Data publikacji:

Jak podłączyć czujnik zmierzchu?

Czujniki zmierzchu są nieskomplikowanymi urządzeniami znajdującymi zastosowanie w domach jedno i wielorodzinnych, a także w otoczeniu budynków przemysłowych, magazynowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Zawiadują one włączaniem i wyłączaniem oświetlenia posesji, ścieżek ogrodowych, parkingów lub bram wejściowych, pozwalając zautomatyzować ten proces, a tym samym oszczędzić zużycie energii elektrycznej. W artykule przyglądamy się bacznie tym sensorom i podpowiadamy, w jaki sposób możemy je zainstalować i podłączyć do źródeł światła.
czujnik zmierzchu

Jak działa czujnik zmierzchu?

Wszystkie czujniki zmierzchu działają na podstawie identycznej zasady. Są one wyposażone w fotokomórkę (fotorezystor), która reaguje na padające na nią światło, a następnie pod jego wpływem przerywa obwód elektryczny wyłączając tym samym przepływ prąd do lamp, do których podłączone jest całe urządzenie. Czułością fotokomórki można zazwyczaj sterować za pomocą analogowego pokrętła lub analogowo-cyfrowych przychód sterowanych za pomocą układu scalonego. Dla zasady, im urządzenie jest droższe, tym zaoferuje szersze możliwości kontroli swojego funkcjonowania.
Czujniki zmierzchu różnią się dość znacząco pomiędzy sobą. W sklepach znajdziemy bogaty wybór produktów, przeznaczonych do montażu na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Podstawowe wersje urządzenia wymagają bezpośredniego połączenia z kontrolowanymi przez niego jednym lub kilkoma źródłami światła, bardziej kompleksowe modele mogą być jednak częścią systemów alarmowych lub instalacji inteligentnego domu. Wówczas wyposaża się je w dodatkowe funkcje, takie jak zasilanie za pomocą baterii lub komunikacja bezprzewodowa.
Przydatny może okazać się też timer, pozwalający włączać światła o konkretnej godzinie, bez względu na jasność otoczenia, a także wyłączniki czasowe, zapobiegające aktywacji fotokomórki po krótkotrwałym kontakcie z mocnym światłem, pochodzącym np. od świateł auta.
Koszt czujnika zmierzchu waha się w granicach od ok. kilkudziesięciu do ponad 200 złotych. Zazwyczaj do obsługi oświetlenia w przeciętnym domu wystarczy nam jedno lub dwa urządzenia kontrolujące osobno np. front i tył posesji. Nie są więc one wielkim wydatkiem. W sprzedaży znajdują się też urządzenia zintegrowane z żarówkami lub lampami.
Zobacz też, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie dobrym wyborem

Podłączanie czujnika zmierzchu

Czujniki zmierzchu są podłączane są w większości do instalacji sieciowych z prądem zmiennym o standardowym napięciu 230 V, choć spotkamy się ze sprzętem pracującym w niższym napięciu, zazwyczaj obsługującym lampy LED. Przed ich podpięciem do sieci muszą być koniecznie wyłączone (powinniśmy zawsze sprawdzać pozycję włącznika).
Sprzęt podłączamy więc korzystając z trzech standardowych przewodów elektrycznych oznaczonych osobnymi kolorami oraz literami. Znajdziemy więc niebieski kabel neutralny (N), brązowy kabel fazowy/napięciowy (L) oraz ochronny/uziemiający o barwie zielonożółtej (PE).
Kolorowe przewody wychodzące z czujnika łączymy kostkami elektrycznymi w następujący sposób. Przewód fazowy i ochronny łączymy z siecią, natomiast neutralny z lampą/żarówką. W razie problemów oraz bardziej kompleksowych instalacji sięgamy po instrukcję producenta, która powinna zawierać schematy podłączenia właściwe dla danego urządzenia.
Czujnik zmierzchu należy umieścić w dobrze naświetlonym miejscu, na które w nocy nie pada jednak światło obsługiwanych lamp, które zakłócałoby jego pracę. Zwróćmy też uwagę na stopień ochrony urządzenia przed wilgocią, wodą oraz wytrzymałością na niską i wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV.
Zdjęcie: Envato Elements