuchowego. Dobrze radzą sobie z izolacją niechcianych dźwięków.
 • Jak nosić słuchawki bezprzewodowe? Dopasuj wielkość gumowych końcówek

  Wielkość gumowych końcówek jest szczególnie ważna w przypadku słuchawek dokanałowych. Odpowiednie dopasowanie słuchawek do kształtu i rozmiaru Twojego ucha zapewni nie tylko maksymalną wygodę podczas użytkowania, ale również wysoką jakość dźwięku. Gumowe końcówki powinny być „nie za duże i nie za małe”, czyli nie słuchawka nie powinna przez nie być zbyt ciasno ani zbyt luźno umieszczona w uchu. Najlepsza jest sytuacja, w której nie czujesz, że masz słuchawkę w uchu.
  Niedopasowanie wielkości gumowych końcówek to jednak nie tylko wypadanie słuchawek z uszu lub poczucie dyskomfortu. Niefortunnie dobrane końcówki mogą ujawniać się pod postacią różnicy głośności między dwoma słuchawkami lub niedoborem tonów niskich.

  Słuchawki bezprzewodowe – jak nosić?

  Douszne i dokanałowe słuchawki bezprzewodowe bardzo często są noszone nieprawidłowo, co może wpłynąć na jakość dźwięku. Przede wszystkim powinieneś je włożyć w taki sposób, w jaki sugeruje producent: lewą słuchawkę do lewego ucha, a prawą do prawego (w przypadku słuchawek dousznych lub dokanałowych). To bardzo ważne, ponieważ każda z nich jest wyprofilowana w nieco inny sposób. Przy wkładaniu słuchawki do ucha powinieneś ją delikatnie obrócić, aby wkładka douszna została dokładnie wsunięta.
  W przypadku słuchawek nausznych również bardzo ważne jest ich umieszczenie na głowie w taki sposób, by lewa część przylegała do lewego ucha, a prawa do prawego.

  Jak nosić słuchawki bezprzewodowe? Na co jeszcze zwracać uwagę?

  Pamiętaj o utrzymywaniu higieny nie tylko samych uszu, ale również słuchawek. Im częściej ich używasz, tym bardziej powinieneś zwracać uwagę na czystość sprzętu. Regularnie czyść urządzenie i gumowe nakładki, aby uniknąć gromadzenia się bakterii i brudu. Rób to chociaż raz w tygodniu, chociaż możesz też częściej. Zadbaj też o stan poszczególnych elementów: w razie uszkodzenia nakładek wymień je na nowe. Zwróć też uwagę na zalecenia producenta dotyczące czyszczenia i konserwacji. W ten sposób nie narazisz się na infekcje ucha i inne problemy zdrowotne.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus