Data publikacji:

Jak odstraszyć jaskółki?

Jaskółki od wieków bytują w pobliżu ludzkich siedzib. Przez lata zamieszkiwały głównie przy dachach stodół, obór i kurników, lecz z powodu przyśpieszającej urbanizacji przeniosły się pod dachy domów jednorodzinnych i na okna oraz balkony w blokach. Obecność ptaków w takich miejscach jest dość uciążliwa. Jaskółki brudzą elewację, futryny okienne i balkony odchodami, które są trudne do usunięcia. Jak odstraszyć jaskółki? Jak pozbyć się przykrego problemu bez szkodzenia zwierzętom?

jaskółki

Jak wygląda jaskółka?

Jaskółki to niewielkie ptaki, które mają długie skrzydła z ostrym zakończeniem. Ich ogon ma charakterystyczny kształt litery V. Dziób jaskółek jest krótki, ale szeroki. Piórka z wierzchu są zwykle czarne z połyskiem w odcieniu niebieskim, zielonym lub brązowym. Jasny brzuszek występuje u samic i samców, które nieznacznie różnią się od siebie wielkością i długością ogona. Podpowiadamy, jak odstraszyć ptaki.

Gniazda jaskółek - jak się pozbyć? Jak odstraszyć jaskółki?

Jaskółki zakładają gniazda w szczelinach pod dachami, w pobliżu okien, na balkonach, a także w niewielkich wnękach w budynkach. Sąsiedztwo ptaków bywa uciążliwe, jednak pod żadnym pozorem nie powinno się niszczyć ich gniazd. Jak odstraszyć jaskółki bez szkody dla nich?

Najlepszym rozwiązaniem, by uniknąć problemów z zabrudzeniem elewacji ptasimi odchodami, jest wykonanie podbitki pod dachem. Dzięki niej uniemożliwi się zakładanie gniazd w miejscach, które nie powinny być zajmowane przez ptaki. Odstraszacz jaskółek może mieć formę siatki, drewnianej konstrukcji itp. Jednocześnie powinno się pamiętać, że jaskółki są pożyteczne i warto zapewnić im stanowisko lęgowe w miejscu, w którym nie będą niszczyć budynku.

Przeczytaj także, jak odstraszyć szpaki, co odstrasza gołębie oraz co odstrasza szczury

Kiedy można usunąć gniazdo jaskółek?

Usuwanie gniazd jaskółek jest dozwolone jedynie wtedy, gdy ptaki je opuszczą. Zrzucanie gniazd zajmowanych przez ptaki wysiadujące jajka lub gniazd z młodymi jest zabronione. Aby uniknąć szkód, powinno się zawczasu rozwiązać problem gniazdowania jaskółek pod dachem bądź na balkonie.

Jak się odstraszyć jaskółki, jeśli te uparcie powracają pod dach lub na balkon? Można zamontować specjalną półkę lęgową. Dzięki niej odpadki z gniazda oraz glina używana do jego lepienia nie brudzą elewacji, a ptaki w spokoju wychowują swoje młode.

Co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? Innym sposobem na usunięcie gniazda z elewacji jest zamontowanie budki lęgowej dla ptaków. Jaskółki chętnie ją zajmą. Budka zapewni im bezpieczeństwo przed drapieżnymi ptakami i kotami. Jeśli jaskółcza para nie zajmie budki, mogą zamieszkać w niej inne małe ptaki, np. jeżyki lub mazurki. Dzięki temu domek dla ptaków z pewnością będzie przydatnym elementem w ogrodzie.

Dlaczego jaskółka w dachu jest pożyteczna?

Wiele osób szuka sposobów, jak odstraszyć jaskółki, zapominając o tym, że są to ptaki pożyteczne. Ich obecność na działce rekreacyjnej, w pobliżu domu lub budynków gospodarczych jest nieprzypadkowa. Tam, gdzie są ludzie, jaskółki mają dostęp do dużej ilości pożywienia.

Małe ptaszki żywią się owadami, w tym komarami, które gromadzą się w okolicy ludzkich domostw i gospodarstw rolnych. Jaskółka w dachu ogranicza problem z nadmiarem uciążliwych owadów, wyłapując je każdego dnia.

Jaskółki zjadają duże ilości komarów i innych insektów w okresie lęgowym, gdy potrzebują pożywienia do wychowywania młodych. Pozbywanie się pożytecznych ptaków z otoczenia jest zatem nierozsądne, zwłaszcza gdy szuka się naturalnych sposobów na walkę z komarami. Wystarczy jedynie zadbać o to, by jaskółki przeniosły się znad okien i balkonów na półki lęgowe lub do przygotowanych dla nich budek. Takie rozwiązanie przyniesie korzyści i dla człowieka, i dla przyrody.

Autorka: Monika Kocher