Data modyfikacji:

Jak podkręcić procesor? Czy podkręcanie procesora ma sens?

Podkręcanie procesora jest jedną ze sprawdzonych metod przyśpieszania pracy komputera. Wbrew wciąż pokutującym mitom obecnie proces ten jest znacznie prostszy, niż mogłoby się wydawać i nawet przeciętny użytkownik komputera może przy odrobinie ostrożności wycisnąć ze swojego CPU dodatkową moc. Zobacz, jak podkręcić procesor.

jak podkręcić procesor

Po co i jak podkręcić procesor?

Overclocking albo tzw. podkręcanie procesora (sprawdź również, jaki procesor wybrać) to zwiększanie wydajności i przyśpieszanie pracy kluczowych podzespołów komputera. Praktyka ta ma prawie tyle samo lat co pierwsze pecety. Ekstremalne podkręcanie komponentów PC, a w szczególności procesorów, pozostaje oczywiście wciąż domeną entuzjastów, którzy z dumą prezentują wyniki swoich eksperymentów w testach szybkości. Towarzyszą im również pokazy niezwykle drogich systemów chłodzenia, bez których zmodyfikowany komputer często mógłby stanąć w ogniu.

Dzięki rozwoju technologii podkręcanie procesora jest jednak obecnie prostsze niż kiedykolwiek. Przy odrobinie ostrożności możemy bezpiecznie przyspieszyć pracę i zwiększyć wydajność procesora nawet o kilkanaście procent, korzystając w dodatku tylko z kilku darmowych programów podkręcania procesora.

To, czy warto zająć się podkręcaniem procesora, zależy od naszych osobistych preferencji. Procesory ze średniej półki zapewniają wystarczającą moc obliczeniową większości użytkownikom. Podkreślmy, że nawet większe zmiany szybkości CPU rzadko kiedy w drastyczny sposób wpłyną na pracę systemu operacyjnego lub gier (w tym drugim wypadku lepiej zająć się np. kartą graficzną).

Overclocking jest bowiem często sztuką dla sztuki i polem popisu dla wspomnianych już hobbystów, lubiących dłubać przy swoich komputerach oraz mieć kontrolę nad każdym ich elementem. Jeżeli tego typu zabawa nie jest nam straszna, warto zacząć przygodę z podkręceniem procesora od zmiany mnożnika CPU.

Jak podkręcić procesor w komputerze? Najczęściej podkręcanie procesora polega na zwiększeniu fabrycznej częstotliwość pracy jego zegara. Istnieją także bardziej zaawansowane metody, polegające np. na manipulacji poziomami napięcia, ale nie będziemy się nimi tutaj zajmować.

Zmiany szybkości CPU dokonujemy przez modyfikację mnożnika pracy jego układu. Najprościej ujmując, jest to liczba, przez którą mnoży się częstotliwość magistrali systemowej (opisywaną skrótem BCLK). Dla przykładu, w procesorze o zegarze 3,2 Ghz, gdzie BCLK posiada wartość 100 Mhz, mnożnik to liczba 32. Jeżeli zwiększymy ją do 35, taktowanie czipu wzrośnie odpowiednio do 3,5 Ghz.

Modyfikacji mnożnika możemy dokonać bezpośrednio w ustawieniach BIOS-u płyty głównej. Łatwiej skorzystać będzie jednak z pomocy dedykowanych programów do podkręcania procesora. Dla produkowanych przez siebie najnowszych procesorów Intel stworzył aplikację Intel Extreme Tuning Utility. Firma AMD udostępniła podobne narzędzia dla procesorów Ryzen, są one dostępne pod nazwą AMD: Ryzen Master. Możemy także pobrać jedną z wielu darmowych aplikacji overclockingowych, jak chociażby CPU-Z, które dzięki większej liczbie dostępnych opcji sprawdzą się nawet lepiej niż rozwiązania dostarczone przez producentów.

Przy podkręcaniu procesora zachowujmy ostrożność i cierpliwość. Mnożnik powinniśmy zwiększać krok po kroku. Po każdej zmianie należy przetestować wydajność CPU przy maksymalnym obciążeniu. Jak sprawdzić wydajność procesora? Świetnie nadają się do tego programy takie jak Cinebench oraz Prime95. Równocześnie upewnij się, czy praca systemu jest wciąż stabilna. Jeżeli w trakcie testów natkniemy się na problemy, należy powrócić do poprzedniej konfiguracji i zrestartować komputer.

Przy operacji podkręcania procesora nie możemy zapomnieć o ciągłej kontroli poziomu jego temperatury. Tutaj na szczęście nie musimy pozostawać pasywnymi obserwatorami i mamy większe pole do popisu. Dokładnie czyszcząc z kurzu wnętrze obudowy PC, a także wymieniając pastę termalną oraz układ chłodzenia procesora, możemy wyciągnąć z niego nieco więcej mocy. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że podkręcony procesor zużywa się szybciej, niż ten działający na fabrycznych ustawieniach. Istnieje również szansa, że sprzedawcy odmówią naprawy gwarancyjnej, jeżeli udowodnią, że odniesiony przez nas komponent został uszkodzony na skutek podkręcania.

Jak zwiększyć wydajność procesora Intel?

Obecnie na rynku w komputerach dla przeciętych konsumentów oraz zapalonych graczy znajdziemy praktycznie wyłącznie procesory firm Intel i AMD. Obaj giganci, którzy od kilku dekad dzielą pomiędzy sobą globalny rynek CPU, reprezentują nieco inne podejście do podkręcania.

W przypadku Intela przyspieszanie pracy nowych układów może okazać się dość kłopotliwe i jest ściśle związane z wybranym przez nas modelem CPU. Większość procesorów spółki z linii i3, i5 oraz i9 jest bowiem odporna na tego typu modyfikacje. Aby naprawdę móc w zauważalny sposób zwiększyć moc procesorów Intela, musimy kupić ich droższe wersje oznaczone literą K, które zaprojektowane zostały specjalnie do tego celu.

Podkręcanie procesorów AMD

W przypadku AMD sytuacja jest znacznie prostsza. Tradycyjne układy firmy były zawsze niezwykle lubiane przez overclockerów. Najnowsze procesory spółki z rodziny Ryzen nie są tutaj wyjątkiem.

Wiele oczywiście zależeć będzie od wybranego modelu, niektóre posiadają bowiem już fabryczne modyfikacje zegara (modele FX) i nie pozwolą nam na podkręcanie procesora. Inne natomiast są pod tym względem bardzo elastyczne, a ich potencjał powinien zadowolić poszukiwaczy większej mocy.

Podkręcanie procesorów w laptopie

Stanowczo odradzamy podkręcania procesorów w laptopach. Chociaż proces ten przebiega tak samo, jak w przypadku CPU komputerów stacjonarnych, operacja jest znacznie bardziej ryzykowna. Co więcej, nawet najdroższe gamingowe komputery przenośne nie zostawiają zbyt dużego pola do popisu dla overclockerów.

Wszystkiemu winna jest oczywiście ich kompaktowa budowa. Brak jakiegokolwiek miejsca na instalację wydajniejszego układu chłodzenia oraz duży poziom stresu, na jaki wystawione są komponenty komputera podczas największego obciążenia sprawią, że nawet drobna zmiana mnożnika CPU może zakończyć się awarią systemu, a w najgorszym wypadku całego laptopa.