Data publikacji:

Jak obcinać paznokcie? Obcinanie paznokci u rąk i nóg

Prawidłowo wykonywany pedicure sprawia, że stopy wyglądają estetycznie. Odpowiednio przycinając i piłując paznokcie, zapobiegasz także poważniejszym problemom zdrowotnym. Przestrzeganie kilku zasad pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wrastających paznokci oraz łamliwości płytki paznokcia. Zobacz, jak obcinać paznokcie.

jak obcinac paznokcie

Jak obcinać paznokcie u nóg?

Przed obcinaniem paznokci u nóg stopy moczymy w wodzie z solą lub specjalnym preparatem zmiękczającym. Paznokci nie obcinamy tuż przy skórze, żeby uniknąć skaleczenia. Najważniejsze jest, aby obcinać paznokcie prosto, tak aby kształt płytki był bardziej łopatkowy czy nawet kwadratowy, a nie półokrągły. Boków nie podcinamy i nie zaokrąglamy, róg można lekko podpiłować, żeby nie był ostry.

Takie obcinanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli nam uniknąć problemu wrastających paznokci. Podczas domowej pielęgnacji paznokci u nóg lepiej tylko odsunąć skórki, a wycinanie pozostawić specjalistom, aby uniknąć przypadkowych skaleczeń.

Przeczytaj, jaka frezarka do paznokci będzie pomocna przy codziennym manicure

Jak obcinać paznokcie u rąk?

Dłonie są wizytówka każdego z nas, dlatego tak ważny jest ich wygląd. Paznokcie bardzo się wyróżniają i gdy nie są zadbane, to nie sprawia to dobrego wrażenia.

Nie musimy się obawiać, że paznokcie u rąk będą wrastać, dlatego możemy obcinać według swojego uznania. Według specjalistów najlepszy sposób obcinania paznokci u rąk to obcięcie ich prosto z podciętymi bokami. Taki sposób obcięcia paznokci gwarantuje nie tylko estetykę i wygodę, lecz także większą wytrzymałość paznokci na urazy.

Zamiast obcinania paznokci, czyli piłowanie paznokci

Najlepszym sposobem na skrócenie paznokci u rąk jest ich odpowiednie spiłowenie. Na rynku znajdziemy następujące rodzaje pilniczków:

  • Pilniki papierowe są często wybierane przez kobiety, są tanie i wszędzie dostępne. Pilnik często się wymienia, dlatego cena jest znacząca. Jest duży wybór gradacji, która zaczyna się od 80 do 240. Dodatkowo mamy do wyboru wiele kształtów według swoich potrzeb.
  • Pilnik szklany jest idealny do płytki naturalnej, ma delikatną, drobną ziarnistość. Przy naturalnej płytce ważne jest używanie delikatnych pilników. Gruba i średnia grubość są niewskazane, gdyż grube pilniki mogą spowodować rozdwojenie się płytki.
  • Pilniki metalowe są szkodliwe dla paznokcia, bo powodują rozdwajanie paznokci i tworzą na płytce zadry. Mogą je stosować jedynie osoby o mocnych paznokciach.

Jak obcinać paznokcie? Nożyczki czy cążki?

Nożyczki to podstawowe narzędzie służące do skrócenia płytki. Zazwyczaj używane są zarówno do manicure’u, jak i pedicure’u, jednak specjaliści zalecają, aby z ich pomocą obcinać paznokcie u stóp, natomiast te u dłoni spiłowywać.

Nożyczki posiadają różne kształty i profile ostrza. Kształt paznokcia zależy od nożyczek, czy są proste, czy wygięte. O prostym zakończeniu sprawdzą się przy paznokciach u stóp, które należy obcinać prosto, dopasowując się do naturalnego konturu. Drugie natomiast będą bardziej odpowiednie do płytek u dłoni, nadając im lekko okrągłą linię.

Cążki są szczególnie pomocne dla osób z wrastającymi paznokciami lub bardzo twardymi.

Obcinanie paznokci u rąk. Pilnik czy nożyczki?

Paznokcie u dłoni są bardziej delikatniejsze niż u stóp i różnią się kształtem. Dlatego lepiej jest je spiłować po ewentualnym przycięciu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Certyfikat dopuszczenia na rynek europejski.
  • Materiał. Naprawdę wysokiej jakości narzędzia do manicure’u wykonane są z nierdzewnej stali chirurgicznej marki AISI420 lub AISI430. Jest to stal stopowa z dodatkiem chromu powyżej 12%, co daje odporność na wszelkie warunki zewnętrzne.
  • Rozmiar narzędzia zawsze wybieraj do swojej dłoni.
  • Sprawdź, czy szpice cążków są równo i stykają się ze sobą - po zamknięciu nie powinno być między nimi przerwy, ani różnicy w długości.
  • Nie wybieraj narzędzi powlekanych lakierami matującymi.
  • Akcesoria tego rodzaju nie powinny zawierać niklu, który łatwo wywołuje reakcje alergiczne.
Autor: Natalia Werbolewska